w , ,

5 gatunków zwierząt, które wpływają na zmiany środowiska

Krab na tle morza.

Wydaje Ci się, że tylko człowiek może być odpowiedzialny za zmiany środowiska? Jesteś w błędzie! Okazuje się, że zwierzęta – jako naturalne elementy ekosystemu, w którym żyjemy – również mają wpływ na nasze środowisko. Jest on większy niż myśleliśmy!

Możemy określić je mianem eko-inżynierów, ponieważ ich wpływ na to, jak wygląda nasze otoczenie jest naprawdę ogromny. Do jego zmian przyczyniają się przez to, co robią, czym i w jaki sposób się odżywiają.

Każde z tych zwierząt jest bardzo ciekawe i choć może je znasz, to zapewne dotychczas patrzyłeś na nie z zupełnie innej perspektywy. Poznaj inżynierów bez dyplomu, którzy oddziałują na środowisko, w którym wspólnie żyjemy.

Bóbr w rzece.
unsplash.com

Bobry – wodni inżynierowie

Bobry są postrzegane przez wielu jako zwierzęta, których lepiej nie mieć w okolic własnego domu czy działki. Z czego to wynika? Otóż zmiany środowiska, które powodują bobry nie zawsze są pozytywne! Jeden bóbr w ciągu roku może ściąć aż 200 drzew!

Dodatkowo, zwierzęta te budują tamy z drzewa i błota (fachowo nazywane żeremiami), które mogą nawet całkowicie zmieniać bieg danej rzeki czy strumyka. Jednocześnie zmieniają więc środowisko życia wielu owadom czy płazom, żyjącym w danym środowisku wodnym.

Co ważne, bobry mogą również pośrednio przyczyniać się do podtopień. Zbudowane przez nich tamy mogą w niekontrolowany sposób ulegać uszkodzeniom, co przyczynia się do tego, że woda wylewa się i nie rzadko utrudnia życie ludziom, mieszkającym w ich sąsiedztwie.

Zobacz także:  Krwawa wojna u małp
Piżmak na gałęzi w wodzie.
unsplash.com

Piżmaki, czyli konkurencja bobrów

Piżmaki, choć działalność mają zbliżoną do tej bobrów, są od nich znacznie mniej popularne! Z czego to wynika? Trudno powiedzieć. Pewne jest jednak to, że zmiany środowiska, które powodują są naprawdę mocno odczuwalne!

Te niewielkie zwierzątka zajmują się bowiem budowaniem podwodnych jam. Zaczynają je budować około 20 centymetrów pod powierzchnią wody dążąc do momentu, w którym wkopią się w suchy brzeg. Dzięki temu dostęp do ich jam jest tylko od strony wody.

Zobacz także:  TOP6: najbardziej jadowite węże na świecie

Co to oznacza dla środowiska? Te niewielkie zwierzęta mogą zmieniać – poszerzać – koryto rzeki, w której postanowią lokować swoje nory. Jamy piżmaków przyczyniają się także do przyspieszenia erozji brzegów, czyli niszczenia, rozmywania brzegów.

Mały hipopotam wtulony w dużego.
unsplash.com

Hipopotamy – niszczycielscy żywiciele

Hipopotamy to olbrzymy, które mogą osiągać wagę prawie 2 ton! Tak potężna masa sprawia, że nie potrzebują zbyt wielu narzędzi do tego, by tworzyć zmiany środowiska, w którym żyją. Przede wszystkim zwierzęta te wydeptują ziemię.

Jeśli trafią na miękkie i wilgotne podłoże, to najprawdopodobniej wydepczą w nim swoiste kanały, w których podczas upału będą mogły się schłodzić w słodkiej wodzie. Dodatkowo, ich odchody, pozostawione w takich kanałach, są pożywieniem dla wielu gatunków ryb!

Zobacz także:  Top 10 zwierzęta które wyginęły - kiedyś świetnie radziły sobie na Ziemi

Oprócz tego hipopotamy, gdy wyruszają w poszukiwaniu jedzenia, tworzą tak zwane hipopotamie autostrady. Są to udeptane przez zwierzęta fragmenty ziemi, które stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bujnej roślinności.

Stado słoni na tle ich środowiska.
unsplash.com

Słonie – naturalni siewcy

Słonie, choć tak potężne, nie żywią się mięsem. Być może trudno w to uwierzyć, ale te zwierzęta, mogące ważyć nawet 7 ton, żywią się tylko roślinnością. Potrafią spożyć około 300 kilogramów liści, owoców w ciągu jednej doby! Te liczby robią wrażenie.

Jeszcze ciekawsze jest jednak to, jak ich sposób odżywiania wpływa na środowisko. Okazuje się bowiem, że dzięki słoniom możliwe jest zasiewanie wielu roślin. Do wszystkiego dochodzi w wyniku tego, że w odchodach słoni znajdują się nasiona tego, co zjadły, które dzięki nim są roznoszone i rozsiewane na coraz to nowych obszarach.

Słonie są uważane również za świetnych inżynierów wodnych. Przez lata swoją masą wydeptują ścieżki, które następnie stają się dopływami akwenów wodnych, co usprawnia gospodarkę opadami!

Zobacz także:  To przedłuży życie twojego psa! Niesamowite odkrycie naukowców
Małe kraby i ich środowisko życia.
unsplash.com

Kraby, czyli maksymalizacja zasobów

Chyba nikt nie podejrzewałby krabów o to, jakie mają umiejętności. W końcu to zaledwie centymetrowe stworzonka, które wydają się być bardzo niewinne, wątłe i niezbyt inwazyjne, jeśli chodzi o ich środowisko.

Okazuje się jednak, że mają niesamowite zdolności, jeśli chodzi o kopanie. Potrafią wykopywać nawet metrowe dziury w otchłani morskiej! Te niewielkie istoty mogą przyczyniać się również do zmian środowiska wodnego na danym obszarze.

W niektórych regionach świata kraby ryją dziury w okolicach brzegu sprawiając, że linia brzegowa z czasem posuwa się w głąb lądu. Imponująca umiejętność związana z pracowitością, systematycznością i zaangażowaniem tych maleńkich skorupiaków robi wrażenie.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.