w

Najlepsze źródła białka roślinnego dla wegetarian i wegan

Najlepsze źródła białka roślinnego dla wegetarian i wegan
Top view of a rustic wooden table filled with fresh organic vegetables ready for cooking. At the bottom-right is a cast iron pan with a fork and spoon inside. The composition includes garlic, tomatoes, asparagus, edible mushrooms, eggplant, cucumber, broccoli, onion, carrot, corn, and chili peppers. DSRL studio photo taken with Canon EOS 5D Mk II and Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Zdrowa, zrównoważona dieta jest kluczowa dla zachowania idealnej formy i samopoczucia. Jako wegetarianin lub weganin, możesz zastanawiać się, skąd czerpać białko – kluczowy składnik diety. Oto przewodnik po najlepszych źródłach białka roślinnego, które pomogą Ci utrzymać zdrową, zrównoważoną dietę.

Zobacz także: Najlepsze białko – Klucz do Efektywnego Budowania Masy Mięśniowej

Wprowadzenie zmian w diecie – jak tego dokonać?

Decydując się na wprowadzenie zmian w diecie, wiele osób zastanawia się nad tym, czy doprowadzą one do jakichś skutków zdrowotnych. Wiadomo, że organizm może bardzo różnie zareagować nie tylko na wprowadzenie nowości, ale także na wykluczenie części z nich. Niewątpliwie w internecie można znaleźć wiele gotowych rozwiązań, jednak zdaniem specjalistów, najlepiej udać się do dietetyka. Wiadomo, że sprawdzenie tego, jak aktualnie wygląda czyjś jadłospis i oszacowanie jakich składników w nim brakuje, pozwoli na ustalenie menu, które zapewni zdrowie. 

1. Rośliny strączkowe – białko w ekonomicznym wydaniu

Rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, soczewica czy fasola, są skarbnicą białka. Na przykład, jedna filiżanka gotowanej soczewicy dostarcza aż 18 gramów białka. Co więcej, strączki są bogate w błonnik, co pomaga w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego. Ciekawym faktem jest to, że strączki mogą być również świetnym źródłem żelaza – składnika, który często jest na poziomie niedoboru u osób stosujących dietę roślinną. Choć wciąż wiele osób nie do końca jest przekonanych do roślin strączkowych i pomija je w swoich potrawach. W dużej mierze spowodowane jest to niesłusznym uprzedzeniem względem grochu, bobu czy fasoli. Stopniowo wprowadzane w mocniej przetworzonej formie, np. past czy wegetariańskich pasztetów, wcale nie muszą być obciążeniem dla układu trawiennego. Po pewnym czasie organizm przyzwyczai się do tych składników i będzie wiedział, jak sprawnie je trawić. Warto zastanowić się, które rośliny strączkowe do tej pory włączało się do diety, a za którymi się nie przepadało, by móc wprowadzić zmiany przystosowane do nas samych.

2. Orzechy i nasiona – smaczne źródło białka

Orzechy i nasiona są kolejnym atrakcyjnym źródłem białka dla wegetarian i wegan. Na przykład, jedna filiżanka migdałów dostarcza 20 gramów białka, a jedna filiżanka nasion chia aż 17 gramów. Orzechy i nasiona są również bogate w zdrowe tłuszcze, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów. Zarówno nasiona jak i orzechy są bardzo ważnym składnikiem w diecie właściwie każdego człowieka. Badania dowodzą, że to właśnie te składniki przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym jednej z najważniejszych części – naszego centrum operacyjnego, to znaczy mózgu. Warto zastanowić się nad tym, jak dużo tych składników jest obecnych w naszej diecie, ponieważ najczęściej okazuje się, że są one pomijane i lekceważone. Każdy moment jest dobry na to, by wprowadzić zmiany w diecie i zacząć się zdrowiej odżywiać. 

3. Ziarna – zasobnik białka

Ziarna, takie jak amarantus, komosa ryżowa czy quinoa, są doskonałym źródłem białka. Przykładowo jedna filiżanka gotowanej quinoi dostarcza 8 gramów białka. Ziarna są również bogate w błonnik i dostarczają wielu innych kluczowych składników odżywczych.

Kiedy warto sięgnąć po pomoc dietetyka?

Wizyta u dietetyka pozwoli na określenie tego, jakich elementów brakuje w diecie i pomoże ułożyć menu. To bardzo ważne, gdyż dla każdego początkującego będzie to ogromne ułatwienie, które pomogą wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe. Od nich w dużej mierze będzie zależało, jak to później wszystko będzie funkcjonowało. Niezależnie od tego, jakie miało się przyzwyczajenia wcześniej, zmiany warto wprowadzić. Każdy z nas może zacząć się zdrowiej odżywiać, jeśli tylko będzie chciał i będzie gotowy na odejście od szkodliwych dań i przekąsek. Wizyta u dietetyka często będzie wymagała także wykonania badań, które pokażą wszelkie niedobory w organizmie. Samo otwarcie się na nowe smaki może okazać się zabawną przygodą, podczas której można odkryć to, na co wcześniej nie zwracało się uwagi, czyli bogactwo nieznanych dotąd smaków i zapachów.

Podsumowanie

Coraz więcej osób chce dbać o środowisko naturalne, co oznacza, że chcą wprowadzić zmiany nie tylko w diecie, ale także w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo duże znaczenie ma to, by po zmianach w dalszym ciągu dostarczać ciału wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Dlatego wizyta u specjalisty wraz z badaniami pozwolą zweryfikować, czego do tej pory brakowało w diecie i co należy zmienić. Dietetyk posiada wiedzę, dzięki której może wskazać optymalną dla nas ścieżkę dietetyczną i zaproponuje przykładowe menu oraz inne zalecenia. 

Białko jest kluczowym składnikiem zdrowej diety i istnieją liczne źródła, z których można go czerpać, zatem osoby stosujące dietę roślinną nie muszą cierpieć na jego braki. Rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i ziarna to tylko niektóre z nich. Pamiętaj, że różnorodność w diecie to klucz do zdrowia. Próbuj różnorodnych produktów, ciesz się ich smakiem i korzyściami, jakie niesie ze sobą wegetarianizm, lecz bądź przy tym uważny i obserwuj swoje ciało.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.