w

Alergia u dzieci: przyczyny i objawy

Alergia u dzieci: przyczyny i objawy
Child with pollen allergy. Boy sneezing and blowing nose because of seasonal allergy while sitting in a grass. Spring allergy concept. Flowering bushes and trees in background. Child allergy

Wiele dzieci zmaga się z uciążliwą alergią. Niewątpliwie bywa ona bardzo dotkliwa. Pomyślcie tylko, że dorosłe osoby często narzekają na jej symptomy, a więc co zrozumiałe, dzieciom jest jeszcze trudniej. Warto poznać przyczyny, ale i objawy alergii u dzieci.

Przyczyny alergii u dzieci 

Alergia u dzieci może mieć różne przyczyny. Mogą ją wywoływać roztocza kurzu, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych. Mowa wtedy o alergenach wziewnych. Występują też alergeny pokarmowe i u dzieci mogą wtedy pojawić się alergie na białko mleka krowiego, orzechy, pszenicę, ryby czy nawet owoce. Prawda jest taka, że niemal wszystko może wywołać alergię. Dochodzi wtedy do nieprawidłowej, nadmiernej reakcji układu immunologicznego i pojawiają się określone symptomy. Należą do nich często objawy skórne takie jak wysypka czy podrażnienia. Jednym z głównych objawów alergii w wieku dziecięcym jest kaszel. Zwykle jest on napadowy, gwałtowny i nasila się nocą. Mogą też pojawić się duszności czy też problemy z zaśnięciem. Alergia u dziecka nie może być w żadnym wypadku bagatelizowana. Leczenie polega nie tylko na eliminacji środka drażniącego, lecz obejmuje także farmakoterapię. 

Tabletki na alergię dla dzieci – jakie wybrać? 

Alergia bywa bardzo uciążliwa. Na szczęście jest wiele skutecznych leków, które łagodzą objawy. Można wybrać tabletki na alergię dla dzieci, które w swoim składzie mają desloratadynę. Taki lek łagodzi stany zapalne skóry, zmniejsza uczucie świądu, ale też zmniejsza ilość wydzieliny z nosa czy swędzenie oczu. Pamiętajcie, że tabletki nie muszą wcale wywoływać senności u dziecka. Dzieciom, które mają trudność z połknięciem tabletek możecie podać tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej. Można oczywiście wybrać także syrop, który w swoim składzie ma dwie substancje czynne takie jak: cetyryzyna i chlorek wapnia. Łagodzi on objawy alergiczne, do których zalicza się kichanie, świąd nosa, kaszel czy pokrzywka. Można też postawić na roztwory do inhalacji, które tworzą warstwę ochronną w drogach oddechowych. Do higieny nosa zaleca się preparat izotoniczny na bazie wody morskiej. Oczyszcza on i nawilża, a także łagodzi podrażnienia wywołane alergią. Profilaktycznie w sytuacji nasilenia się objawów można podawać suplement diety, który w swoim składzie ma wapń, cynk oraz wyciągi roślinne.         

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.