w

Czy woda gazowana jest zdrowa? Obalamy mit

Czy woda gazowana jest zdrowa? Obalamy mit

Organizm człowieka składa się w ok 60% z wody. Dzięki niej możemy funkcjonować na co dzień. Odpowiednie nawodnienie ciała jest bardzo ważnym. Pytanie, czy woda gazowana jest do tego odpowiednia?

Zobacz także:  Od euforii po agresję. Różne rodzaje alkoholu to różne emocje

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Wodę gazowaną można pić, ale tylko jeśli jest dobrej jakości. Gdy zostanie spełniony ten warunek, nie ma przeciwskazań by rezygnować z bąbelków. Woda gazowana pozwala szybciej ugasić pragnienie. Dwutlenek węgla w niej zawarty wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego. Ma również działania bakteriobójcze, co zatrzymuje rozwój flory bakteryjnej. Wspomaga procesy trawienne i wpływa na usuwanie bakterii i resztek pokarmowych ze światła jelita.

Zobacz także:  Miód i zapałka? Dzięki temu rozpoznasz prawdziwy miód w sekundę

Gaz w wodzie

Bąbelki, które znajdują się w wodzie gazowanej mogą powodować podrażnienie ścianki jelita i śluzówki żołądka. Niechcianym efektem są wzdęcia. Dlatego też, osoby cierpiące na nadkwasotę, choroby gardła i strun głosowych czy zaburzenia trawienia, takie jak: zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa żołądka czy wzdęcia powinny jednak zrezygnować z tej opcji. Podawanie dzieciom wody gazowanej nie jest wskazane. Nie powinno się również zapijać leków wodą gazowaną.

Zobacz także:  Kilka zdrowych potraw, które warto jeść