w , , ,

Fala komarów w Polsce, domowe sposoby na komary

1-min (1)

Domowe sposoby na komary: W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się znacznie więcej komarów niż w poprzednich latach. Czym spowodowane są te zmiany we wzroście ich liczby? Jak skutecznie sobie radzić z nimi? Czy jest na to sposób?

Plaga komarów była w ostatnich dniach tematem debaty nad wotum zaufania dla prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Co jest powodem plagi?

Głównym powodem tak ogromnego wzrostu ilości komarów są majowe ulewy przez, które to powstało wiele rozlewisk i zastoisk wody. Warunki takie sprzyjały mnożeniu się komarów, które zaczęły masowo się wylegać.

Stosowanie oprysków

domowe sposoby na komary

Jednym z pomysłów na radzenie sobie z ich nadmierną ilością, była propozycja radnego PiS Macieja Bińkowskiego na stosowanie oprysków.

Pomysł ten na całe szczęście nie został pozytywnie odebrany. „Odeszliśmy od oprysków. Są mało skuteczne, szkodzą przyrodzie i astmatykom” – powiedział prezydent Warszawy.

Opryski nie tylko są mało skuteczne, ale i zagrażają bioróżnorodności, zwlaczają nie tylko komary, ale i inne owady, takie jak bardzo pożyteczne pszczoły czy pająki. Ponadto przy burzy czy opadach deszczu wszystkie środki chemiczne z oprysków trafiają do gleby, którą skutecznie zanieczyszczają.

Jak radzić sobie z komarami? Domowe sposoby na komary

Jednym ze sposobów jest liczyć na naturę, która sama z nimi się upora. Jaskółki, jerzyki czy chociażby nietoperze, gdzie jeden nietoperz potrafi w ciągu jednego dnia zjeść nawet 2 tysiące komarów dziennie.

Jednak zamiast uporać się z nadzieją na rozwiązanie problemu przez naturę możemy sami podjąć odpowiednie kroki, tak aby zabezpieczyć siebie przed ukąszeniami komarów.

1. Noś luźną, pełną odzież ochronną

domowe sposoby na komary

Koszule z długimi rękawami i długie spodnie pomogą ochronić Cie przed komarami, gdy jesteś na zewnątrz. Osłonięcie skóry jest kluczowym podejściem do odstraszania komarów.

  • Odzież może być również spryskiwana repelentem zawierającym permetrynę lub inny środek odstraszający zarejestrowany przez EPA, aby zapewnić lepszą ochronę. Nie używaj permetryny bezpośrednio na skórze.
  • Unikaj noszenia ciężkich, ciemnych ubrań w ciepłe dni. Komary są przyciągane do ciepłych ciał, więc chłodzenie jest skutecznym sposobem uniknięcia ukąszeń. Wydają się też najbardziej lubić czarne, niebieskie i czerwone ubrania.
  • Nie noś zapachu podczas przebywania na zewnątrz w sezonie komarów. Komary są przyciągane potem, ale i perfumy mogą przyciągać ich uwagę.

2. Domowe sposoby na komary: Przygotuj pułapkę na komary

domowe sposoby na komary

Przygotuj naczynie z wodą następnie wlej tam mydło. Jeśli masz zamiar zjeść posiłek na zewnątrz, na świeżym powietrzu to możesz w ten sposób odstraszać komary, umieszczając naczynie z wodą z mydłem w dyskretnym miejscu w pobliżu. Komary bardzo przyciąga źródło wody. Zostaną one uwięzione w bańkach mydlanych i utoną.

3. Używaj oświetlenia, które nie przyciąga komarów

domowe sposoby na komary

Domowe sposoby na komary: umieść białe światła LED wokół drzwi, okien i ganek. Komary nie będą się kręcić, jeśli światło pochodzi z białych diod LED. Unikaj natomiast niebieskiego światła przede wszystkim z lamp UV, takie światło przyciąga komary i może działać na nie jako pułapka.

4. Posadź czosnek na swoim ogrodzie

domowe sposoby na komary

Codzienne spożywanie czosnku w celu odparcia komarów nie okazało się skuteczne w badaniach naukowych, ale niektórzy ludzie uważają, że ma to wpływ, gdy jest stosowane jako bariera. Ponieważ czosnek jest pyszny, nie zaszkodzi go hodować, ale nie polegaj na nim jako jedynym źródle odpychania szkodników.

Komary nie lubią zapachu czosnku, dlatego posadzenie go w ogrodzie może mieć pozytywny wpływ na odstraszanie komarów od Twojego ogrodu.

5. Regularnie koś trawę i przycinaj krzewy

domowe sposoby na komary

Jednym z domowych sposobów na komary jest po prostu częstsze koszenie trawy. Zbyt duża ilość trawy i krzewów może stworzyć lęgi i kryjówki dla komarów. Regularnie koś trawnik i używaj nożyc do żywopłotu, aby przyciąć krzewy i inną roślinność.

Zobacz także: Nietypowe zwierzęta, które ludzie wychowują w domu

kobieta z psem

Niesamowite i mało znane fakty o psach

iluzja optyczna

15 szalone złudzenia optyczne, które wprawią Cie w zakłopotanie