w

Gruz mieszany – czym jest?

Gruz mieszany – czym jest?

Segregacja odpadów jest obowiązkiem każdego, kto przeprowadza remont lub rozbiórkę budynku. To nie tylko troska o środowisko naturalne, ale również o własną kieszeń. Niedostosowanie się do wymagań grozi bowiem konsekwencjami prawnymi. Dlatego warto wiedzieć, czym jest gruz mieszany i gdzie powinien trafić po wyodrębnieniu.

Co się składa na gruz mieszany?

Jak łatwo domyślić się po jego nazwie, składa się z on bardzo różnych elementów. Przede wszystkim należy pamiętać, że w kontenerze na odpady budowlane o charakterze mieszanym może znaleźć się tzw. gruz czysty, a więc:

– beton,

– cegły,

– ceramika,

– tynki,

– armatura łazienkowa,

– elementy zbrojenia,

– słupy,

– fundamenty,

– ziemia.

Wszystkie wymienione materiały nadają się do recyklingu. Dlatego określa się je mianem „czystych”. Co więc z gruzem mieszanym? Oprócz powyższych odpadów pomieści także:

– tworzywa sztuczne,

– produkty wielkogabarytowe,

– siatki montażowe,

– armaturę sanitarną,

– glazurę,

– zaprawy,

– powłoki malarskie,

– kleje.

W niewielkich ilościach, a konkretnie do 5% całości, mogą się tam znaleźć jeszcze materiały izolacyjne, piasek, płyty kartonowo-gipsowe, styropian, szkło okienne, wełna mineralna i tym podobne.

Nie można ich przetworzyć od razu po przetransportowaniu do miejsca recyklingu. Potrzebują najpierw staranniejszej selekcji oraz oczyszczenia, co wymaga zastosowania odmiennych procedur. Dopiero po pokruszeniu może stać się odzyskanym materiałem budowlanym. Dlatego też kontener na gruz mieszany jest zazwyczaj droższy.

Czy gruz mieszany jest tym samym, co zanieczyszczony?

Wbrew pozorom domieszka innych odpadów z gruzem czystym nie sprawia, że stają się one „zanieczyszczone”. To zupełnie odrębna kategoria. Dlatego też do kontenera na odpady budowlane nie powinny trafiać wszystkie śmieci. Surowo zabrania się wrzucania:

– butelek plastikowych oraz szklanych po napojach,

– opakowań po chemii budowlanej,

– worków po cemencie,

– wykładzin lub dywanów,

– puszek po farbach

i innych produktów uznawanych za niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Ich utylizacja musi przebiegać w ściśle określony sposób, nie da się również ich przetworzyć na bezpieczny materiał do dalszego użytkowania. Zbiorniki na tego typu zanieczyszczenia zamawia się więc oddzielnie.

Jak pozbyć się gruzu mieszanego?

Zorganizowanie wywózki nie musi być trudne. Warto w tym celu skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która wynajmie kontener na gruz w Dąbrowie Górniczej, a następnie zabierze go wraz z zawartością. To daje gwarancję, że odpady trafią we właściwe miejsce: albo do utylizacji, albo do recyklingu. Można mieć też pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem, więc osobę przeprowadzającą rozbiórkę czy remont nie czekają surowe kary. Profesjonalne przedsiębiorstwa wystawiają bowiem zaświadczenia o odbiorze gruzu.

Kontener na odpady budowlane w Warszawie może być też bardzo tani. Wystarczy, że zajmie się tym firma z dużym doświadczeniem, jak Gruzy.pl. Zachęcamy do kontaktu z jej przedstawicielami, aby otrzymać wycenę zlecenia.