w

Jak dobrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej?

Sprawne funkcjonowanie fotowoltaiki pozostaje w ścisłej zależności od podzespołów składających się na daną instalację. Mianem serca systemu ogniw solarnych określa się falowniki, które pełnią kluczowe funkcje w zakresie konwersji prądu stałego na zmienny. Dlatego już na etapie zakupu inwertera należy rozważyć wymaganą specyfikację, odnosząc ją do parametrów konkretnego układu paneli. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka porad poprawiających skuteczność decyzji zakupowych. Co należy wiedzieć o inwerterach fotowoltaicznych, zanim dodamy je do zakupowego koszyka? Jakie kryteria warto brać pod uwagę przy doborze falownika do własnej instalacji?

Do czego służą inwertery fotowoltaiczne?

Aby nieco uprościć wszelkie dywagacje techniczne, sugerujemy postrzeganie inwerterów jako urządzeń synchronizujących różne rodzaje prądu. Inwertery fotowoltaiczne odpowiadają bowiem za przemianę prądu stałego wytwarzanego przez ogniwa na prąd zmienny, wymagany do zasilania urządzeń domowych i gotowy do dystrybucji w ramach sieci energetycznej. Falowniki fotowoltaiczne działają w sposób autonomiczny i automatyczny. Kontrolują w czasie rzeczywistym parametry działania instalacji. W przypadku awarii sieci, mechanizmy zabezpieczające zintegrowane w inwerterach dokonują natychmiastowego rozłączenia paneli, co powstrzymuje przed ich zniszczeniem.

Jak właściwie wybierać inwertery fotowoltaiczne?

Inwertery fotowoltaiczne dzielą się na kilka rodzajów, przystosowanych do pracy z różnymi typami instalacji. Na rynku znajdziemy falowniki off-grid, falowniki on-grid, a także inwertery hybrydowe, łączące wszystkie funkcje pozostałych urządzeń. Mamy również możliwość wyboru pomiędzy inwerterami jednofazowymi i trójfazowymi. Wybór będzie podyktowany specyfikację techniczną samej instalacji. Przykładowo, jeżeli zamierzamy zbudować system fotowoltaiczny umożliwiający sprzedaż energii do sieci i jednoczesne magazynowanie nadwyżek energii w akumulatorach, inwertery hybrydowe wydają się jedyną rozsądną opcją. Dla instalacji o mocy przekraczającej 3 kW rekomendujemy zakup falownika trójfazowego. Poniżej tej granicy, falowniki jednofazowe wydają się w zupełności wystarczające.

Na etapie selekcji mocy inwertera warto zachować szczególną uwagę. Moc inwertera powinna oscylować w granicach maksymalnej wydajności systemu paneli. Jeśli dopuszczamy możliwość przyszłej rozbudowy instalacji o kolejne ogniwa, dopuszczalnym rozwiązaniem staje się lekkie przewymiarowanie mocy samego falownika (nie więcej niż 25%). Takie działanie uchroni przed dodatkowymi kosztami z tytułu jego wymiany.

Zamawiając inwertery fotowoltaiczne, trzeba koniecznie upewnić się co do ich klasy ochronnej IP, poświadczającej odporność urządzenia na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nieodzownym standardem w nowoczesnych falownikach pozostaje również obecność funkcji śledzenia punktu mocy maksymalnej (MPPT). Wbudowany regulator ładowania przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i efektywności dla całej instalacji. Zalecamy wybór urządzeń, które oferują wygodne sterowanie parametrami pracy. Wysokiej klasy falowniki dysponują zaawansowanym systemem pomiarowym i sterowniczym. Dostęp do wszystkich funkcji za pośrednictwem dedykowanego wyświetlacza LCD to udogodnienie, z jakiego nie warto rezygnować.

Inwertery fotowoltaiczne w ofercie hurtowni Doko – sklep.doko.pl

Po wydajne inwertery fotowoltaiczne warto wybrać się do sklepu Doko. Na stronie sklep.doko.pl znajdziesz obszerny katalog produktów przeznaczonych dla użytkowników systemów fotowoltaicznych. Wysokiej jakości obsługa klienta i sprzęt najwyższej klasy to najważniejsze przyczyny ogólnopolskiej renomy hurtowni Doko, z której korzystają klienci indywidualni i firmowi.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.