w , ,

Półroczne lato staje się normą. Nie jest to dla nas dobra wiadomość…

Intensywne promienie słoneczne.
unsplash.com

4 pory roku na Półkuli Północnej

Yuping Guan zajął się porównaniem danych klimatycznych z lat 1952-2011. Na ich podstawie dokonał pomiaru tego, ile na przestrzeni lat trwały poszczególne pory roku. Badacz definiował lato, jak 25% najwyższych temperatur w ciągu roku, a zimę, jako 25% najniższych temperatur.

Zobacz także:  8 pomysłów na hobby, które rozwija nasze zmysły

Z jego danych wynika, że lato znacznie się wydłużyło. Początkowo średnio trwało 78 dni – obecnie okres ten wydłużył się do około 95 dni. Zima zaś skróciła się ze średnio 76 dni do 73.

Zmiany odnotowano również w cyklu wiosny oraz jesieni. Wiosna skróciła się z 124 do 115 dni a jesień z 87 do 82 dni. Największe zmiany są zauważalne w rejonie Wyżyny Tybetańskiej oraz Morza Śródziemnego. To tam lato wydłuża się najbardziej.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.