Shake proteinowy jest bardzo często wykorzystywany przez osoby wysilające się na siłowni i sportowców. Chcą oni nie tylko pomóc swoim mięśniom się zregenerować, ale również zwiększyć ich masę. Czy można jednak oczekiwać, że tak zadziałają te polecane koktajle proteinowe? Warto przyjrzeć się temu dokładnie, biorąc pod uwagę sam fakt, że wiele osób zgłasza negatywne skutki spożywania takich shaków. Zgłaszają zmniejszenie siły, funkcji mięśni po treningu czy bolesność mięśni. I na szczęście są dalej przeprowadzane badania w tym kierunku.
Popularny Shake proteinowy dla sportowców
Na całym świecie shake proteinowy to koktajl, który ma niby pomóc sportowcom w skutecznej odbudowie mięśni i przyśpieszeniu ich regeneracji po wysiłku fizycznym. Co jednak wykazują badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców? Na przykładzie wielu sportowców zauważyli, że spożywanie koktajli na bazie białka serwatki(głównego składnika shaków proteinowych), nie poprawiły regeneracji mięśni i nie łagodziły bólu mięśni po treningu. A dodatkowo takie koktajle wywołały u niektórych pewne problemy żołądkowe. Skoro tak działa na nas shake proteinowy, to jaki napój regeneracyjny po treningu okaże się dla nas najlepszy?!
Najlepszy napój regeneracyjny po treningu
Pewne wnioski mogą nasuwać badania ukazane w czasopiśmie „Journal of Human Kinetics”. Dowiadujemy się tam, jak naukowcy do badań zaangażowali 30 mężczyzn w wieku 20-30 lat, którzy posiadali przynajmniej roczne doświadczenie w treningu siłowym. Zostali podzieleni na 3 grupy i każda przyjmowała po treningu inny napój. Przydzielili do spożywania 1 grupie napój mleczny, 2 napój z hydrolizatem serwatki, a 3 grupa otrzymała napój węglowodanowy. Taki shake otrzymali codziennie po intensywnym treningu. Jak to na nich zadziałało?!
Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę poziomu bólu mięśni po spożyciu takich shaków regenerujących. Okazało się, że nie wykazali oni korzyści wynikających ze spożywania takich napojów. Co więcej, pewni uczestnicy zauważyli nawet zmniejszenie siły i funkcji mięśni.
Sam dr Thomas Gee wspomina: „Gdy białka i węglowodany przydają się podczas regeneracji włókien mięśniowych po intensywnym treningu siłowym, to zmiana formy białka bezpośrednio po treningu fizycznym nie wpływa na reakcję regeneracyjną oraz nie zmniejsza bólu mięśni”.
Wniosek: Shake proteinowy nie zapewni Ci większych mięśni czy szybszą ich regenerację po treningu. Najzdrowsze w tym kierunku okazują się codzienne praktyki żywieniowe czyli odpowiednia dieta. A do tego spożywanie wody w ilości dopasowanej do naszej masy ciała i rodzaju treningu. Dodatkowo wysilając się fizycznie na siłowni czy w innym miejscu, warto zapewnić sobie badania lekarskie. I to przynajmniej raz na pół roku bądź częściej. Dzięki nim dowiemy się czy nasz organizm znajduje się w dobrej kondycji i co moglibyśmy jeszcze zrobić, aby poprawić swoje możliwości zdrowotne.
Cenną wskazówkę na ten temat udziela profesor kinezjologii Melissa Moris: „Przy skutecznej regeneracji i naprawie mięśni należy wziąć pod uwagę nie tylko spożywanie białka. Liczy się także rodzaj treningu, odpoczynek, nawodnienie i ogólne odżywianie. Takie połączenie dopiero zapewnia świetne efekty!”
Do skutecznej regeneracji mięśni po treningu przyczyniają się także węglowodany, które odbudowują poziom glikogenu. Jest on ważną substancją odpowiedzialną za wytwarzanie energii w organizmie. To poświadcza, że po każdym treningu najlepiej zdecydować się na wzmocnienie i regenerację mięśni przez biało i węglowodany. Możliwe, że kolejne badania na ten temat ukażą nam więcej światła!