w ,

Top 10 największe zwierzęta na świecie

Top 10 największe zwierzęta na świecie

Zwierzęta budzą w nas wiele emocji – od chęci opieki i troski po bezwarunkową miłość. Domowe pupile, takie jak psy czy koty, są dla wielu z nas najlepszymi przyjaciółmi, którzy zawsze są blisko, gotowi pocieszyć, wysłuchać czy po prostu towarzyszyć w codziennym życiu. Uwielbiamy ich dotyk, obecność i tę szczególną więź, która sprawia, że czujemy się rozumiani.

Ale nasza planeta to nie tylko dom dla czworonożnych przyjaciół. Żyją tu także jedne z najbardziej imponujących stworzeń – największe zwierzęta na świecie. Co ciekawe, nie wszystkie z nich można spotkać w zoo. W wielu zakątkach globu te olbrzymie zwierzęta wciąż żyją na wolności, z dala od ludzkiej ingerencji.

Choć nie znajdziemy ich w Polsce czy większości krajów europejskich, wystarczy wyruszyć na inny kontynent, by zobaczyć, jak funkcjonują w swoim naturalnym środowisku. Tam możemy podziwiać ich siłę, obserwować relacje w stadach i zrozumieć, jak fascynującą rolę odgrywają w ekosystemie. To przypomnienie, że nasza planeta kryje niesamowite tajemnice, które wciąż czekają, by je odkryć!

Słoń afrykański – olbrzym wagi ciężkiej! 

słoń na safari

Słonie powszechnie kojarzymy, jako zwierzęta, które są duże, ale przyjazne. W bajkach słonie są pozytywnymi postaciami, wzbudzającymi zachwyt, sympatię i uśmiech na twarzy. Jednak w rzeczywistości słoń mógłby nas mocno przestraszyć! To największe zwierzę na świecie może ważyć nawet 9 ton! Jest to waga, którą osiągają samce. Z kolei samice są prawie trzykrotnie lżejsze, ponieważ osiągają wagę około 3 ton. Tak czy inaczej – te liczby robią wrażenie!

Respekt budzi także wzrost słonia – samce słonia afrykańskiego osiągają aż 4 metry wysokości i 2 metry długości. Z kolei samice mają około 2,5 metrów wzrostu a ich długość to około 6-6,5 metra.

Ciosy, czyli zęby słoni, mogą ważyć około 40 kilogramów. Są cennym łupem dla kłusowników, dlatego słonie często padają ofiarami myśliwych. Głównie przez nich populacja słoni afrykańskich jest zagrożona i wciąż podejmuje się działania, mające na celu ochronę tych dziko-żyjących ssaków. Ciekawostką jest również to, że te olbrzymie zwierzęta są… roślinożercami! Żywią się ziołami, owocami czy roślinami wodnymi.

Płetwal błękitny – wodny olbrzym

Top 10 największe zwierzęta na świecie

Wydawać by się mogło, że waga i wzrost słonia są imponujące i nic nie może się im równać. To prawda, ale niezupełnie, Owszem, słonie są imponującymi zwierzętami na lądzie, ale nie mogą się równać z płetwalem błękitnym! To największe zwierzę na świecie króluje w wodzie – jego waga może sięgać nawet 190 ton! To ponad 20 razy więcej niż masa słonia! Dodatkowo długość płetwala błękitnego oscyluje w okolicy 33 metrów, co robi z niego podwodnego olbrzyma wagi nie ciężkiej a kolosalnej!

Płetwal błękitny również jest gatunkiem zagrożonym – ze względu na jego masę padał często ofiarą polujących na niego rybaków. Dodatkowo dużym zagrożeniem, naturalnym, dla płetwali są orki.

Ciekawostką odnośnie płetwali jest to, że w ich przypadku to samice mają znacznie większą masę! Płetwale żywią się głównie planktonami i skorupiakami a ich zęby – płyty fiszbinowe – osiągają długość około 1 metra. 

Słoń Morski Południowy – wygląda jak maskotka, ale jest mięsożercą! 

największe zwierzęta

Słonie Morskie Południowe początkowo mogą wzbudzać uśmiech na naszych twarzach a my możemy wyrażać chęć zbliżenia się do nich, ale uwaga – nie warto dać się zmylić pozorom. To jedno z największych zwierząt na świecie, mogące osiągać wagę nawet 4 ton! To właśnie tyle ważą samce – samice są znacznie lżejsze, bo ich waga może sięgać około 1 tony.

Powszechnie są nazywane także Miruną Południową. Samce Słonia Morskiego mogą być agresywne w czasie rozmnażania, ponieważ walczą wówczas o swoje haremy.

Ciekawostką, dotyczącą Słoni Morskich jest to, że potrafią pływać na naprawdę potężne dystanse. Jeden z samców pewnego roku w ciągu niespełna 11 miesięcy przepłynął prawie 30 tysięcy kilometrów! To niesamowita odległość, biorąc pod uwagę masę zwierzęcia! 

Krokodyl różańcowy

największe zwierzęta

Krokodyl różańcowy jest gadem z rodziny krokodylowatych. To największy  gatunek krokodyla na świecie. Krokodyle różańcowe są jednymi z największych zwierząt na świecie, ponieważ mogą osiągać wagę nawet 1,5 tony!

Samice ważą nieco mniej, ponieważ około 900 -1000 kilogramów. Krokodyle są dostosowane do życia zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie, ale zdecydowanie częściej wybierają tę słodką. Żyją w lagunach, deltach rzek czy namorzynach.

Krokodyle różańcowe określane są mianem hiper mięsożerców – polują na różnego rodzaju zwierzęta, ryby skorupiaki a nawet ludzi! Uważa się, że są one najgroźniejszym gatunkiem krokodyla dla człowieka.

Są w stanie zaatakować z ukrycia, wkraczając na terytorium swojej ofiary. Warto o tym pamiętać, będąc w dolinach rzek w Indiach, Południowo-Wschodniej Azji czy Australii. 

Zobacz także: Najbardziej luksusowe hotele w Polsce

Żyrafa

żyrafa jedząca liście

To zwierzę duże, ale nie jest przy tym kojarzone z groźnym czy agresywnym, jak na przykład krokodyl czy słoń morski. Samce tych największych zwierząt na świecie mogą ważyć około 1200 kilogramów a samice około 800 kilogramów. Jeśli chodzi o ich wzrost, to wraz z szyją może on sięgać około 6 metrów. Żyrafy zamieszkują kraje afrykańskie takie, jak Somalia, Niru czy Republika Południowej Afryki. Te potężne zwierzęta żyją najczęściej na terenach sawann, otwartych i zalesionych bądź trawiastych.

Ciekawostką jest to, że te zwierzęta również nie są mięsożercami – żywią się głównie liśćmi akacji, które są na tyle wysoko, że inne zwierzęta nie mogą po nie sięgać.

Generalnie żyrafy nie są szczególnie stadnymi zwierzętami, ale zbierają się w grupki, jeśli osobniki podążają w tym samym kierunku. Ciekawy jest także sposób sięgania po władzę w żyrafim stadzie. Otóż pomiędzy pretendentami do roli przewodnika stada dochodzi do neckingu – walki na szyję! 

Anakonda Zielona

wąż w wodzie

Anakonda Zielona jest wężem, pochodzącym z rodziny dusicieli – oznacza to, że podczas polowania nie zabija swoich ofiar jadem. Stawia przede wszystkim na ich ścisłe otoczenie a następnie duszenie czy łamanie kości.

Anakonda jest najcięższym wężem żyjącym na świecie – może osiągać wagę około 250 kilogramów. Ciekawe jest to, że to samice tych największych zwierząt na świecie są cięższe niż samce!

Generalnie Anakondy Zielone żyją w wodzie – potrafią się w niej poruszać, osiągając prędkość ponad 20 kilometrów na godzinę, to całkiem dużo, jak na węża! Średnio są w stanie wytrzymać pod wodą około 20 minut.

Jeśli chodzi o żywienie, to dorosłe anakondy stawiają w diecie przede wszystkim na ryby, tapiry, kajmany bądź jaguary. Ich model polowania polega na tym, że czają się na ofiary w wodzie, łapią je pyskiem a następnie duszą, zatrzymując krążenie krwi. 

Kobra Królewska 

kobra królewska

To zwierzę jadowite, pochodzące z rodziny zdradnicowatych. Choć waży niewiele, bo około 10 kilogramów, to osiąga imponującą długość około 6 metrów! Jej ciało wytwarza wyjątkowo dużą ilość jadu – ze względu na to, że jest tak długa – dlatego jest szczególnie niebezpieczna.

To największe zwierzę na świecie świetnie pływa i wspina się po drzewach. W związku z tym trzeba na nią uważać zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Kobra Królewska żywi się głównie wężami, co ciekawe także swojego gatunku!

Jeśli jednak nie mają możliwości upolowania węża, to sięgają także po szczury czy myszy. Równie ciekawy jest sposób rozmnażania u Kobr – samica znosi jaja i zakopuje je w liściach i odpadach.

Następnie opiekuje się gniazdem, charakteryzując się przy tym dużą agresją zarówno względem zwierząt, jak i ludzi. Jednak tuż przed wykluciem się jaj samica opuszcza gniazdo z obawy przed… pokusą zjedzenia własnego potomstwa! 

Orka

orka w oceanie

Orki powszechnie kojarzymy, jako sympatyczne zwierzęta, zamieszkujące ocean. Jednak ich rozmiary sprawiają, że mogą wydawać się bardziej groźne niż sympatyczne! Samce tych największych zwierząt na świecie mogą osiągać wagę nawet 9 ton!

Samice są znacznie mniejsze, bo ważą średnio około 2,5 ton. Orki oceaniczne są największymi przedstawicielami gatunku delfinowatych – ich płetwa grzbietowa może mieć długość nawet prawie 2 metrów! Imponująca jest także długość życia orek, ponieważ mogą dożyć nawet 90 lat!

Ciąża u tych zwierząt trwa około 18 miesięcy a noworodek waży… prawie 200 kilogramów! Orki są również bardzo stadnymi waleniami – żyją w stadach 4-5 osobowych. Stadu przewodzi najstarsza samica. Kiedy umiera stado się rozpada i każda z jej córek zakłada własne a samce rozpoczynają życie w samotności. 

Nosorożec biały

nosorożec biały

To potężne zwierzę lądowe może osiągać wagę około 2,5 ton w przypadku samców, z kolei samice będą ważyły około 1,2-2 ton. Nosorożce są wyposażone w dwa rogi – jeden z nich może osiągać długość nawet 1,5 metra!

Dodatkowo nosorożce są stosunkowo szybkimi zwierzętami, jak na swoją masę – mogą osiągać prędkość 45 km/h! Te największe zwierzęta na świecie żyją na wolności około 40 lat.

Zobacz także:  Magiczny sposób na piękne i zdrowe rośliny domowe. Sprawdź jak o nie dbać!

Pod koniec XIX wieku gatunkowi groziło wyginięcie, ale dzięki działaniom na rzecz poprawy warunków rozwojowych tego gatunku, zakazowi polowań obecnie udaje się ją powoli odbudować (źródło). Nosorożce żywią się głównie trawami.

Jeśli chodzi o rozmnażanie, to ciąża nosorożca białego trwa około 16 miesięcy – wówczas na świat przychodzi jedynie jeden malec. Kolejna ciąża u samicy nosorożca możliwa jest dopiero po 2-3 latach od narodzin poprzedniego potomka. 

Hipopotam Nilowy

hipopotamy na piasku

To kolejne z największych zwierząt na świecie, osiągające wagę prawie 2 ton! Samiec Hipopotama Nilowego może bowiem ważyć od około 1,5 tony do 1,8 tony! Hipopotamy żyją w rzekach oraz jeziorach afrykańskich, znajdujących się na południe od Sahary.

Zobacz także:  Dlaczego pies przechyla głowę, gdy słucha

Są zwierzętami, prowadzącymi ziemnowodny tryb życia. Oznacza to, że lwią część dnia spędzają w wodzie. Aktywne stają się dopiero nocą – wówczas wychodzą z wody na łąkę po to, by skubać trawę, zjadać rośliny, znajdujące się wokół zamieszkanej przez nie rzeki. Szukając pożywienia mogą wyruszyć w wędrówkę nawet 8 kilometrów w głąb lądu!

Samiec w wodzie zakłada harem, w którym znajduje się od 10-40 samic. Z kolei po wyjściu na ląd Hipopotamy stają się indywidualistami, wolącymi życie w pojedynkę. Ciąża u samic Hipopotama Nilowego trwa 8 miesięcy i rodzi się wówczas tylko jedno młode.

Generalnie Hipopotamy kojarzone są, jako miłe i sympatyczne zwierzęta – ich wizerunek jest wykorzystywany przy tworzeniu maskotek i zabawek dla dzieci. Jednak w rzeczywistości są jednymi z najbardziej agresywnych zwierząt na świecie. 

Czytaj także: 15 powodów, dla których warto mieć zwierzęta domowe

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.