W odległych zakątkach świata mamy dostęp do różnego rodzaju modeli żywieniowych. Jedne z nich są oparte na mięsie, inne na owocach i warzywach a jeszcze inne na serach. Każdy z modeli niesie ze sobą zalety, ale i wady.
Trudno wybrać ten, który będzie dla nas najodpowiedniejszy. Najlepszą metodą na wybór modelu żywieniowego dla nas jest podejście do tego problemu na zasadach metody prób i błędów – należy próbować do czasu aż znajdzie się model żywienia, na którym czujemy się i wyglądamy najlepiej.
Popularność diety
Przez ostatnie lata dużą popularność zyskała dieta śródziemnomorska, która dotychczas była doskonale znana przede wszystkich Włochom, Hiszpanom czy Grekom.
Obecnie wielu dietetyków skłania się ku opinii, że jest to najkorzystniejszy model żywienia z punktu widzenia funkcjonowania człowieka. Warto zapoznać się z jej zasadami oraz zaletami i sprawdzić, jak tego rodzaju dieta wpłynie na nasze życie.
Skąd wywodzi się nazwa diety śródziemnomorskiej?
Nazwa diety wywodzi się przede wszystkim od miejsca, w którym dieta została rozpropagowana.
Na początku jedynie mieszkańcy śródziemnomorskich krajów, tacy jak Grecy czy Hiszpanie żyli zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej. Dopiero z biegiem lat mieszkańcy pozostałych terytoriów zaczęli dostrzegać i doceniać zalety tego modelu żywienia.
Na czym polega dieta śródziemnomorska?
Jest to dieta, która różni się od powszechnie znanego, np. Polakom, modelu żywienia tym, na jakie produkty stawiają osoby, które się według niej żywią.
Na pierwszym miejscu nie znajdują się węglowodany, pochodzące z pieczywa czy mięso, którym chętnie żywią się mieszkańcy Europy Wschodniej. Warto zapoznać się z zasadami żywienia na diecie śródziemnomorskiej i wdrożyć je do swojej codzienności.
Zastąpienie mięsa rybami
W wielu zakątkach świata to właśnie mięso stanowi podstawę żywienia. W zależności od regionu czy kraju ludzie stawiają na wołowinę, drób czy wieprzowinę. W diecie śródziemnomorskiej mięso odchodzi na dalszy plan. Podstawę pożywienia stanowią ryby, które w większości mają chude mięso.
Dostarczają dużej ilości składników odżywczych. Należą do nich między innymi witamina D, jod, wapń, selen czy fosfor. Warto także pamiętać o tym, że wiele ryb zawiera duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których Polacy powinni przyjmować znacznie więcej niż obecnie.
Małe przeszkody
Podstawa żywienia na diecie śródziemnomorskiej jest także powodem, dla którego pozostałe regiony Europy dotychczas nie interesowały się tak bardzo tym modelem żywienia – mimo jego zdrowotnych właściwości.
Po prostu nie każdy kraj ma dostęp do świeżych ryb i owoców morza w atrakcyjnych cenach i tak dużych ilościach, jak np. Grecja.
Ograniczenie spożywania słodyczy
W diecie śródziemnomorskiej słodycze stanowią jedynie niewielki udział, dlatego doskonale sprawdza się w odchudzaniu.
Zamiast nich Grecy spożywają duże ilości suszonych owoców czy bakalii. Jeśli z kolei chcemy sobie pozwolić na różnego rodzaju ciasteczka, batony czy ciasta, to powinniśmy je spożywać maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.
Warzywa i owoce, jako dodatek do każdego posiłku
Ta zasada również ma ogromne znaczenia dla mieszkańców południowej części Francji czy dla Włochów. Każdy posiłek zawiera w sobie na tyle dużą ilość warzyw, że dostarczają one ogromnych ilości składników odżywczych a jednocześnie sprawiają, że jemy mniej, ponieważ zapełniają nasz żołądek.
Świeże, słodkie i pełne witamin owoce zastępują słodycze. Zamiast lodów Włosi chętnie sięgają po owocowe sorbety. Chłodzą i orzeźwiają każdego dnia, ale nie mają tak dużo kalorii, jak tradycyjne lody na bazie tłustej śmietanki.
Naturalne zioła w diecie
W Europie do doprawiania potraw stosujemy przede wszystkim sól, pieprz, paprykę czy gotowe mieszanki przypraw. Zioła mają zdecydowanie mniejszą rolę w kreowaniu smaku potraw niż wymienione wcześniej przyprawy.
W krajach śródziemnomorskich sprawa ma się zupełnie inaczej – w nich, to właśnie zioła nadają potrawom smak. Jednocześnie dodają mieszkańcom tego regionu zdrowia, wigoru oraz uśmiechu, płynącego z dobrego samopoczucia.
Oliwa z oliwek
To doskonałe źródło tłuszczu, który dla mieszkańców zachodniej części Europy ma ogromne znaczenie.
Oliwa z tego regionu jest produkowana ze świeżych oliwek, które dojrzewają w hiszpańskim, włoskim czy greckim słońcu. Jest pełna składników odżywczych a do tego tak smaczna, że sprawdza się zarówno, jako sos do sałatki jak i do pizzy.
Stawianie na lokalne produkty
Mieszkańcy regionów śródziemnomorskich od lata stawiają na spożywanie tego, co zostało wytworzone w miejscu ich zamieszkania.
Dzięki temu produkty, które spożywają nie muszą być w nienaturalny sposób przetworzone i zakonserwowane – wówczas tracą wiele swoich właściwości odżywczych i zdrowotnych.
Przetworzone jedzenie
Dodatkowo Włosi czy Grecy spożywają jedynie niewielkie ilości przetworzonego jedzenia.
Dzięki temu mogą poszczycić się nienagannymi, zdrowymi sylwetkami oraz energią, której niejednokrotnie brakuje ludziom, którzy odżywiają się w nieprawidłowy sposób.
Dlaczego warto wdrożyć dietę śródziemnomorską do swojego żywienia?
Błonnik pokarmowy
Przede wszystkim jest to dieta, która zawiera ogromne ilości błonnika pokarmowego. Dzięki temu pozwala na wielogodzinne nasycenie naszego organizmu.
Nie myślimy wtedy o jedzeniu i nie sięgamy po nadprogramowe przekąski, które jedynie zwiększają ilość pochłanianych kalorii i przyczyniają się do nadwagi a w konsekwencji do otyłości.
Zastrzyk zdrowia
Dodatkowo produkty takie, jak warzywa, owoce czy zdrowe ryby są pełne właściwości odżywczych, witamin oraz przeciwutleniaczy.
Dzięki temu dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów tak, by mógł jak najbardziej wydajnie funkcjonować.
Duże urozmaicenie
Dodatkowo dieta śródziemnomorska jest po prostu smaczna i urozmaicona, dzięki temu nie musimy się obawiać o to, że szybko nam się znudzi czy przestanie nam smakować.
Możemy szukać różnych rozwiązań, przepisów i łączyć ze sobą poszczególne produkty tak, by uzyskać efekt, który w pełni nas zadowoli.
Mnogość produktów
Ważne jest również to, że dieta śródziemnomorska nie jest rodzajem restrykcyjnej diety.
Żywiąc się według niej nie mamy kategorycznego zakazu na spożywanie któregokolwiek z produktów – mamy jedynie ramy, po których warto się poruszać dla osiągnięcia zdrowia i odchudzania.
Czytaj także: Jak przechowywać żywność, aby na dłużej zachowywała świeżość?
Jakie produkty warto spożywać, będąc na diecie śródziemnomorskiej?
Ryby
Dieta śródziemnomorska opiera się przede wszystkim na rybach. Warto więc spożywać ich jak najwięcej i próbować bardzo różnorodnych smaków.
Wśród najlepszych i najzdrowszych ryb znajdziemy łososia, halibuta, tuńczyka, makrelę, doradę czy tilapię.
Warzywa
Oprócz tego warto spożywać warzywa takie, jak kabaczek, papryka, cukinia, pomidory czy papryka.
Nie może w tym zestawieniu zabraknąć także oliwek pod różnymi postaciami, kalafiora, pora, brokuła, szparagów czy ogórków i różnego rodzaju sałat.
Owoce
Jeśli chodzi o owoce, na które warto zwrócić uwagę, to są to winogrona, jabłka, różnego rodzaju orzechy, bakalie.
Warto także sięgnąć po daktyle oraz kokos, które mogą z powodzeniem zastąpić spożywanie słodyczy.
Nabiał
Jeśli chodzi o nabiał, to doskonale sprawdzą się włoskie sery – pamiętajmy o tym, że warto spróbować wielu rodzajów sera tak, aby znaleźć swój ulubiony.
W żadnym wypadku nie opłaca się przez całe życie jeść tego samego sera, ponieważ jest to zamykanie się na różnego rodzaju smaki i przyzwyczajanie naszego organizmu do tego, że nasza dieta dostarcza mu jedynie kilku określonych składników odżywczych zamiast szukania wciąż nowych bodźców.
Węglowodany
Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że dieta, jaką jest dieta śródziemnomorska, nie wyklucza całkowicie spożywania węglowodanów.
Owszem, Grecy czy Francuzi jedzą chleb, kasze, ziemniaki czy makarony, jednak unikają dodatku do nich w postaci tłustych sosów – wówczas są one nie tylko smaczne, ale i zdrowe, ponieważ dodają nam energii i pobudzają układ trawienny do działania.
Jakie zalety ma stosowanie diety śródziemnomorskiej?
Wśród zalet diety śródziemnomorskiej leży przede wszystkim to, że jest nazywana najzdrowszą dietą na świecie. Jest zalecana kobietom w ciąży, dzieciom i osobom starszym. Pomaga walczyć z nadwagą, problemami z ciśnieniem oraz cholesterolem.
Oprócz tego jest różnorodna i właściwie większości osób produkty, których warto na niej spożywać jak najwięcej, będą smakowały. Jest zalecana przez dietetyków i naukowców na całym świecie. Rodzimi mieszkańcy terenów, na których jest stosowana unikają problemów z sercem, nadwagą czy ociężałością po posiłkach.
Jakie wady ma dieta śródziemnomorska?
Choć wiele osób uważa, że tego rodzaju dieta nie ma żadnych wad, to możemy wyróżnić tutaj przede wszystkim cenę oraz dostępność produktów, których należy na niej spożywać jak najwięcej. O ile mieszkańcy Włoch czy Grecji nie mają problemu z dostępem do świeżych owoców morza, serów czy doskonałej oliwy, to we wschodniej części Europy i innych zakątków świata świeżość i jakość tych produktów może być już nieco dyskusyjna.
Dodatkowo posiłki, które należy spożywać, będąc na diecie śródziemnomorskiej wymagają poświęcenia sporej ilości czasu na ich przygotowanie i swego rodzaju kreatywności w doborze poszczególnych składników i ich łączeniu.
Mimo to..
Mimo wymienionych kilku wad, dieta śródziemnomorska nadal pozostaje najzdrowszym modelem żywienia, na jaki możemy się obecnie zdecydować. Dzięki rozbudowanemu katalogowi dopuszczalnych produktów i mnogości wartości odżywczych, które z nich płyną warto zignorować drobne problemy techniczne, płynące z jej włączenia do codzienności i sprawdzić, jak nasz organizm reaguje na zmiany.
Przy okazji warto także pamiętać o nastawieniu mieszkańców śródziemnomorskich regionów, którzy starają się cieszyć życiem, unikać stresu i z uśmiechem wyczekiwać jutra.
Czytaj także: 15 produktów, dbających o dobry wzrok!