w

Co to są hemoroidy (żylaki odbytu) i jak je leczyć?

Co to są hemoroidy (żylaki odbytu) i jak je leczyć?

Hemoroidy, to obrzęki żył, które występują w odbycie. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, należy ją bezwzględnie leczyć: zbagatelizowanie dolegliwości może prowadzić jedynie do ich nasilenia się, a w skrajnych przypadkach powstania miejscowego stanu zapalnego, ropnia czy nietrzymania stolca.

Jak powstają hemoroidy? Kto jest szczególnie narażony na ich rozwój?

Dokładne przyczyny powstawania żylaków odbytu nie są znane. Jednak przyjmuje się, że do ich rozwoju prowadzą zmiany w obrębie struktur żył i tętnic oraz połączeń żylno-tętniczych w odbycie.

Zmiany te są konsekwencją zwiększonego ciśnienia w brzuchu. Dochodzi do niego na skutek czynników, na które pacjent nierzadko ma wpływ. Siedzący tryb życia, doprowadzanie do chronicznych zaparć, wstrzymywanie gazów i wypróżnień zdecydowanie sprzyja rozwojowi hemoroidów. Oprócz tego żylaki odbytu nierzadko związane są z okresem ciąży: zazwyczaj nie są niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka i mijają wraz z ciążą. 

Jak się diagnozuje hemoroidy?

Rozpoznanie hemoroidów przeprowadza się na podstawie badania proktologicznego. Specjalista proktolog ogląda okolicę odbytu oraz bada ją z pomocą palca. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne jako niewielkie, sine guzki, natomiast hemoroidy wewnętrzne są wyczuwalne pod palcem. 

Z podejrzeniem hemoroidów można się zgłosić bezpośrednio do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do proktologa. 

Skuteczne leczenie hemoroidów: leki czy operacja?

Zazwyczaj w początkowej fazie choroby w pełni wystarczające jest leczenie farmakologiczne z użyciem maści, żelów i czopków. Niekiedy jednak konieczna jest zabieg. Możliwa jest operacja hemoroidów w Warszawie jak i w innych miastach, gdzie pacjenci bez problemu mogą wykonać taki zabieg zarówno prywatnie, jak i na NFZ. W tym drugim przypadku należy jednak liczyć się z długą kolejką oczekiwania. 

Leczenie żylaków odbytu jest procesem długotrwałym, ale szybko przynosi ulgę pacjentom. Obejmuje nie tylko stosowanie środków doodbytniczych, ale również stosowania diety. W przypadku choroby hemoroidalnej, zaleca się dietę lekkostrawną, bogatą w błonnik i picie dużej ilości wody, celem zapobiegania zatwardzeniom. Konkretne metody leczenia hemoroidów mogą się różnić w zależności od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. 

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.