Polska to piękny i niestety często niedoceniany kraj. Do tej pory Polacy często wybierali wakacje za granicą zamiast dobrze poznać rodzime obszary. Obecna sytuacja na świecie spowodowana przez koronawirusa sprawia, że wiele osób boi się wyjazdów. Daje to świetną okazję do zwiedzania polskich miast i odkrycia niesamowitych zakątków. Co warto zobaczyć w Polsce? Lista 20 najciekawszych miejsc w naszym kraju.
Wrocław

Stolica Dolnego Śląska przyciąga co roku miliony turystów. Swój niecodzienny klimat Wrocław zawdzięcza pięknej architekturze oraz ciekawej historii. Stare Miasto jest pełne turystów niezależnie od pory roku, a liczne zabytki przyciągają swoją unikatowością.
Jednym z ciekawszych obiektów do zwiedzania jest Hala Stulecia wraz z Pergolą, Ostrów Tumski, wały nadodrzańskie czy kościoły, których historia sięga średniowiecza. Ciekawostką są krasnale rozmieszczone na terenie całego miasta. Jedną z atrakcji miasta dla całych rodzin jest poszukiwanie ich wraz ze specjalnie do tego celu stworzoną mapą.
Trójmiasto

Gdańsk, Gdynia i Sopot – te trzy piękne miejsca w Polsce tworzą niesamowity klimat, który trzeba poczuć. Metropolie znajdują się w województwie pomorskim i zawierają w sobie wszystko, co warto zobaczyć na polskim wybrzeżu.
Gdańsk jest miastem o bogatej architekturze i pięknych budowlach sakralnych. Gdynia to miejscowość typowo nadmorska, nie zabraknie tu świeżych smażonych ryb i zapachu gofrów. Sopot jest popularnym miejscem imprez i wypadów weekendowych. Wszystkie miasta są bardzo dobrze skomunikowane – łączy je szybka kolej miejska SKM.
Toruń

Miasto piernika i miejsce urodzenia znanego na całym świecie Mikołaja Kopernika. Urocza metropolia o bogatej historii, otoczona jest lasami.
Tuż przy centrum znajdują się nadwiślańskie bulwary pozwalające delektować się naturą w samym sercu miasta. Toruń jest znany z ośrodków kulturalnych i naukowo- badawczych jak np. najnowocześniejsze kraju centrum astronomii. Jest to jedno z wielu miejsc w Polsce do, które warto odwiedzić raz na jakiś czas.
Malbork

Każdy kto czytał w szkole o walkach krzyżaków słyszał na pewno o Zamku w Malborku. Od wielu dekad znajduje się tam muzeum poświęcone historii.
Warto zdecydować się na oprowadzanie z przewodnikiem, który wyjaśni zarówno kontekst historyczny jak i religijno- artystyczny zamku. W Malborku warto również zobaczyć dwie Bramy: Mariacką i Garncarską oraz Ratusz Staromiejski, który powstał w XIV wieku.
Kraków

Jedno z miejsc w Polsce, w których piękno budowli zderza się z historią. Kraków jest jednym z najczęściej odwiedzanych polskich miast. Do zaoferowania oprócz architektury i znanych już krakowskich gołębi ma przepiękne dzielnice, które opowiadają o losach Polaków.
Kazimierz to miejsce, w którym warto znaleźć się choć przez chwilę, bo tam czas się zatrzymał. Warto również odwiedzić Zamek na Wawelu i wybrać się na spacer po plantach.
Wieliczka i Wadowice

Będąc w Krakowie można wybrać się do okolicznych miejscowości, które mają raczej wartość sentymentalną.
W Wadowicach urodził się Jan Paweł II i można zobaczyć muzeum poświęcone jego pamięci, a także zjeść ulubione kremówki papieża. W Wieliczce znajduje się legendarna kopalnia soli. Wycieczki organizowane są tam codziennie.
Auschwitz

Muzeum znajdujące się w Oświęcimiu powinien zobaczyć każdy. To jedno z najważniejszych miejsc w polsce. To nie tylko miejsce zagłady Żydów, ale także Polaków w XX wieku. Muzeum przypomina zwiedzającym każdy aspekt życia jeńców znajdujących się w obozie.
Od rutyny dnia, przez budowane relacje społeczne, aż po śmierć. Miejsce nie nadaje się do zwiedzania przez osoby zbyt wrażliwe, pokazuje bowiem dosadnie funkcjonowanie nazistowskich obozów pracy.
Lublin

Lublin jest pięknym miastem na wschodzie Polski. Oprócz zabytkowego Starego Miasta warto zwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało na terenie dawnego obozu koncentracyjnego.
Na uwagę zasługują: Zamek Lubelski czy Muzeum Wsi Lubelskiej. Na chwile wytchnienia warto odwiedzić Ogród Saski.
Zamość

Na liście najpiękniejsze miejsca w polsce nie mogło zabraknąć Zamościa! Stare Miasto w Zamościu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najpiękniejszy Ratusz w Polsce co roku przyciąga rzesze turystów. Ze względu na swoją budowę, Zamość jest nazywany miastem idealnym – rynek ma kształt kwadratu.
To średniowieczne miasto zyskało miano Padwy północy nie bez powodu. Oprócz delektowania się architekturą, warto zaczerpnąć nieco historii udając się na świetną atrakcję jaką jest wystawa w budynku Arsenału i dawnej Prochowni.
Roztocze

Do Roztocze warto przyjechać dla widoków, które zapewniają błogi relaks. Faliste pola i lessowe wąwozy dominują w roztoczańskim krajobrazie, a kolorowe jeziorka pozwalają oderwać się od pędu codzienności.
Znajduje się tu również Szczebrzeszyn z wierszy Jana Brzechwy („W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”), a w nim… pomnik świerszcza, który koniecznie trzeba odwiedzić. Tereny leśne i małe miejscowości wciąż tworzą uroczy klimat i świetnie się sprawdzą na wycieczki rowerowe.
Mazury

Na liście najciekawsze miejsca w Polsce nie mogło zabraknąć naszych cudownych mazury. To kraina polskich jezior, w której przeważają jeziora i tereny leśne. Miejsce idealne na spacery, przejażdżki rowerowe oraz wszelkie sporty wodne.
Lasy Mazurskie zapewniają schronienie setkom gatunków zwierząt i owadów – to miejsce, w którym można być blisko natury. W wolnej od relaksu chwili warto wybrać się do miejscowości Grunwald, w której Polacy wygrali z krzyżakami w bitwie w 1410 r.
Bieszczady

Mimo, że Bieszczady to już góry, brakuje tu mocnych podejść czy ostrych wzniesień. To teren idealny na piesze wycieczki w naszym pięknym kraju.
To miejsce spodoba się każdemu kto ceni sobie ciszę i spokój. Obowiązkowy punkt do zwiedzania dla rodzin z dziećmi to kolejka leśna, atrakcja zapewnia niesamowite doznania w postaci przepięknych widoków.
Pieniny

Trzy Korony i Sokolica to najbardziej znane szczyty wapienne w Pieninach. Z gór roztacza się niesamowity widok na Słowację, Tatry oraz Dolinę Dunajca.
Spływ Doliną Dunajca jest zaliczany do jednej z największych atrakcji tego miejsca. Miejsce, które warto zobaczyć to zamek w Nidzicy. Nie da się też przejść obojętnie obok ogniska z górską orkiestrą, pozwoli to lepiej poczuć górską atmosferę.
Karpaty

Karpaty to jedne z chętniej wybieranych polskich gór, są dobrze skomunikowane i stosunkowo niskie co pozwala na zdobycie ich szczytów również mniej wprawionym piechurom w naszym kraju.
Liczne pijalnie wód mineralnych cieszą się ogromną popularnością i dzięki nim rozwinęło się dużo obiektów o charakterze wypoczynkowym i uzdrowiskowym. Karpaty wyróżniają się również walorami kulturowymi, dużą część budownictwa sakralnego stanowią drewniane kościoły oraz cerkwie.
Szlak Orlich Gniazd i Jura Krakowsko – Częstochowska

To 164 km szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Miejsce idealne dla każdego pasjonata wycieczek na łonie natury. Czerwony szlak wiedzie przez Jurę Krakowsko- Częstochowską, łącząc się po drodze z innymi szlakami (Żółty Szlak Zamonitu).
Pierwsze osady na tych terenach pojawiły się w czasach prehistorycznych. I choć z tych lat nic się nie zachowało, można podziwiać ciekawe średniowieczne ruiny obwarowań miejscowości takich jak Olsztyn czy Mirów.
Polskie morze

Choć Trójmiasto już pojawiło się na liście najpiekniejsze miejsca w polsce ze względu na swój niesamowity urok, warto zwiedzić także inne nadmorskie miejscowości. I choć pogoda bywa kapryśna, co roku polskie plaże są pełne parawanów i ręczników. Bransoletki z muszelek, bursztynowe naszyjniki, piasek w butach, zapach smażonej ryby i gofry z bitą śmietaną – te elementy nieodłącznie kojarzą się z wakacjami na północy Polski.
W większych miastach można odwiedzić muzea, wziąć udział w festynach lub przejść się aleją sław. Można też po prostu położyć się na plaży i delektować szumem morza. W celu uniknięcia tłumów warto zdecydować się na odwiedzenie mniejszych, a co za tym idzie mniej popularnych miejscowości.
Kaszuby

Znajdujące się w niewielkiej odległości od morza Kaszuby słyną z trzech rzeczy: wyśmienitej kuchni, pięknych krajobrazów oraz języka, którego nie sposób zrozumieć. Kaszubi przyrządzają jedzenie w sposób smaczny i zdrowy, wykorzystując staropolskie przepisy.
To co jest typowe dla ich kuchni to sezonowość, zgodnie z rytmem natury i człowieka. Bardzo popularne są tutaj zupy oparte zarówno na mięsie jak i na rybach. Do najbardziej znanych dań należą: zupa z żółtej brukwi, dziadówka (zupa z maślanki okraszana boczkiem) czy czernina.
Zakopane i Tatry

Polskie góry to jeden z ulubionych kierunków Polaków i turystów. Będąc w Krakowie wiele osób decyduje się na wycieczkę na południe. Tatry to najwyższe góry w Polsce, które swoim pięknem urzekną każdego.
Gubałówka i Nosal to propozycje na początek. Giewont, Kasprowy Wierch i Dolina Czterech Stawów to pozycje obowiązkowe. Można wejść samemu lub skorzystać z kolejki, która pozwoli na chwilę oddechu i podziwianie widoków z góry.
Biskupin

Pozostałości po osadzie obronnej z przełomu epok brązu i żelaza, obecnie znajduje się tu Rezerwat archeologiczny. Jedno z ważniejszych miejsc pod kątem archeologicznym w Polsce.
Dziś w rezerwacie znajdują się między innymi osady pierwszych rolników, groby skrzynkowe i osady obronne. Miejsce bardzo ciekawe pod względem historycznym, pozwala zobaczyć jak żyli i bronili się ludzie przed setkami lat.
Co warto zobaczyć w Polsce?: Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego i jest jedną z atrakcji Karkonoszy. Warto jednak omówić go oddzielnie. Budowla powstała pod koniec XIII wieku i ma za sobą bogatą historię.
Zamek jest przeznaczony do zwiedzania jedynie w części. Wynajęcie przewodnika pozwoli go zwiedzić i poznać kolejne losy mieszkańców zamku oraz historię księżnej Daisy.
Polska ma na swoim terenie wiele naprawdę ciekawych miejsc, które warto odwiedzić raz na jakiś czas. W naszym kraju w przeciwieństwie do wielu innych krajów do których wybierają się Polacy mamy ten atut, iż mamy dostęp zarówno do gór jak i morza. Ciekawe miejsca w Polsce wybrane przez nas są podstawą jaką powinien każdy odwiedzić chociaż raz w życiu.
Zobacz także: 10 najlepszych filmów na świecie