w

Nie pij tego! Lekarze ostrzegają przed płynem Lugola

Nie pij tego! Lekarze ostrzegają przed płynem lugola

Ostatnio w społeczeństwie wzrasta poczucie strachu. Czasami rodzi się też, zrozumiała, choć zwykle niepotrzebna panika. Polacy zaczęli, m.in. wykupować z aptek płyn Lugola w nadziei, że uchroni on przed rzekomym skażeniem radioaktywnym. Hasło płyn Lugola przoduje też w wyszukiwaniach Google. Eksperci twierdzą jednak, że może on być szkodliwy. Zobacz, czym skutkuje jego picie, jeśli nie jest zalecone przez lekarza.

Zobacz także:  50 rzeczy, które były popularne w latach 90-tych, znasz je?

Płyn Lugola – czy aby na pewno pomoże?

Lugola to ciemny płyn o niezbyt przyjemnym smaku. Zawiera on duże ilości jodu. Skąd pomysł na profilaktyczne zażywanie tego preparatu? Podczas wybuchu elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. podawano go dzieciom, by chronić tarczycę przed przyjmowaniem szkodliwego dla niej jodu promieniotwórczego z otoczenia. Obecnie ludzie, obawiając się wzrostu promieniowania, zaczęli zaopatrzać się w płyn po ataku wojsk rosyjskich na elektrownie w Ukrainie. Nie minęło wiele czasu, a lekarze już obserwują wzrost liczby przypadków autoimmunologicznych zapaleń tarczycy, m.in Hashimoto. Eksperci przypuszczają, że jest to spowodowane właśnie płynem Lugola.

Zobacz także:  Top 10 nieudane operacje plastyczne gwiazd

Czy można pić płyn Lugola? Ten sprzedawany bez recepty jest nieoczyszczony

Płyn Lugola zalecany jest w niektórych chorobach, ale uwaga, gotowy płyn Lugola do kupienia bez recepty w aptece jest płynem nieoczyszczonym. Co to oznacza? Taki płyn nadaje się tylko do stosowania zewnętrznego na skórę, do dezynfekcji otarć i zranień. Rozcieńczony płyn można używać też do płukania gardła oraz pędzlowania migdałków, ale bez połykania! Nie pijmy więc płynu, jeśli nie otrzymaliśmy takich zaleceń od lekarza. Specjalista przepisuje ten płyn na receptę, dobiera dawkę oraz stężenie. Stosując płyn samemu, możemy sobie tylko zaszkodzić.

Zobacz także:  Mount Everest jest jeszcze wyższy! Nowa oficjalna wysokość szczytu

Skutki zażywania płynu Lugola

Nieumiejętne używanie płynu szkodzi głównie tarczycy, ale nie tylko. Lugola może bardzo źle wpłynąć na tarczycę, doprowadzić do jej niedoczynności lub nadczynności. Jod także powoduje bądź nasila postęp choroby Hashimoto. Oprócz tego skutkuje niekorzystnymi zmianami kardiologicznymi i internistycznymi. Poza tym, picie tego płynu czasami wywołuje efekty uboczne, takie jak podrażnienie błony śluzowej gardła oraz nosa, wysypkę, zapalenie skóry, a nawet gorączkę i obrzmienie węzłów chłonnych. Zanim więc zechcemy stosować cokolwiek na własną rękę, lepiej najpierw zweryfikujmy informacje i zasięgnijmy porady eksperta.

Zobacz także:  Sprawdzone sposoby na zaparcia. Jak sobie z nimi radzić?