
1. Medytuj tak, jak chcesz a nie tak, jak ktoś Ci narzuci
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak medytować. Istnieje wiele szkół – chrześcijańska, medytacja zen, transcendentalna czy mindfulness. Każda z nich nieco się różni – przykładowo medytacja chrześcijańska i transcendentalna opiera się na powtarzaniu mantr (określonych fraz) podczas medytacji.
Z kolei medytacja zen oraz mindfulness opiera się głównie na tym, że zachęca do skupienia na oddechu, teraźniejszości. Jednak nie musimy wcale przypisywać się do żadnej ze szkół.
Medytacją mogą być wizualizacje, które powstają w naszej głowie, ale i próby uwolnienia umysłu od nadmiernej analizy jego myśli. Warto pamiętać również o tym, że pozycję medytacji oraz jej czas powinniśmy dostosować do swoich potrzeb i możliwości.
Możemy medytować kwadrans, ale i godzinę. W trakcie sesji możemy siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, w pozycji lotosu, stać czy być w ruchu – ważne jest to, by forma medytacji działała na nas relaksująco i oczyszczająco.
Prawdopodobnie upłynie trochę czasu nim znajdziemy idealną formułę dla siebie, ale wtedy wszystko stanie się dla nas jasne.