Odsalanie wody może w przyszłości zapobiec temu, by każdego dnia nawet 6000 dzieci umierało z powodu braku wody pitnej. Choć brzmi to abstrakcyjnie dla wielu z nas, to takie są fakty. Woda pitna nie jest dobrem, po które może sięgać każdy, w dowolnej chwili.
Wręcz przeciwnie – jest przywilejem, z którego posiadania wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Tymczasem zasoby wody pitnej są niewielkie. Choć 70% globu pokrywa woda, to tak naprawdę niespełna 1% (dokładnie 0,6%) stanowi woda pitna, która jest życiodajna.
Dodatkowo, zasoby wody są rozłożone w sposób nierównomierny, więc nie każdy potrzebujący ma do niej dostęp. Alarmujące są także wieści o tym, że już wkrótce może nastąpić potężna susza i wody będzie jeszcze mniej.

Odsalanie wody
Zdaniem naukowców, odsalanie wody może być jedynym rozwiązaniem, które nie tylko pozwoli dostarczyć wodę w miejsca, gdzie jej nie. Ma ono dać szansę ludzkości na to, by mogła przetrwać!
Wszystko ma się dokonać w wyniku przeprowadzenie procesu odwrotnej osmozy. Jest to rodzaj filtracji w wyniku której uzyskujemy wodę pitną, która jest oczyszczona z bakterii i wirusów i innych niebezpiecznych zanieczyszczeń.
Metoda powstała w latach 50-tych ubiegłego wieku i od tego czasu jest z powodzeniem stosowana. Obecnie istnieje kilkanaście tysięcy zakładów na całym świecie, które zajmują się odsalaniem wody.

Odwrócona osmoza
Wykonywana obecnie odwrócona osmoza pozwala na produkcję około 95 milionów metrów sześciennych pitnej wody. Pozwala to na zaopatrzenie w wodę około 300 milionów ludzi – sporo, prawda? Jednak nie jest to wystarczające!
Z szacunków wynika bowiem, że na brak wody cierpią obecnie aż 2 miliardy osób, czyli prawie 7 razy więcej! Co ważne, brak wody pitnej dotyczy w szczególności państw ubogich, a tych nie stać na budowę i funkcjonowanie zakładów tego rodzaju.
Większość z nich znajduje się w bogatych krajach na Półwyspie Arabskim, gdzie znajduje mieści się połowa wszystkich zakładów odsalających wodę. Warto wiedzieć, że odsalanie wody powoduje nie tylko korzyści, ale i nieodwracalne straty.

Degradacja środowiska
Odsalanie wody, to szansa dla ludzkości, ale i potężne zagrożenie dla naszej planety. Wynika ono z faktu, że proces filtracji powoduje potężne zanieczyszczenie środowiska.
Mimo, że technologia wciąż jest ulepszana i jej wykonawcy dążą do tego, by wywierała jak najmniejszy wpływ na nasze środowisko, to i tak nie da się go całkowicie wyeliminować. W związku z tym przed inżynierami stoi bardzo poważne zadanie.
Celem ich pracy przez najbliższe lata będzie próba znalezienia sposobu na to, by możliwe było stosowanie odwróconej osmozy przy maksymalnej minimalizacji zanieczyszczeń. Wówczas możliwe będzie zasilanie w wodę w ten sposób wszystkich potrzebujących.