Amerykańska agencja sprawiła, że używanie semaglutydu do redukcji masy ciała jest legalne! Dotychczas lek wykorzystywano głównie do leczenia cukrzycy nieinsulinozależnej, czyli typu II.
Jest to pierwszy lek od 2014 roku, który amerykańska agencja do spraw żywności i leków dopuściła do stosowania w leczeniu nadwagi i otyłości. W związku z tym wydaje się, że wkrótce wiele się zmieni w podejściu do utraty masy ciała.
Dopuszczenie stosowania leku będzie wiązało się z nadzieją dla chorych, którzy nie mogli w inny sposób poradzić sobie z redukcją masy ciała, która w wielu przypadkach determinuje ogólny stan zdrowia pacjenta i komfort jego życia.

Semaglutyd – działanie
Stosowanie semaglutydu w obniżaniu poziomu glukozy we krwi jest już dosyć powszechne. Jednak próba badawcza, przeprowadzona na około tysiącu osób pokazała, że można go stosować także w celu redukcji masy ciała.
Uczestnicy badania w jego trakcie tracili około 15% swojej dotychczasowej masy. Co trzeci uczestnik badania tracił nawet 20% masy ciała. Nigdy wcześniej nie spotkano się z tym, by jakikolwiek inny lek miał równie wysoką skuteczność w tej materii.
Co ciekawe, wyniki badania były na tyle spektakularne, że można je porównać nawet z działaniem chirurgii bariatrycznej, która polega na operacyjnym wprowadzaniu zmian w przewodzie pokarmowym, które regulują mechanizmy spożywania pokarmów.

Przebieg eksperymentu
W ramach eksperymentu ustalono, że semaglutyd jest skuteczny, gdy podaje się go raz w tygodniu w formie zastrzyku. Naśladuje on wówczas działanie białka GLP-1, które zwiększają produkcję insuliny.
Białko różni się od leku jedynie dwoma składnikami. Dzięki temu nie jest on rozkładany przez enzymy trawienne i ułatwia wiązanie osocza z białkami, co powoduje wydajniejsze i skuteczniejsze działanie samego leku.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że samo przyjmowanie zastrzyków nie sprawi, że dojdzie do redukcji masy ciała. W tym celu konieczne jest zastosowanie również innych form walki z nadwagą takich, jak odpowiednia dieta czy ćwiczenia.

Kolejne badania
W jednym z badań na temat działania semaglutydu wzięło udział 4500 osób. Wśród nich znajdowały się zarówno osoby zdrowe, jak i te zmagające się z cukrzycą. W wyniku przyjmowania leku cukrzycy tracili około 12,5% masy ciała.
Osoby zdrowe około 6,2% a osoby, które otrzymywały placebo około 2,4%. Co ciekawe, stracone kilogramy nie powracały aż do zakończenia badania, czyli przez co najmniej 68 tygodni.
Co ciekawe, lek ten jest już wykorzystywany w Polsce do leczenia cukrzycy, jednak jego cena dla wielu osób może okazać się być zaporowa. Po refundacji wynosi około 110 złotych za zastrzyk a zastrzyków należy przyjąć 4 w miesiącu.

Negatywne skutki przyjmowania leku
Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że przyjmowanie semaglutydu – poza utratą wagi – może powodować również szereg negatywnych konsekwencji, które będą wpływać na nasze funkcjonowanie.
Po przyjęciu zastrzyku może dojść do problemów z układem pokarmowym takich, jak nudności, wymioty czy zmiana rytmu wypróżnień.
Jeśli jakieś skutki przyjmowania zastrzyków wzbudzą nasz niepokój, to powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem i skonsultować z nim ewentualne wątpliwości.

Najpopularniejszy lek na świecie
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia otyłość jest niezwykle poważną chorobą, która dotyka aktualnie około 800 tysięcy osób. Niepokojące jest również to, że liczba ta stale rośnie. W samej Polsce aktualnie około 60% dorosłych osób się z nią zmaga.
Z czasem będzie coraz gorzej, co sprawia, że realny wydaje się być scenariusz mówiący o tym, że wkrótce semaglutyd będzie najpopularniejszym lekiem na świecie. Liczba osób, która będzie go potrzebowała może niedługo wzrosnąć wielokrotnie.
Nie zmienia to jednak faktu, że w zakresie walki z nadwagą oraz otyłością należy podjąć szereg działań – nie tylko tych, polegających na aplikowaniu leków. Chodzi także o szerzenie świadomości społecznej na temat zdrowia i tego, jaki wpływ na nie ma waga.

Nie tylko leki
Choć może się wydawać, że przyjmowanie zastrzyków pomoże nam zwalczyć zbędne kilogramy, to warto pamiętać o tym, że tak naprawdę sam semaglutyd nic nam nie da, jeśli nie połączymy jego przyjmowania z dietą oraz ćwiczeniami.
Osoby, które brały udział w przytoczonych badaniach poza tym, że przyjmowały zastrzyki, dbały także o to, co znajdowało się na ich talerzach oraz o to, by spożywać mniejszą ilość jedzenia niż dotychczas – dzięki temu były na deficycie kalorycznym.
Nie należy także zapominać o aktywności fizycznej, która ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i prawidłowej masy ciała. Bez aktywności fizycznej i zmian w żywieniu osiągnięcie trwałych efektów nie będzie możliwe.