w , ,

Nawóz z bananów – naturalny ratunek dla roślin

Dłoń sięgająca po banana.

Nawóz z bananów ostatnio cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników zieleni – zarówno tej w doniczkach, jak i tej ogrodowej. To nic dziwnego. W końcu okazuje się, że dzięki skórce z banana – która normalnie lądowała w koszu – możemy uratować nasze rośliny.

To oznacza, że nie musimy inwestować kilkudziesięciu złotych w nawozy, które dodatkowo są sztucznie wytwarzane. Wystarczy po prostu zjeść ten smaczny owoc i wykorzystać to, co z niego zostanie.

Mamy kilka porad odnośnie przygotowania owocowego nawozu. Dzięki nim dowiesz się, jak zrobić idealny nawóz i w jaki sposób dawkować go swojej roślinie tak, by była piękna i cieszyła Twoje oczy.

Rośliny domowe.
unsplash.com

Nawóz z bananów – do czego go wykorzystać

Nawóz z bananów wykorzystamy przede wszystkim do tego, by odżywić nasze rośliny. Szczególnie mocno potrzebują tego rośliny doniczkowe, które mają ograniczony dostęp do składników mineralnych i nie mogą pobierać ich z gleby poza obrębem doniczki.

Jednak nawóz ten doskonale sprawdzi się także w naszych ogródkach oraz ogrodach. Zarówno warzywa, jak i rośliny ozdobne potrzebują składników odżywczych, by móc prawidłowo się rozwijać.

Nawóz z bananów może chronić także nasze uprawy przed szkodnikami takimi, jak na przykład mszyce, które każdego roku atakują rośliny i niszczą owoce naszej pracy. Nie musimy już stosować silnych chemikaliów, by się ich pozbyć. Wystarczy nawóz ze skórki banana.

Nawóz z bananów - banan na żółtym tle.
unsplash.com

Jakie składniki zawiera nawóz

Nawóz z bananów zawiera dużą ilość potasu oraz fosforu. Są to pierwiastki, które są szczególnie mocno potrzebne roślinom kwitnącym czy pomidorom. To jednak nie koniec. Skórka z banana jest bogata również w wiele innych składników mineralnych.

Zawiera wapń, magnez oraz siarkę krzemową, które są mocno cenione przez większość roślin. Jeśli chcemy, aby nasz nawóz był szczególnie obfity w przydatne związki, to najlepiej sięgnąć po banany z ekologicznych upraw.

Dzięki temu my zyskamy owoce jak najwyższej jakości, a nasze rośliny ogromną ilość składników mineralnych, zawartych w skórce owocu.

Zobacz także:  Czy chleb tostowy jest zdrowy? Fakty i mity
Otwarty banan na niebieskim tle.
unsplash.com

Przygotowanie skórek z bananów

Nim przejdziemy go przygotowania nawozu ze skórki z banana powinniśmy skupić się na tym, aby odpowiednio przygotować owoc, z którego przyrządzimy odżywkę dla naszych roślin. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli pominiemy ten krok, to możemy zaszkodzić naszym roślinom.

Nim zjemy owoc powinniśmy go dokładnie umyć, aby pozbyć się resztek nawozów i pestycydów, które się na nim znajdują. W tym celu najlepiej umieścić owoc w 1 litrze wody, połączonym z 1 łyżką sody i zostawić go w tej mieszaninie na 10-15 minut.

Zobacz także:  Psy są o nas zazdrosne nawet gdy nie mają rywala przed oczami

Następnie wyjmujemy owoc z wody, płuczemy pod bieżącą wodą. Teraz możemy już wziąć się za przygotowanie naszego nawozu z bananów – naturalnego, ekologicznego i taniego!

Zadbany ogród.
unsplash.com

Jak przygotować nawóz dla roślin ogrodowych

Przygotowanie naturalnego nawozu dla roślin ogrodowych jest wyjątkowo proste. Po prostu kupujemy banana, zjadamy owoc i kroimy świeżą skórkę na małą kosteczkę. Następnie zabieramy ją ze sobą do ogrodu.

Zakopujemy fragmenty skórki w ziemi i dość obficie podlewamy je wodą. Najlepiej nawieźć ziemię w ten sposób na kilka dni przed sadzeniem roślin. Dzięki temu składniki odżywcze ze skórki będą mogły powoli przenikać do gleby.

Nawóz z bananów możemy w ten sposób aplikować do ziemi, co około 6 tygodni. Dzięki temu będziemy mogli obserwować jak nasze rośliny się rozwijają mając wszystko, czego potrzebują.

Zobacz także:  Zacznij stosować jednodniowy post
Rośliny doniczkowe obok których stoi konewka.
unsplash.com

Nawóz dla roślin domowych

Nawóz z bananów z powodzeniem możemy wykorzystywać również do tego, by podlewać rośliny domowe. Aby to zrobić wystarczy skórkę z banana zalać około litrem ciepłej – ale nie gorącej – wody i odstawić taki płyn na 1-2 dni.

Po tym czasie wyrzucamy skórkę. Uzyskany wyciąg łączymy z kolejnym litrem wody. Tym płynem możemy bezpośrednio podlewać rośliny doniczkowe, ale także te, które znajdują się w naszym ogrodzie raz na 2-3 tygodnie.

Jeśli mamy problem z mszycami, to wystarczy umieścić powstały nawóz w spryskiwaczu i popryskać nim nasze rośliny. Czynność warto powtarzać codziennie do czasu, aż problem z mszycami całkowicie się rozwiąże.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.