w

Porowatość włosów. Co oznacza ten tajemniczy termin?

porowatość włosów

Pielęgnacji włosów poświęcamy codziennie dużo czasu, bo jest to nasza piękna wizytówka, a zadbane włosy wyglądają bardzo dobrze i robią wrażenie. Na pewno sprawdziłaś już dużo sposobów na pielęgnację włosów, ale czy jest jeszcze coś, co może Cię zaskoczyć? Dowiedz się czym jest porowatość włosów, a od tej pory zmienisz podejście do ich pielęgnacji.

Dlaczego porowatość włosów jest ważna?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest porowatość włosów, to najprościej można to wytłumaczyć w taki sposób, że jest to sposób budowy włosów, który określa stopień odchylenia łuski włosa. A jakie ma to znaczenie w codziennej pielęgnacji? Ogromne, bo zupełnie inaczej zachowują się włosy o wysokim stopniu porowatości, a inaczej te o niskim stopniu. Wiedza na ten temat może Ci znacznie ułatwić pielęgnację swoich włosów, a odkryjesz to, o czym do tej pory nie miałaś pojęcia. A mianowicie to, że odpowiednio dobrane kosmetyki mogą poprawić kondycję Twoich włosów. Do tej pory wybierałaś kosmetyki do suchych, łamliwych lub zniszczonych włosów? To za mało, bo stopień porowatości określa to, jak reagują Twoje włosy na różne czynniki i czego należy im dostarczyć. Wystarczy zrobić prosty test ze szklanką wody lub udać się do trychologa, aby określić ich strukturę. W ten sposób dobierzesz najlepsze kosmetyki do swoich kosmyków i poprawisz ich kondycję. Pamiętaj o tym, że nie tylko nieodpowiednia farba do włosów może niszczyć włosy, ale także niewłaściwa pielęgnacja.

Włosy wysokoporowate i problemy w pielęgnacji

Włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone łuski, a ich naturalna warstwa ochronna nie jest szczelna. Można powiedzieć, że ten typ włosów wchłania tyle samo składników, co ich oddaje. Włosy mogą reagować bardzo różnie na kosmetyki, co oznacza, że zaobserwujesz zarówno przesuszenie, jak i puszenie się. Takie skrajne reakcje są typowe dla wysokoporowatych włosów. Ten typ kosmyków nie jest miękki i wydaje się szorstki. Rozdwojone końcówki, podatność na uszkodzenia mechaniczne, a także mocna reakcja na ciepłe powietrze i zabiegi fryzjerskie, to typowe cechy włosów tego rodzaju. Czy wysoka porowatość włosów jest wrodzona? Niekoniecznie, bo na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji możesz sprawić, że łuski Twoich włosów rozchylą się i staną się one podatne na uszkodzenia. Plusem takiej fryzury jest łatwość jej układania i podatność na modelowanie. Bardzo często włosy naturalnie kręcone są wysokoporowate.

Poznaj kosmetyki do włosów o różnej porowatości

W przypadku włosów wysokoporowatych, mamy najwięcej problemów w pielęgnacji. Często są one wrażliwe na czynniki zewnętrzne i zniszczone. W związku z tym potrzebują łagodnych kosmetyków oczyszczających, bez dodatku takich substancji jak alkohol lub SMS. Przydatne będą także proteiny, które działają typowo regenerująco, wypełniając ubytki w strukturze włosów wysokoporowatych. Podobnie jest z emolientami, które tworzą ochronną warstwę i chronią włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wbrew pozorom, takie włosy nie potrzebują silnego nawilżenia, na którym mogą reagować z puszeniem się. Unikaj zatem nadmiaru aloesu, gliceryny i pantenolu jako typowych humektantów, a szukaj protein i emolientów. Popularne jest także olejowanie włosów, które pomaga w rozczesywanie i zapobiega kruszeniu się kosmyków.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.