w ,

Najwyższy człowiek na świecie to prawie 3 metrowy gigant!

Najwyższy człowiek na świecie to prawie 3 metrowy gigant!

Ludzie osiągają różne postury. Są niscy, wysocy, o atletycznej sylwetce czy bardziej okrągły kształtach. To zupełnie naturalne i niewielkie różnice nie budzą większych emocji. Jednak zupełnie inaczej jest, gdy wygląd czy postura danej osoby kilkukrotnie przewyższa przyjęte normy.

Robert Wadlow – najwyższy człowiek na świecie – był personą, która swoim wyglądem wzbudzała ogromne zainteresowanie. Wszystko za sprawą wzrostu, który udało mu się osiągnąć w wieku zaledwie 22 lat, to właśnie w tym wieku odszedł, a dlaczego?

Robert Wadlow – skąd pochodził? 

Roberta Wadlow pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Urodził się zimą, 22 lutego 1918 roku. Miastem, w którym przyszedł na świat było Alton – miasto, leżące na brzegu Missisipi, słynące z rafinowania ropy naftowej.

Stanem, w którym chłopiec przyszedł na świat było Illionois. Populacja miasta wynosiła zaledwie około 30 tysięcy mieszkańców. Jednak warto pamiętać o tym, że Stany Zjednoczone mają ogromne terytorium i mieszkańców poszczególnych miast cechuje stosunkowo duży poziom migracji zarówno między większymi miastami, jak i stanami. 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co było powodem śmierci najwyższego człowieka w historii!

Pierwsze lata życia

Robert Wadlow
biurorekordow.pl

Chłopiec od początku wzbudzał zainteresowanie lekarzy swoimi rozmiarami. Najwyższy człowiek na świecie urodził się, ważąc około 4 kilogramów – jest to prawidłowa waga urodzeniowa dla noworodków.

Jednak uwagę lekarzy skupiło to, że zaledwie pół roku później ważył już 13 kg, a w dniu swoich pierwszych urodzin osiągnął wagę 30 kilogramów. Chłopiec nie zmagał się jednak z nadwagą ani otyłością. Tak duża waga była spowodowana tym, że chłopiec od dziecka był wysoki. 

Czytaj także: Andziaks, Angelika Zając wiek, życie prywatne

Wzrost Roberta Wadlowa na przestrzeni lat

najwyższy człowiek świata
smartage.pl

Od pierwszych miesięcy życia chłopca osoby z jego otoczenia wiedziały, że to nie będzie zwykły chłopiec. Z dnia na Robert stawał się coraz wyższy a co za tym idzie – również coraz cięższy. Według rodziny, kiedy chłopiec miał 5 lat osiągał już ponad 150 cm długości!

8 lat później, będąc nastolatkiem osiągnął 222 cm wzrostu. Jednak nie był to koniec. W chwili śmierci najwyższy człowiek na świecie miał 272 centymetrów długości, co dało mu miano najwyższego człowieka na świecie i sprawiło, że na zawsze zapisał się na kartach historii. 

Waga mężczyzny

Robert Wadlow w okularach
legaltechnique.pl

Waga człowieka uzależniona jest od wielu czynników takich, jak poziom tkanki tłuszczowej czy mięśniowej. Jednym z czynników, decydujących o naszej wadze jest również wzrost.

W przypadku Roberta Wadlowa waga od początku była ponadprzeciętna mimo, że chłopiec nie wyglądał na osobę z nadwagą. W w związku z tym, mając zaledwie 13 lat nastolatek ważył 150 kilogramów. Kiedy osiągnął maksymalny poziom 272 cm wzrostu ważył już ponad 222 kg. 

Najwyższy człowiek w historii i jego zawód

Rodzina Roberta podejmowała kroki, aby ich syn funkcjonował, jak normalny człowiek, jednak ze względu na charakterystyczny wygląd mężczyzna wybrał drogę zawodową, która opierała się na zwracaniu uwagi na jego inność.

Postanowił przekuć ją w zaletę i dołączył do grupy Braci Ringling. Uczestniczył z nimi w objazdowych występach – dzięki temu ludzie z różnych zakątków Stanów Zjednoczonych mogli zobaczyć jego niespotykany wzrost, a wieść o nim rozniosła się na cały świat. 

Rodzina Roberta Wadlowa

najwyższy człowiek świata z rodzicami
zycie.news.pl

Rodzice Roberta nazywali się Addie i Harold. Jego rodzice przez całe życie starali się zapewnić mu normalne funkcjonowanie i starać się go wychowywać tak, aby jak najmniej odczuwał dysfunkcje, które były związane z jego wzrostem, chłopiec zawsze był najwyższy wśród swoich rówieśników.

Mimo to ich życia nie było wcale łatwe, ponieważ chłopiec wciąż rósł i nie zapowiadało się na to, aby coś miało powstrzymać to tempo wzrostu. Z tego powodu musieli dostosowywać swój dom, meble czy ubrania chłopca do rozmiarów jakie osiągał najwyższy człowiek na świecie, które zmieniały się w zastraszającym tempie. 

Powody nadmiernego wzrostu 

najwyższy człowiek w historii
cdcr.ca.gov

Z przeprowadzonych badań wynika, że 272 cm wzrostu Roberta Wadlowa, to efekt nadmiernego rozrostu przysadki mózgowej. Co ciekawe maksymalny poziom długości mężczyzny, czyli 272 cm wzrostu, osiągnął w chwili śmierci w wieku 22 lat.

Według lekarzy, gdyby żył dłużej, to prawdopodobnie byłby jeszcze wyższy, ponieważ aktywność przysadki mózgowej wskazywała na to, że proces wzrostu nie został jeszcze zakończony. 

Najwyższy człowiek świata i jego dorosłe życie

najwyższy człowiek świata
sie-wie.blogspot.com

Najwyższy człowiek na świecie zmarł dość młodo, ponieważ miał zaledwie 22 lata. Był jednak osobą ambitną, pracowitą, ceniącą sobie rodzinę oraz naukę. Jego marzeniem było zostanie prawnikiem.

Zapisał się nawet do szkoły Shurtlef College, gdzie chciał studiować ten kierunek. Niestety, jego życie pokrzyżowała nagła i niespodziewana śmierć, która wstrząsnęła rodziną i otoczeniem młodego mężczyzny w pełni sił. 

Najwyższy człowiek na świecie – ciekawostki z życia Roberta Wadlowa 

Najwyższy człowiek na świecie to prawie 3 metrowy gigant!
wikipedia.org
  • Kiedy Robert Wadlow miał 5 lat, to ze względu na swój wzrost oraz wagę nosił ubranie, które rozmiarowo były szyte dla mężczyzn, mających około 17 lat. 
  • Muskulatura ciała, jaką osiągnął w wieku 9 lat w połączeniu z jego wagą oraz wzrostem sprawiały, że wówczas mógł znieść swojego ojca ze schodów do salonu, znajdującego się na piętrze. 
  • Ukończył szkołę średnią, osiągając wzrost 2,51 metra, gdzie średni mężczyzna w jego wieku ma około 175 cm. 
  • Robert Wadlow był masonem

Funkcjonowanie z prawie 300 cm wzrostu

Największy człowiek na świecie
flickr.com

Najwyższy człowiek na świecie miał nie łatwe funkcjonowanie, od początku wiązało się z pewnymi niedogodnościami. Mężczyzna nie mógł nigdzie czuć się anonimowy – jego wzrost sprawiał, że przyciągał uwagę ludzi niczym magnes.

Gdziekolwiek Robert Wadlow się nie pojawił ludzie patrzyli na niego, zadając często pytania, skąd wziął się jego wzrost. Dodatkowo mężczyzna musiał rezygnować z wielu atrakcji ze względu na swój wzrost i wagę, ponieważ, zwyczajnie, w wielu miejscach się nie mieścił. 

Zobacz także:  Uprawa konopii emituje więcej CO2 niż wydobycie węgla. Nowy raport z Kolorado
najwyższy człowiek świata
smartage.pl

Stosunek najwyższego człowieka na ziemi do jego wzrostu

najwyższy człowiek na świecie
riverbender.com

Robert Wadlow w trakcie swojego życia starał się czerpać, jak najwięcej pozytywów ze swojej sytuacji, na co wskazuje choćby to, że dołączył do trupy cyrkowej.

Jednak mimo to przez całe życie borykał się z problem braku czucia w kończynach – ze względu na olbrzymi wzrost i dużą wagę organy Roberta nie nadążały doprowadzać krwi do każdej kończyny. Ciągły dyskomfort odbierał mężczyźnie sporo radości. 

najwyższy człowiek
zycie.news.pl

Kiedy zmarł najwyższy człowiek na świecie? 

Odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć: przedwcześnie. Robert zmarł, mając zaledwie 22 lata. Był młodym mężczyzną, pełnym wigoru, mającym plany, marzenia oraz ambicje. Marzyło tym, aby zostać prawnikiem.

Nie udało mu się jednak, ponieważ odszedł 27 czerwca 1940 roku. Najwyższy człowiek świata został wpisany do Światowej Księgi Rekordów Ginessa i jest oficjalnie nosicielem tego tytułu po dziś dzień. 

Z jakiego powodu zmarł Robert Wadlow? 

wysoki człowiek
zycie.news.pl
Zobacz także:  Udana randka zmienia rytm serca

Najwyższy człowiek na świecie nie zmarł z powodu swojego wzrostu czy problemów z organami wewnętrznymi. Przyczyna jego śmierci była błaha i rzeczywiście niespodziewana. Otóż powodem odejścia Roberta było otarcie, którego nabawił się podczas jednego z występów cyrkowych.

Początkowo wydawało się, że to nic poważnego. Jednak z czasem okazało się, że do otarcia wdało się zakażenie, które wkrótce miało pozbawić go życia. Po 11 dniach mężczyzna odszedł. 

Czy wzrost Roberta Wadlowa przyczynił się do jego śmierci? 

giagntyzm
pinterest.com

Nie można powiedzieć, że wzrost Roberta Wadlowa był bezpośrednią przyczyną jego śmierci. Możemy jednak domniemywać, że gdyby był niższy, to zarówno jego organizm, jak i medycy łatwiej poradziliby sobie ze zwalczeniem zakażenia.

Jego organizm był częściowo wycieńczony codziennym funkcjonowaniem – serce, które na co dzień dostarcza krwi 80 kg mężczyźnie w przypadku Roberta musiało pracować dla prawie trzykrotnie większej liczby tkanek. 

Najwyzszy człowiek świata jak reagowali na niego ludzie?

człowiek gigant
QuizzClub.com

Główną reakcją ludzi na widok Roberta Wadlowa było niedowierzanie. Oglądając filmiki sprzed lat, na których widać mężczyznę, poruszającego się w tłumie sami możemy odnieść wrażenie, jakby snuł się na szczudłach a nie na własnych nogach.

Jednak z czasem, kiedy ludzie się już przyzwyczaili do jego wzrostu i zobaczyli, że jest prawdziwy, to budził ciekawość, zachwyt a niekiedy również uśmiech na twarzach ludzi, ponieważ był wyrwany z szarej codzienności – odmienny. 

Czy komuś udało się osiągnąć wzrost taki jak Robert Wadlow?

najwyższy człowiek na świecie
interia.pl

Robert Wadlow do dzisiaj nosi miano najwyższego człowieka na świecie. Nikomu innemu nie udało się osiągnąć tak imponującego wzrostu a dzięki temu na stałe zapisać się w kartach historii.

Zobacz także:  Nieprzyjemny zapach? To może oznaczać chorobę

Patrząc na niego z perspektywy czasu możemy domniemywać, że taki wyczyn prawdopodobnie się już nie wydarzy, a najwyższy człowiek na świecie jeszcze na długie lata będzie nosił miano osoby, o największym wzroście w historii ludzkości. 

Z jakimi problemami za życia mierzył się Robert Wadlow?

Najwyższy człowiek na świecie to prawie 3 metrowy gigant!
pinterest.com

Najwyższy człowiek na świecie mierzył się z wieloma problemami natury funkcjonalnej i zdrowotnej. Jego wzrost sprawiał, że większość rzeczy wokół niego musiała być wykonywana na specjalne zamówienie – fotel, łóżko, ubrania.

Zobacz także:  Niesamowite okrycie naukowców! Zobacz, co musisz zrobić, by tego uniknąć

Mężczyzna był zbyt wysoki, aby móc używać rzeczy, dostosowanych do ludzi ponad metr niższych niż on. Dodatkowo problemy zdrowotne sprawiły, że z czasem mężczyzna musiał zacząć się poruszać o kuli, ponieważ bez niej nie był w stanie samodzielnie funkcjonować. 

Robert Wadlow i jego pasje

Najwyższy człowiek na świecie pasjonował się prawem, którego był studentem. To właśnie z nim wiązał swoją przyszłość. Jednak zarówno ze względu na pasję, jak i na zarobki mężczyzna decydował się także na występy cyrkowe, które sprawiały, że ludzie oswajali się z jego wyglądem i odmiennością.

Czytaj także: 20 ciekawostek z różnych zakątków Świata

Dla Roberta była to forma znalezienia akceptacji, z kolei dla wielu ludzi wokół niego – forma zrozumienia, że inność występuje wśród nas i nie jest niczym złym. 

Gdzie możemy znaleźć zdjęcia Roberta Wadlowa? 

najwyższy człowiek na świecie
St.LouisPostDispach.com

Zdjęcia najwyższego człowieka na świecie możemy znaleźć w internecie po wpisaniu w przeglądarkę odpowiedniej frazy. Co ciekawe, większość zdjęć, na których jest Robert Wadlow jest biało czarna, jednak możemy znaleźć kolorowy filmik, na którym widoczne jest, jak mężczyzna porusza się ulicami miasta.

Czytaj także: Właściwości pomarańczy, które mogą zdziałać cuda w Twoim organizmie!

Kiedy przechodzi między kolejnymi przechodniami widać faktyczną różnicę między nim a ludźmi o standardowym wzroście. Dzięki takim pamiątkom możemy na własne oczy zobaczyć tak historyczne postaci, jak Robert Wadlow. 

Zobacz także:  Ta gra manipuluje naszymi zmysłami

Gdzie zmarł najwyższy człowiek na świecie?

Robert Wadlow grób
dionysus.meccahosting.com

Robert Wadlow został pochowany w swoim rodzinnym mieście nad rzeką Missisipi, gdzie się urodził, wychował i skąd pochodziła jego rodzina.

Jego życie, choć krótkie, pozostawiło po sobie trwały ślad nie tylko w życiu miasta, ale także w historii – obecność Roberta na ramach Księgi Rekordów Guinessa sprawia, że pamięć po nim nigdy nie zaniknie. Warto pamiętać o tak ciekawych ludziach, jak on! 

Czytaj także: Dieta dla mózgu – co warto jeść, aby sprawnie myśleć?

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.