w ,

Nie lekceważ tych objawów na skórze. Mogą świadczyć o raku

Nie lekceważ tych objawów na skórze. Mogą świadczyć o raku
Nie lekceważ tych objawów na skórze. Mogą świadczyć o raku

Wygląd naszej skóry może dużo powiedzieć o naszym zdrowiu. Czasami zauważamy na skórze różne zmiany, jednak nie przejmujemy się nimi i stwierdzamy, że to nic poważnego. To błąd. Nietypowe ślady na skórze mogą być oznaką poważnej choroby. Sprawdź na co zwrócić uwagę przyglądając się swojemu ciału i o czym mogą świadczyć te objawy.

Zobacz także:  Domowe kule do kąpieli na jesienne wieczory

Skórne objawy nowotworów

Zespół paraneoplastyczny (paranowotworowy) to zespół objawów, poprzedzający pojawienie się nowotworu. I to nawet o kilka lub kilkanaście miesięcy. Pojawiają się one u co dziesiątego pacjenta. Mogą być to brodawki, krostki, a nawet swędzenie. Tych objawów lepiej nie lekceważyć, bo mogą świadczyć o raku płuc, trzustki bądź żołądka, a także białaczce i chłoniaku. Nie powinniśmy ich ignorować, ponieważ mogą pomóc przyspieszyć diagnozę oraz szybciej rozpocząć leczenie. Jeśli zauważymy coś niepokojącego na skórze, udajmy się na kontrolę do lekarza.

Zobacz także:  Poważna choroba, której otoczenie może nie dostrzegać. Sprawdź, jakie są objawy

Wrzody i brodawki

Czerwone miejsca z obrzękiem, pęcherzami lub krostkami mogą poprzedzać diagnozę nowotworów układu krwiotwórczego. Bolesne pęcherzyki i nadżerki na błonach śluzowych, czyli, np. dziąsłach, wargach, policzkach, języku, spojówkach, narządach płciowych czasami okazują się być chłoniakiem nieziarniczym lub mięsakiem. Jednak to tylko jedna z możliwości. Należy to sprawdzić i zweryfikować badaniami lekarskimi. Brodawki ma każdy z nas, ale ich nagły wysyp powinien nas zaniepokoić. Swędzące brodawki łojotokowe na tułowiu świadczyć mogą o raku żołądka, nowotworze układu krwiotwórczego, nowotworze piersi lub nowotworze płuc. Dziwić mogą nas także jasne, cienkie i długie włoski, m.in. na twarzy bądź małżowinach usznych. Niemal całe nasze ciało pokryte jest włosami, jednak ten rodzaj powinien nas zaalarmować, gdyż może okazać się rakiem płuc, jelita, trzustki, pęcherza moczowego, a także białaczką.

Zobacz także:  Rośliny mogą zastąpić styropian

Rogowacenie ciemne oraz zmiany rumieniowo-obrzękowe

Wiele zmian skórnych świadczy o chorobie żołądka. Tak jest również w przypadku rogowacenia, czyli brunatnych przebarwieniach znajdujących się w pachwinach, zgięciach łokciowych i kolanowych, lub w dołach pachowych. Zmiany te mogą bowiem być oznaką raka żołądka. Rumień pojawia się często na twarzy lub na kończynach i zwiastować może raka płuc, nosogardzieli lub sutka. Sączący się rumień na brodawce sutkowej nie oznacza jedynie nowotworu piersi. Tak objawia się rak odbytu, prostaty, pęcherza moczowego lub szyjki macicy. Z kolei rumień w kolorze fioletu w okolicy powieki może towarzyszyć rakowi jajnika lub piersi u kobiet, a u mężczyzn rakowi płuca lub przewodu pokarmowego. Również zmiana koloru języka może okazać się rakiem trzustki, guzem nerki lub płuc. Jak można zauważyć więc, zmiany nie zawsze dotyczą nowotworu w obrębie tego miejsca, w którym się znajdują, a często informują nas o raku innej części ciała.

Zobacz także:  Zrób nalewkę z jeżówki - przyda Ci się jesienią

Łuszcząca skóra i świąd

Szpiczak, chłoniak, ziarnica i rak niektórych narządów niejednokrotnie objawiają się łuszczącą skórą. Mogą przypominać one rybią łuskę, a nawet tzw. „gęsią skórkę”. Utrzymujące się zmiany tego typu nie są stanem normalnym i wymagają wizyty u lekarza. Nowotwór może powodować też swędzenie skóry. Czasami tylko w określonych miejscach, a czasami na całym ciele. Świąd ogólny utrzymujący się dłużej niż sześć tygodni to oznaka wielu chorób: raka trzustki, wątroby, nowotworu układu nerwowego, białaczki, chłoniaka nieziarniczego, a swędzenie moszny może powiadomić nas o raku prostaty.

Zobacz także:  Tych ryb unikaj

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.