Niepozorne symptomy mogą czasami wiązać się z poważną chorobą. Niestety często je ignorujemy i zagłuszamy środkami przeciwbólowymi. Niejednokrotnie szukamy też różnych wymówek co do naszych dolegliwości. Wszelkie, choćby najmniejsze sygnały płynące z naszego ciała są reakcją obronną lub wskazówką dla nas, że powinniśmy działać.
Jeżeli coś nas zaniepokoi, to udajmy się do lekarza, aby zweryfikować nasze obawy. Postępujmy w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Oto 5 objawów, których lepiej nie lekceważyć!
Jak rozpoznać chorobę?
1. Bóle brzucha i klatki piersiowej

Ból brzucha może wynikać z naprawdę wielu przyczyn. Nie zawsze jest to jedynie złe odżywianie, zjedzenie czegoś, co nam szkodzi czy przejedzenie. W przypadku bólów okolicy żołądka możemy mieć do czynienia z wrzodami lub kamieniami w pęcherzyku żółciowym.
Choroby układu oddechowego objawiają się bólem zlokalizowanym troszkę wyżej, w klatce piersiowej. Mogę mieć one różne podłoże, a więc wizyta u lekarza często okazuje się niezbędna.
2. Ból kolan

Ból kolana zazwyczaj kojarzy się nam z urazami spowodowanymi, m.in. sportem. Może on jednak świadczyć o czymś znacznie poważniejszym. Jeśli towarzyszy mu gorączka, opuchlizna lub wysypka może okazać się, że zachorowaliśmy na boreliozę, czyli chorobę przenoszoną przez kleszcze.
Ponadto z tego typu bólem mamy do czynienia też przy zmianach reumatycznych i zwyrodnieniowych, dlatego nie przeciągajmy kontroli u specjalisty.
3. Nadmierne pocenie się

Pocenie się to czasami stan normalny i pożądany, jednak tylko do pewnego stopnia. Jeśli panuje wysoka temperatura lub jeśli uprawiamy sport, to pot jest zwyczajną reakcją organizmu. Kiedy więc są powody do obaw?
Jeżeli pot pojawia się bez przyczyny i towarzyszy mu ból, to reagujmy szybko. Pocenie się i ból klatki piersiowej, ręki, szyi lub żuchwy to częsty przejaw zawału serca.
4. Zimne kończyny

Jeśli mamy zimne ręce i stopy to często słyszymy o nieprawidłowym krążeniu. Może to być jednak coś więcej. Takie objawy to też jeden z symptomów jaskry. Zmarznięte ręce i stopy powinny niepokoić szczególnie jeśli dolegliwość ta doskwiera nam wraz z migreną. Tak właśnie daje o sobie znać jaskra z otwartym kątem przesączenia.
Zdarza się, że nie ma ona żadnych innych symptomów, a jedynie postępuje przez wiele lat, dlatego tak ważna jest obserwacja swojego ciała.
5. Zmiany na płytce paznokcia

Wbrew pozorom po paznokciach możemy rozpoznać wiele chorób. Zgrubienie paznokcia lub ciemna, rosnąca na boki płytka to czasami przejaw cukrzycy. Z kolei bruzdy na paznokciu to znak ze strony układu hormonalnego, pokarmowego lub układu krążenia.
Zbyt zaokrąglona płytka paznokcia to symptom nieprawidłowego działania układu pokarmowego, choroby płuc, wrodzonych wad serca lub marskości wątroby. Jak widać, możliwości jest wiele, a więc lepiej stopniowo je badać.