Dziwne objawy mogą wskazywać na wiele schorzeń. Warto obserwować swój organizm. Choć nieprzyjemny zapach kojarzy się z brakiem higieny, może być również przyczyną innych chorób. Przedstawiamy 4 z nich.
Co oznacza nieprzyjemny zapach z buzi? Próchnica i choroby przyzębia
Halitoza fizjologiczna to problem z nieświeżym oddechem. odpowiadają za nią bakterie beztlenowe, które rozwijają się na tylnej części języka, a także w okolicy nieszczelnych plomb czy niedopasowanych uzupełnień protetycznych. One odpowiedzialne są za produkcje lotnych związków siarki i merkaptan metylu, które przypominają zapachem zgniłe jaja i kapustę. Objaw ten może wskazywać takie problemy zdrowotne jak: próchnicę, towarzyszyć powikłaniom poekstrakcyjnym lub wynikać z bakteryjnych chorób przyzębia czy stanów zapalnych dziąseł. Dlatego warto wybierać się na wizytę u stomatologa i skontrolować stan uzębienia.
Grzybica jamy ustnej
Grzyby z gatunku Candida są odpowiedzialne za pojawienie się grzybicy w jamie ustnej. Przyczyną tego schorzenia mogą być inne choroby, cukrzyca czy AIDS lub nieprawidłowa dieta. Ponadto, wiek i stan układu immunologicznego odgrywa bardzo ważną rolę. Osoby starsze są znacznie częściej narażone na jej występowanie. Związane jest to ze spadkiem odporności.
Choroby nerek
Przewlekła niewydolność nerek może objawiać się nieprzyjemnym zapachem z ust. Powoduje to zwiększone stężenie kreatyniny, mocznika i kwasu moczowego we krwi. W wyniku choroby dochodzi do rozkładania w przewodzenie pokarmowym mocznika. Odpowiedzialny jest za to amoniak, który wywołuje mało atrakcyjny zapach wydobywający się z ust.
Refluks żołądkowo- przełykowy
Gdy przy halitoze dodatkowo występuje zgaga, może to wskazywać na refluks. Jest to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Połknięty pokarm wraz z kwasem solnym i enzymami, co wywołuje uczucie nieprzyjemnego pieczenia, zwane potocznie zgagą.