w

Darmowa porada prawna – jak z niej skorzystać?

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Ceny usług adwokatów oraz radców prawnych mogą być duże. W niektórych sytuacjach mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdego stać na tak duży wydatek, dlatego sytuacja prawna wielu osób jest niejasna a problemy się piętrzą, powodując ogromną ilość stresu w życiu oraz problemów. Warto zdawać sobie sprawę, że taka sytuacja nie jest koniecznością. Możemy znaleźć z niej wyjście, które sprawi, że nie obciążamy nadmiernie swojego budżetu a jednocześnie uzyskamy pomoc prawną. 

Takim wyjściem jest darmowa porada prawna. Możemy ją uzyskać po spełnieniu kilku kryteriów. Jest stosunkowo nowym zjawiskiem w naszym kraju, dlatego nie wszyscy mają jeszcze świadomość tego, że mogą z niej skorzystać. Dzięki poniższym informacjom dowiemy się, dla kogo są darmowe porady prawne, jak z nich skorzystać, kiedy to możliwe i w jakim zakresie uzyskamy taką pomoc. Dzięki temu będziemy wiedzieli w przyszłości, gdzie i jak szukać pomocy. 

Czym jest darmowa pomoc prawna? 

porada prawna

W świetle prawa darmowa pomoc prawna jest nazywana Nieodpłatną Pomocą Prawną. Jej zadaniem jest rozjaśnienie danej osobie problemów, wynikających z niejasności i nieznajomości przepisów prawa.

Oznacza to, że możemy skorzystać z instytucji Nieodpłatnej Pomocy Prawnej wtedy, gdy nie mamy pełnej świadomości, co do tego, jak faktycznie wygląda nasza sytuacja prawna, jakie mamy prawa oraz obowiązki i jakie kroki należy podjąć w celu zabezpieczenia swojego interesu prawnego. 

Z czego wynika prawo do Nieodpłatnej Pomocy Prawnej? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Kwestie, związane z darmową pomocą prawną zostały uregulowane w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Jest to podstawa prawna, dająca nam możliwość ubiegania się o udzielenie pomocy prawnej, za którą nie będziemy musieli ponieść żadnych kosztów. Warto o tym pamiętać – zwłaszcza w trudnych sytuacjach życiowych, kiedy potrzebujemy pomocy, na którą nie mamy wystarczającej ilości środków. 

Co reguluje ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Owa ustawa reguluje wszelkie kwestie, związane z darmowymi poradami prawnymi, które w świetle ustawy są określane mianem nieodpłatnej pomocy prawnej. Ustawa stanowi dokument na podstawie którego mamy prawo domagać się tego, by owa darmowa porada została nam udzielona. Dodatkowo w ustawie został szczegółowo wskazany zakres nieodpłatnej pomocy prawnej, w którym możemy ubiegać się o to, by otrzymać nieodpłatną pomoc. 

Czym jest zakres nieodpłatnej pomocy prawnej? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Zakres darmowej pomocy prawnej to dziedziny, w których może zostać ona udzielona. Chodzi o to, aby jasno wskazano, kiedy możemy oczekiwać tego, że otrzymamy darmową pomoc prawną a kiedy jest to niemożliwe, ponieważ ustawa danej dziedziny nie obejmuje.

Dodatkowo w ustawie wskazano, jakie konkretne czynności prawna wchodzą w zakres nieodpłatnej pomocy prawnej. Oznacza to, że jeśli będziemy potrzebowali pomocy, wykraczającej poza granice wskazane w ustawie, to będziemy musieli samodzielnie zapłacić za pomoc prawną, przekraczającą zakres ustawy. 

Jakie kwestie pomocy prawnej wchodzą w zakres nieodpłatnej pomocy prawnej? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Zgodnie z artykułem 3. ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej darmowymi poradami prawnymi są objęte następujące sprawy: 

  • poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym obecnie w naszym kraju stanie prawnym, 
  • poinformowanie osoby fizycznej o przysługujących jej prawach, 
  • poinformowanie osoby fizycznej o ciążących na niej obowiązkach,
  • poinformowanie osoby fizycznej o ciążących na niej obowiązkach z tytułu prowadzenia postępowania przygotowawczego, administracyjnego, sądowo-administracyjnego bądź sądowego, 
  • wskazanie sposobu za pomocą którego będzie możliwe rozwiązanie problemu prawnego, z którym zmaga się dana osoba fizyczna,
  • w ramach darmowej pomocy prawnej możemy oczekiwać sporządzenia projektu pisma procesowego, 
  • przeprowadzenie mediacji, 
  • sporządzenie projektu pisma procesowego o zwolnienie z kosztów sądowych, 
  • stworzenie projektu pisma procesowego z prośbą o przydzielenie odpowiedniego pełnomocnika, 
  • wykonania wstępnej wyceny ryzyka finansowego, związanego ze skierowaniem danej sprawy na drogę sądową, 
  • informowanie o kosztach ewentualnego postępowania sądowego.

Czym jest informacja o obowiązującym w naszym kraju stanie prawnym? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

W rzeczywistości oznacza to, że osoba, która przyjdzie po darmową pomoc prawną otrzyma informacje odnośnie systemu prawa, panującego w kraju. Dowie się, jak funkcjonują poszczególne organy, instytucje.

Otrzyma także informacje odnośnie procedur, które dotyczą rozstrzygania konkretnych sprawy. Najlepiej zadawać osobie, która będzie nam udzielała darmowej porady prawnej konkretne pytania i nie bać się prosić o szczegółowe wyjaśnienie kwestii, która jest dla nas nie w pełni zrozumiała.

Czym jest poinformowanie osoby fizycznej o jej prawach? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Każdemu z nas, jako człowiekowi oraz obywatelowi, przysługuje szereg praw. Powinny być one przestrzegane zarówno w kontaktach z innymi ludźmi, jak i w kontaktach z pracownikiem, producentem danych dóbr konsumenckich, jak i organami władzy. Dzięki znajomości przysługujących nam praw będziemy wiedzieli, kiedy są one łamane a kiedy przestrzegane.  

Czym jest informowanie osoby fizycznej o ciążących na niej obowiązkach? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Zobowiązania prawne polegają na tym, że otrzymujemy jakieś prawa, ale często są na nas nakładane również obowiązki. Jest tak na przykład w prawie pracy – mamy prawo do urlopu i przerw w pracy, ale mamy jednocześnie obowiązek wykonywania powierzonych nam obowiązków. Podobnie jest również w trakcie różnego rodzaju postępowań – mamy w nich prawa oraz obowiązki, których należy przestrzegać. 

Czym jest wskazanie sposobu rozwiązania danego problemu prawnego? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Kwestie prawne mają to do siebie, że zawsze jest z nich jakieś wyjście. Chodzi o to, aby podczas darmowej porady prawnej przekazać zainteresowanej osobie informację na temat tego, co konkretnie powinna zrobić, by osiągnąć zamierzony efekt i działać zgodnie z prawem. 

Czym jest sporządzenie projektu pisma procesowego? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Chcąc załatwić jakąkolwiek sprawę w sądzie musimy złożyć pismo procesowe. Dzięki darmowej pomocy prawnej uzyskamy informacje na temat tego, jak to zrobić, jak powinno wyglądać takie pismo i gdzie je złożyć. 

Czym są mediacje? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Mediacje, to rozmowa w trakcie której strony starają się osiągnąć kompromis, dogadać się w kwestiach, które są trudne, konfliktowe i powodują spór. Dzięki mediacjom możemy bez wchodzenia na drogę sądową zamknąć określoną sprawę, zyskując satysfakcjonujący dla obu stron efekt końcowy. 

Czym jest zwolnienie od kosztów sądowych? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Prowadzenie jakiejkolwiek sprawy sądowej wiąże się z poniesieniem kosztów sądowych. Co do zasady, do zapłacenia kosztów sądowych obowiązana jest osoba, która wnosi do sądu pismo, podlegające opłacie.

Podczas darmowej porady prawnej dowiemy się, kiedy i w jaki sposób możemy uchylić się od ponoszenia kosztów postępowania sądowego a osoba, udzielająca nam nieodpłatnej pomocy prawnej powie nam, w jaki sposób uzyskać takie zwolnienie. 

Czym jest prośba o przydzielenie pełnomocnika z urzędu? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

W sprawach, toczących się przed sądem, kiedy jesteśmy jedną ze stron postępowania warto mieć wsparcie pełnomocnika. Jednak jego pomoc wiąże się z dużymi kosztami. W ramach darmowej porady prawnej dowiemy się, jak możemy ubiegać się o pełnomocnika z urzędu – takiego, za którego nie będziemy musieli płacić.

W postępowaniu sądowym możemy uzyskać nieodpłatną pomoc pełnomocnika z urzędu. Z kolei w postępowaniu w postępowaniu sądowoadministracyjnym możemy uzyskać nieodpłatną pomoc rzecznika patentowego, doradcy podatkowego, radcy prawnego lub adwokata. 

Czytaj także: 10 powodów, dlaczego lepszy jest droższy adwokat

Czym jest wstępna ocena ryzyka finansowego przy wniesieniu danej sprawy do sądu? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Podczas darmowej porady prawnej zostanie dla nas wykonana wstępna ocena ryzyka finansowego dla danej sprawy. Oznacza to, że osoba, udzielająca nam porady prawnej – radca prawny czy adwokat – powie nam, jak realnie może zakończyć się dana sprawa, poinformuje nas czy ryzyko nie będzie na tyle duże, że być może warto rozważyć rozwiązanie sprawy w inny sposób. 

Czym jest informacja o kosztach sądowych? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Wiemy już czym są koszty postępowania sądowego. Dzięki darmowej poradzie prawnej dowiemy się, ile mogą wynosić koszty postępowania sądowego w naszej sprawie. Takie wyliczenia pomogą nam podjąć ostateczną decyzję, co do tego czy wnosimy sprawę do sądu czy szukamy innego rozwiązania problemu. 

Kto może otrzymać darmową pomoc prawną? 

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej darmową pomoc prawną może uzyskać osoba, która nie jest w stanie pokryć kosztów odpłatnej pomocy prawnej – informacja ta została zawarta w art. 4 owej ustawy. 

O czym należy pamiętać, chcąc uzyskać darmową pomoc prawną?

Darmowa porada prawna - jak z niej skorzystać?

Należy pamiętać o tym, aby złożyć na piśmie oświadczenie, w którym będzie zawarta informacja o niemożności poniesienia kosztów, związanych z poradą prawną. Składa się je tuż przed uzyskaniem darmowej porady prawnej u osoby, która będzie nam jej udzielała. Należy także pamiętać o tym, by mieć ze sobą dokument tożsamości – osoba udzielająca porady może zażądać jego okazania. 

Gdzie szukać punktów nieodpłatnej pomocy prawnej? 

porada prawna

Punktu z darmową pomocą prawną należy szukać w Urzędzie Starostwa Powiatowego bądź na jego stronie internetowej. Należy telefonicznie umówić się na poradę – co ważne, kobiety w ciąży przyjmowane są bez kolejki. Punkty tego rodzaju działają 5 dni w tygodniu, co najmniej 4 godziny dziennie – nie działają w dni wolne od pracy. 

Czytaj także: 12 pytań, które najczęściej słyszy prawnik

Czy osoba udzielająca darmowej porady prawnej może nam odmówić pomocy? 

prawnik

Zgodnie z artykułem 5, paragraf 3 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej radca prawny bądź adwokat, może z ważnych przyczyn odmówić udzielenia porady prawnej w danym zakresie – nie wskazano ustawowo, co dokładnie oznaczają ważne powody.

W sytuacji, w której odmówiono by nam darmowej pomocy prawnej radca prawny lub adwokat odmawiający pomocy jest zobowiązany wskazać nam inne punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, w których będziemy mogli uzyskać poradę. 

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.