w ,

Witamina D – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Witamina D, według badań, prowadzonych w Polsce, około 90% Polaków cierpi na jej niedobór, co wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami i sprawia, że znacznie wzrasta ryzyko zapadnięcia na różnego rodzaju choroby i schorzenia, w tym także choroby nowotworowe.

Nie warto tego problemu bagatelizować, powinniśmy przyjrzeć się swojej diecie i sprawdzić czy na pewno znajdują się w niej wystarczające ilości tego mikroskładnika – dzięki temu zyskamy pewność, że faktycznie dbamy o zdrowie. 

Dlaczego należy dbać o jej poziom?

Witamina D

Aby zacząć dbać o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie powinniśmy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z jej zdrowotnych właściwości. Otóż okazuje się, że właściwości witaminy D sprawiają, że ma ona bardzo duży wpływ na nasze życie i zdrowie.

Nie należy jej więc lekceważyć i warto mieć na uwadze to, że jej prawidłowy poziom w organizmie może znacznie poprawić komfort naszego życia, nasze samopoczucie oraz wyniki badań! 

Czym jest witamina D? 

Witamina D - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Większość z nas prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że witamina D, to w rzeczywistości zespół związków chemicznych, który składa się z takich składników jak: 

  • ergokalcyferol – powszechnie nazywany witaminą D2, 
  • cholekalcyferol, czyli witamina D3. 

To w wyniku połączenia tych dwóch związków chemicznych uzyskuje się najlepiej przyswajalną dla człowieka formę witaminy D. Jest to aktywna postać witaminy D3, nazywana w medycynie kalcytriolem. Aby witamina D była odpowiednio syntetyzowana przez nasz organizm konieczne są promienie słoneczne. 

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.