w , ,

Historycy wątpią w istnienie Jezusa i mają na to szokujące dowody

Rzeźba Chrystusa.

Istnienie Jezusa jest jedną z fundamentalnych kwestii, jeśli chodzi o chrześcijaństwo. Dotychczas teolodzy uznawali, że o ile kwestia jego boskości jest sporna, to faktycznie jest on postacią historyczną.

Najnowsze doniesienia naukowe przeczą tej teorii. Mimo, że wzmianki o Jezusie Chrystusie pojawiają się w kulturze żydowskiej, chrześcijańskiej i rzymskiej, to Jezus tak naprawdę mógł wcale nie istnieć!

Dowiedz się, jakie są najnowsze doniesienie naukowców i na czym są one oparte. Choć może się wydawać, że dla wielu będzie to szokujące, to warto śledzić badania naukowe i poznawać teorie, które są z nimi związane!

Rzeźba Jezusa Chrystusa.
unsplash.com

Pierwsze wzmianki o Jezusie

W 116 roku naszej ery Tacyt wspomniał o Jezusie. Nawiązał do jego egzekucji oraz to postaci Poncjusza Piłata, który miał skazać Jezusa z Nazaretu na śmierć. Józef Flawiusz również wspomniał o tej postaci w swoim dziele.

Istnienie Jezusa potwierdził w „Testimonium Flavianum”. Co ważne, naukowcy podkreślają, że większość informacji, dotyczących życia Jezusa powstała po jego śmierci. Chodzi o to, że trudno znaleźć informacje o nim samym od współczesnych mu ludzi.

Zobacz także:  TOP10: najdroższe produkty spożywcze

Ma to być jeden z dowodów na to, że Jezus tak naprawdę nie istniał a jest postacią równie mityczną, jak Herkules, Atena czy Zeus. Choć wielu chrześcijan z pewnością się z tym nie zgodzi, to nie są to jedyne argumenty naukowców.

Biblia.
unsplash.com

Ograniczona ilość źródeł

Badacze podkreślają również, że istnienie Jezusa jest udokumentowane przede wszystkim w źródłach religijnych. Biblia, Listy Apostolskie, sama Ewangelia – to wszystko podania, związane z religią.

Brak jest dokumentów, które byłyby w pełni świeckie, niezwiązane z wiarą chrześcijańską czy żydowską i odnosiłyby się do życia Jezusa z Nazaretu, potwierdzając w pełni jego istnienie oraz boską działalność.

To kolejny argument, o którym nie możemy zapominać, chcąc obiektywnie spojrzeć na to, czy Jezus istniał czy też nie. Choć każda ze stron ma swoje argumenty i dowody, to ukierunkowywanie ich jedynie na kwestię wiary nie jest zgodne z zasadami logiki, obiektywizmu.

Zobacz także:  Co pobiera najwięcej prądu w domu? Oto 10 winowajców, które mogą podwyższać Twoje rachunki
Rzeźba ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.
unsplash.com

Jezus Chrystus w podaniach świeckich

Wiele osób może podnieść argument o tym, że Jezus Chrystus tak naprawdę występował w tekstach świeckich, niereligijnych, jako postać historyczna. Nie jest to jednak do końca prawda.

Większość z tych tekstów została po prostu opracowana na bazie religijnych podań, dokumentów o charakterze religijnym czy informacji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Każda z nich była nasycona wiarą – nie rzetelnymi informacjami.

Dodatkowo, część tekstów, choć teoretycznie miała charakter świecki, powstawała w wyniku pracy chrześcijańskich skrybów, czyli pisarzy. Ponownie nie mamy więc pewności, co do ich obiektywizmu.

Rzeźba Jezusa Chrystusa.
unsplash.com

Istnienie Jezusa a postacie mityczne

Richard Carrier, historyk, podkreśla, że istnienie Jezusa przypomina nieco losy postaci w mitologii rzymskiej czy greckiej. Ewangeliczny Jezus, mający realnie występować na Ziemi, ma być wynikiem synkretyzmu, czyli połączenia świata realnego z mistycznym.

Warto także zauważyć, że chrześcijaństwo, wywodzące się w dużej mierze z nauk Chrystusa, nawiązuje w swoich rytuałach czy zwyczajach do wierzeń pogańskich. Jedną z takich tradycji jest chociażby choinka – obecnie symbol Bożego Narodzenia! Historycy zwracają również uwagę na to, że żywoty świętych oraz zwyczaje, które obecnie są z nimi kojarzone również mają swoje źródło często w wierzeniach pogańskich.

Łączenie religii chrześcijańskiej z innymi wyznaniami jest widoczne również gdy przyjrzymy się demonologii chrześcijańskiej. Wpisane w nią liczne demony są tak naprawdę bóstwami innych wyznań.

Zobacz także:  Oto jak spanie poniżej 7 godzin może wpłynąć na Twoje ciało
Jezus Chrystus - rzeźba.
unsplash.com

Luki w życiorysie

Naukowcy potwierdzają również, że skoro Jezus od dnia narodzin był postacią boską, to z pewnością budził zainteresowanie ludzi. Trudno więc zrozumieć, dlaczego jego życiorys jest tak wybrakowany, niepełny.

Poznajemy jedynie pierwsze tygodnie jego życia, dowiadujemy się, że jako nastolatek zagubił się w Świątyni. Następnie dochodzi do ogromnego przeskoku, gdzie Jezus jest już około trzydziestoletnim mężczyzną.

Wówczas naucza i głosi Słowo Boże. Nie wiemy jednak, co działo się w jego życiu między 12-30 rokiem życia. Istnienie Jezusa podważają również ci, którzy uważają, że istota boska nie mogła na kilkanaście lat po prostu zniknąć, zaprzestać jakiejkolwiek działalności.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.