w

Nieznane fakty z życia Adolfa Hitlera

adolf hitler

Adolf Hitler to jedna z najbardziej intrygujących postaci w historii współczesnej całego świata.  Niemiecki polityk i zbrodniarz III Rzeszy, a przede wszystkim nieustępliwy wódz. Pomimo tego, że każdy uczy się na jego temat w podręcznikach, a na półkach księgarni można kupić wiele różnych biografii opisujących jego życie, z pewnością wciąż nie znacie wielu faktów z jego życia.

Dziś na sztosowe.pl prezentujemy nieznane fakty z życia Adolfa Hitlera! Kliknij „NASTĘPNA”, aby przejść do kolejnej strony!

1. Narodziny i dzieciństwo

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikipedia.org

Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku w małym austriackim miasteczku Braunau am Inn w Górnej części Austrii na granicy austriacko-niemieckiej. Jego ojciec, Alois, był celnikiem, a jego matka, Klara, pochodziła z biednej chłopskiej rodziny. Nie mieli problemów finansowych.

W szkole podstawowej Hitler był mądrym, popularnym i lubianym dzieckiem. Jednak w szkole średniej zaczął się wycofywać, woląc odtwarzać bitwy z Wojny Burskiej niż studiować. Opuścił szkołę bez kwalifikacji w wieku 16 lat.

2. Kandydaturę Hitlera do szkoły artystycznej odrzucono więcej niż raz

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikimedia.org

Czy dyktator miał delikatną, artystyczną duszę? Ciężko byłoby to teraz stwierdzić, jednak wiemy na pewno, że nieudana kariera artystyczna Hitlera doprowadziła ostatecznie do jego faszyzmu. Za drugim razem zrobiono to tak dosadnie, że wręcz nie pozwolono mu nawet na to, aby siedział przy wejściu na egzaminy.

Zresztą do tej pory eksperci plastyczni utrzymują, że Hitler był artystą słabszej jakości.

3. Hitler uwielbiał ikony niemieckich artystów

Adolf Hitler we Francji z wiezą Eiffla
flickr.com

Sympatię Hitlera do klasycznych niemieckich artystów można zobaczyć, przeglądając jego własne prace, dlatego łatwo jest porównać podobieństwa pomiędzy szkicami Hitlera a dziełami malarza Hansa Thomy. Czerpał z ich prac bardzo wiele inspiracji, a czasem nawet próbował odwzorowywać namalowane przez nich dzieła.

Inni jego ulubieni artyści? To między innymi takie słynne postaci, jak Albrect Durer, Lucas Cranach the Elder i Johannes Vermeer, czyli wszyscy Ci, którzy prawdopodobnie woleliby nigdy nie znaleźć się w tym gronie.

4. Praktykował swoje przemowy, wykonując zdjęcia siebie. . .

przemowa Adolfa Hitlera
wikipedia.org

Hitler był ogromnym megalomanem i miał tak dużą obsesję na punkcie swojego wizerunku, że nawet kazał swojemu fotografowi Heinrichowi Hoffmanowi robić zdjęcia, podczas których przemawiał. Pomimo nakazu późniejszego zniszczenia tych zdjęć, Hoffman tego nie zrobił i zamiast tego zamieścił je w swoim pamiętniku.

Dzięki temu zapatrzony w siebie dyktator został upamiętniony dokładnie takim, jakim był naprawdę – skupiony na własnej doskonałości ze świadomością własnego znaczenia i możliwości.

5. Nie panował nad wydatkami

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikimedia.org

Adolf Hitler generalnie wymknął się wszystkim spod kontroli, ale jak się okazuje także kontroli finansowej. Biograf Volker Ullrich odkrył niedawno, że Fuhrer faktycznie wydawał tysiące na swoje bogactwo (w tym przede wszystkim samochody, szampana, ubrania itp.). Co ciekawe, mimo tego wciąż udawał, że jest „człowiekiem ludu”. W swoim mniemaniu był tak doskonały, że przecież nie mógł na sobie oszczędzać.

Czy było coś na co Hitler nie wydawał pieniędzy? Okazuje się, że tak, a mianowicie podatek dochodowy. Jakie są jeszcze fakty z życia Adolfa Hitlera? Kliknij „następna”, aby dowiedzieć się!

6. Hitler został tylko raz namówiony do przycinania swoich wąsów

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikipedia.org

To, z czego wszyscy kojarzą Hitlera najbardziej, to z całą pewnością jego charakterystyczny wąs. Najczęściej nosił  go w jeden jedyny sposób, ale jak się okazało zdarzyła się sytuacja, gdy musiał dosyć mocno zmienić ich wygląd.

Preferowany przez Hitlera styl wąsów był w rzeczywistości bardzo ciekawy. Jednak najczęściej nosił je w jeden jedyny sposób. Na nieszczęście dla niego w trakcie jego służby wojskowej w I Wojnie Światowej nakazano mu przeskalowanie wąsów, tak aby zmieściły się one pod maskami przeciwgazowymi (co nie działało, gdyż został zagazowany w 1918 roku i czasowo oślepiony).

7. Uwielbiał produkcje DISNEY’a

Adolf Hitler z dziećmi
flickr.com

Chociaż nikt zapewne nie podejrzewałby Hitlera o takie gusta, bo Disney produkuje przede wszystkim bajki, filmy animowane dla dzieci i filmy dla całej rodziny, dla dyktatora, marka ta reprezentowała przede wszystkim ogromny postęp technologiczny, ponieważ „Królewna Śnieżka” mgła pochwalić się imponującą animacją około 1937 roku.

Plotka głosi, że silnie odczuwał on także emocje w trakcie oglądania „King Konga” ze względu na jego efekty specjalne i wielokrotnie oglądał zarówno go, jak i filmy wojenne.

8. Obsesja Hitlera z operami Wegnera rozpoczęła się przed II Wojną Światową

Hitler i żołnierze
wikimedia.org

Nikt zapewne nie podejrzewałaby także takiego zbrodniarza wojennego o nadmierne zamiłowanie do muzyki, a jednak, jak się okazuje pozory mylą i w tym wypadku. W wieku 12 lat Hitler natknął się na utwory Wagnera i nigdy się nie obejrzał. Zresztą sam przyznał się do tego, pisząc w Mein Kampf, że był „uzależniony” od uczęszczania do opery „Lohengrin”.

Co więcej, ponoć dochodziło nawet do tego, że Hitler bardzo często opuszczał swoje lekcje w szkole, aby móc uczęszczać do opery w dzieciństwie.

9. Hitler utworzył armię z gadających psów

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikipedia.org

Trudno w to uwierzyć, jednak według doktora Jana Bondesona, Hitler i jego poplecznik wyłapali najbardziej „wykształcone” psy, z którymi potrafili się w jakiś sposób komunikować (poprzez stukanie łapami, szczekanie i machanie ogonem) – a dodatkowo ponoć nawet jeden z nich szczekał: „Mein Fuhrer!”

Te psy miały pomóc mu wygrać wojnę, co ma sens, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że Hitler był bardzo mocno przywiązany do swoich psów, Blondi i Belli.

10. Hitler był wegetarianinem, który był ostrożny w temacie badań żywności

fakty z życia Adolfa Hitlera
flickr.com

Hitler był osobą paranoiczną. Bał się praktycznie wszystkiego w swoim najbliższym otoczeniu i wszędzie wietrzył spisek.

Był do tego stopnia paranoiczny, że nawet zatrudniał degustatorów żywności, którzy z jednej strony mogli cieszyć się kremem z niemieckiej kuchni (w czasie racji i głodu), po pewnym czasie ich problemy zamieniły się na inne. Jakie? Według Margot Woelk, po próbie zabójstwa, uwięził wszystkich swoich smakoszy jedzenia, którzy musieli cierpieć z powodu naprawdę przeraźliwej próby.

11. Jego ulubiony aktor zmarł w 2011 roku

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikimedia.org

W wieku 108 lat zmarł ulubiony aktor Hitlera – Johannes Heesters. Był to niemiecki aktor, piosenkarz i artysta. Swoją karierę zaczął w 1921 roku. Największą popularność zdobył w Austrii i Niemczech w połowie lat trzydziestych dwudziestego wieku. Był kontrowersyjną osobą z powodu jego działań podczas II Wojny Światowej oraz domniemanego poparcia dla partii nazistowskiej.

Jego debiut sceniczny miał miejsce w 1934 roku, gdy wziął udział w operetce Carla Millöcker’a „Der Bettelstudent”.

12. Po śmierci matki Hitler przeprowadził się do Wiednia

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikimedia.org

Matka Adolfa Hitlera, Klara zmarła w 1907 roku w Linzu, 2 lata po śmierci swojego męża, Aloisa. Powiła aż 6 dzieci, z których aż czworo zmarło w pierwszych latach życia. Klara natomiast zmarła w wieku zaledwie 47 lat, z powodu raka piersi.

Po śmierci matki Hitler zamieszkał w Wiedniu, gdzie sypiał w różnych hostelach i utrzymywał się z malowania pocztówek. To właśnie tutaj zaczął rozwijać swoje poglądy, które w późniejszym okresie stały się jego ideologią wraz z chęcią zjednoczenia Austrii i Niemiec.

13. Hitler w czasie I Wojny Światowej

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikimedia.org

Hitler zawsze chciał i starał się ponad wszystko udowodnić swoją niebywałą lojalność wobec Niemiec. W sierpniu 1914 roku Świat pogrążył się w wojnie, jakiej dotąd nie było. Hitler szybko się zaciągnął.

W armii wreszcie znalazł swój cel: przyczyna wojny, z którą wreszcie mógł się całkowicie zidentyfikować. Służył na froncie, zarówno we Francji, jak i w Belgii, dwukrotnie został odznaczony za odwagę. W 1916 roku Hitler został ranny w Somme, w trakcie jednej z najbardziej krwawych bitew wojny.

14. Nienawiść do Żydów rosła w nim z dnia na dzień po zakończeniu I Wojny Światowej

fakty z życia Adolfa Hitlera
flickr.com

Podobnie jak wielu Niemców, Hitler winił Żydów za porażkę swojego kraju na wojnie i pogarszające się warunki w powojennych Niemczech za Żydów, marksistów i rząd niemiecki. W związku z tym stare rosła w nim nienawiść do Żydów.

Udało mu się odnaleźć podobnie myślących do siebie ludzi w niemieckiej Partii Robotniczej w Monachium i w bardzo krótkim czasie zaangażował się w życie polityczne w pełnym wymiarze czasu, wygłaszając różnego rodzaju przemówienia i prowadząc wydarzenia, które miały na celu promocję jego prawicowej sprawy. 

 15. Rosnąca popularność Hitlera w okresie międzywojennym

Adolf Hitler z kobietą
wikimedia.org

Jak się okazuje, Adolf Hitler był naprawdę doskonałym mówcą, dzięki czemu coraz bardziej zyskiwał na popularności. W 1921 roku udało mu się zyskać sporą rzeszę wyznawców, a dzięki swoim przemówieniom i został przewodniczącym tego, co teraz nazywało się partią nazistowską.

Jednakże jego czas na szczycie nie trwał długo, dzięki nieudanej próbie zamachu stanu w 1923 roku, znanej jako pucz Beer Hall, zamknięto go w więzieniu, w bawarskiej twierdzy, gdzie spędził kolejny rok swojego życia.

16. Swoje najsłynniejsze dzieło Mein Kampf napisał w więzieniu

fakty z życia Adolfa Hitlera
flickr.com

Hitler odbył zaledwie dziewięć miesięcy swojego wyroku w bawarskiej fortecy Landsberg am Lech. Tutaj napisał Mein Kampf, określając swoją wizję polityczną.

Dla niego państwo nie było bytem gospodarczym, ale rasowym. Zadeklarował wyższość białej rasy aryjskiej, ze szczególnym witriolem zarezerwowanym dla Żydów, których uważał za „pasożytów”. Ich eliminacja, powiedział, „musi być koniecznie krwawym procesem”. Mein Kampf przedstawił główne założenia Niemiec pod kontrolą nazistów – ekspansję militarną, eliminację „nieczystych” ras i autorytaryzm dyktatorski. Po opublikowaniu w lipcu 1925 r. Książka bardziej eksponowała poglądy Hitlera.

17. Życie po katastrofie na Wall Street z 1928 roku

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikipedia.org

Po nieudanej rewolucji Hitler spojrzał na urnę wyborczą. Ale pomimo jego rosnącego profilu, w 1928 roku naziści zdobyli zaledwie 2,6% głosów.

Odradzająca się niemiecka gospodarka widziała, jak opinia publiczna przenosi się do centrum politycznego. Wydarzenia po drugiej stronie świata zmieniłyby to wszystko. Kiedy załamała się amerykańska giełda papierów wartościowych, zaciągnięto zagraniczne kredyty, na których opierało się ożywienie gospodarcze Niemiec. Bezrobocie wzrosło do sześciu milionów, a partie zarówno skrajnie lewe, jak i prawe poparły gwałtowny wzrost. W tym samym czasie Hitler po raz pierwszy spotkał 17-letnią niemiecką katoliczkę o imieniu Eva Braun.

18. Hitler był ogromnie podejrzliwy, co do Stalina

Józef Stalin
wikimedia.org

Pomimo paktu nazistowsko-radzieckiego Hitler zachował silną nienawiść do komunizmu.

Hitler był wyjątkowo podejrzliwy wobec Stalina. Początkowo planował zakończyć ujarzmienie Europy Zachodniej, zanim zwróci się do Związku Radzieckiego. Kiedy wojska radzieckie zajęły kraje bałtyckie, postanowił najechać. Hitler był przekonany, że Armia Czerwona może zostać pokonana w ciągu kilku miesięcy. On się mylił. Zwiększył swój błąd, wypowiadając wojnę innemu potężnemu wrogowi, USA.

19. Hitler był nieustępliwy, a to wiele kosztowało jego naród

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikipedia.org

Nieugiętość Hitlera pozostawiła wojska niemieckie w odwrocie na wschodzie. Teraz jego nieufność i odmowa delegowania kosztowały ich bardzo na Zachodzie. Kiedy żołnierze alianccy wylądowali na ziemi francuskiej w Dniu Dnia, Hitler spał w odwrocie Gniazda Orła. Bez jego zgody nie można było podjąć żadnych istotnych decyzji.

Najważniejsze niemieckie dywizje pancerne, które mogły opóźnić inwazję aliantów, nie mogły zostać przeniesione, dopóki Hitler się nie obudzi. Lądowania zakończyły się sukcesem. Niemcy walczyły teraz i przegrywały wojnę na dwóch frontach. Jednak Hitler spotkał się z tą wiadomością z entuzjazmem, wierząc, że jego siły mogą w końcu wyprowadzić USA i Wielką Brytanię z wojny. 

 20. Lądowanie wojsk alianckich w Normandii w 1944 roku

fakty z życia Adolfa Hitlera
wikipedia.org

Gdy sytuacja militarna Niemiec uległa pogorszeniu, wśród elit armii narastał sprzeciw wobec Hitlera. Wielu jego wcześniej lojalnych dowódców chciało, aby nie żył. Hitler był coraz bardziej paranoiczny i często modyfikował swój harmonogram w ostatniej chwili. Ale 20 lipca nadeszła wreszcie okazja.

Hitler spotykał się z najważniejszymi pomocnikami wojskowymi w kwaterze głównej Wolf’s Lair. Starszy oficer wojskowy, podpułkownik Claus von Stauffenberg pozostawił bombę w teczce w sali konferencyjnej. O 12.42 wybuchło. Zmarł stenograf i trzech oficerów. Hitler miał szczęście, że udało mu się uciec z niewielkimi obrażeniami, będąc osłoniętym od pełnej siły wybuchu przez dębowy stół.

Czytaj także: 20 Niesamowitych ciekawostek o Japonii

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.