XXI wiek obfituje w szybkie jedzenie. Wybór gotowych posiłków, zamawianie cateringu, to codzienność wielu osób. Plastikowe opakowania to wygodna opcja. Ale czy na pewno najlepsza?

Plastikowe opakowania a otyłość
Plastikowe opakowania zawierają liczne chemikalia. Te mogą negatywnie wpływać na zdrowie i życie człowieka. Wpływają na metabolizm i powodują jego zaburzenia, a co za tym idzie, sprzyja to tyciu. Ponadto, część substancji zakłóca gospodarkę hormonalną.
Raport
W raporcie ,,Enviromental Science&Technology” poddano analizie 34 przedmioty codziennego użytku wykonanych z plastiku. Były to między innymi opakowania po jogurcie, butelki i gąbki do mycia naczyń. Łącznie, we wszystkich badanych przedmiotach wykryto ponad 55 tysięcy związków chemicznych. Identyfikacji udało się poddać zaledwie 629 substancji. 11 z tych substancji zostało zaklasyfikowanych jako zaburzające metabolizm.
Rozwój komórek tłuszczowych
Jedna trzecia związków z produktów zbadanych powoduje rozwój komórek tłuszczowych. Chemikalia, które są zawarte w plastikowych opakowaniach mają wpływ na pracę organizmu. Zachwiany zostaje prawidłowy proces magazynowania tłuszczu. Może mieć to powiązanie z problemem nadwagi i otyłości. W przyszłości, naukowcy chcą zbadać kwestię plastikowych opakowań i wpływu na ludzki organizm. Takie odkrycie mogłoby pomóc w walce z nadmiernym przyrostem masy ciała.