Rozciąganie zapewnia elastyczność, siłę i zdrowie mięśni, co jest niezbędne, aby utrzymać odpowiedni zakres ruchów w stawach. Bez tego mięśnie stają się napięte, słabe i niezdolne do prawidłowego rozciągania podczas ruchu. W ten sposób powstaje ból stawów, nadwyrężenia i uszkodzenie mięśni. Dzięki regularnym ćwiczeniom rozciągającym i ich prawidłowemu wykonywaniu uzyskujemy zdrowe mięśnie, a także wiele innych korzyści dla całego ciała.
Na czym polega rozciąganie?
Rozciąganie to określenie odnoszące się do formy aktywności fizycznej. Sportowcy wiedzą, że rozciąganie jest bardzo ważne, aby nie zaszkodzić mięśniom i zapobiec możliwym urazom. Każde ćwiczenie wymaga skurczu mięśni, dlatego konieczne jest, aby mięśnie zaangażowane w aktywność fizyczną po treningu powróciły do swojego normalnego stanu.
Rozciąganie mięśni powinno odbywać się w sposób systematyczny, aby włókna mięśniowe były poddawane napięciu, które działa jak środek wzmacniający. Z drugiej strony rozciąganie zwiększa elastyczność mięśni, ruchomość stawów i zmniejsza stężenie kwasu mlekowego w mięśniach.
Znaczenie rozciągania
Istnieje wiele korzystnych efektów rozciągania, które sprzyjają jakości życia ludzi w każdej grupie wiekowej.
Rozciąganie powinno być częścią codziennego życia i różnych praktyk sportowych, aby sprzyjać ciału jako całości. Ćwiczenia rozciągające odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ przygotowują mięśnie do wysiłku, sprzyjają ich regeneracji i pozwalają uniknąć problemów z mięśniami, stawami, ścięgnami i krążeniem.
Rozciąganie odnosi się do elementów ciała, które bezpośrednio dotyczą budowy mięśni i tkanek miękkich obejmujących staw. Techniki rozciągania zapewniają elastyczność i poprawę funkcji mięśni. Przykładowo, rozciąganie nóg jest istotne z uwagi na zapobieganie przykurczu mięśni i wzmocnienie więzadeł.
Techniki rozciągania
Rozciąganie to zestaw technik, których celem jest rozciąganie struktur tkanek miękkich.
Podczas rozciągania tkanka łączna rozciąga się na nową długość, a po opuszczeniu pozycji rozciągania powraca do swojego poprzedniego rozmiaru, zwanego odkształceniem sprężystym.
Istnieją dwa rodzaje rozciągania: dynamiczne i statyczne. Pierwsze powoduje szybki skurcz i rozkurcz mięśni, podczas którego występuje podejmowanie dynamicznej aktywności fizycznej, bez zatrzymania danej pozycji w trakcie rozciągania. W ten sposób mięśnie są przygotowywane do podjęcia wysiłku.
Drugie natomiast wykonuje się w celu uspokojenia mięśni po wysiłku, bez dynamicznego skurczu i rozkurczu mięśni. Są to ruchy płynne, powolne, pozwalające na powrót mięśni do stanu sprzed treningu.
Każdy rodzaj rozciągania jest korzystny dla zdrowia. Dynamiczne zalecane jest jako rozgrzewka przed treningiem, a statyczne po treningu jako łagodne przejście pomiędzy intensywnymi ćwiczeniami a brakiem aktywności fizycznej.
Rozciąganie ma wpływ nie tylko na mięśnie, ale także na poruszanie stawami w całym zakresie ruchu, zwiększając elastyczność ścięgien, które łączą mięśnie z kościami. Dzięki temu wystąpienie dolegliwości bólowych związanych z wysiłkiem jest mniej prawdopodobne.
Jakie korzyści daje nam rozciąganie?
Korzyści płynące z rozciągania są naprawdę liczne.
Ta prosta aktywność wykonywana regularnie może całkowicie odmienić nasze życie. Rozciąganie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie, sprawność fizyczną, a także wygląd. Główne korzyści z rozciągania to:
- zmniejszone napięcie mięśni,
- lepszy zakres ruchu,
- większa elastyczność i gibkość,
- zmniejszenie ryzyka kontuzji,
- zmniejszenie bólu mięśni,
- poprawa krążenia,
- kształtowanie prawidłowej postawy ciała,
- zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej,
- rozwój samoświadomości ciała.
Rozciąganie zapewnia wiele korzyści osobom uprawiającym sport, ale docenić powinni je wszyscy, bez względu na wiek i zamiłowanie do podejmowania aktywności fizycznej. Rozciąganie ma na celu poprawę jakości życia każdego z nas. Musimy zrozumieć, że rozciąganie przynosi korzyści całemu naszemu ciału. Ułatwia codzienne funkcjonowanie, poruszanie się, wykonywanie dynamiczniejszych ruchów, zachowanie dobrej kondycji ciała na długie lata.
Rozciąganie jako forma rozgrzewki
Rozgrzewki są niezbędne, aby przygotować ciało do aktywności fizycznej, ponieważ zwiększają wydajność i zmniejszają ryzyko uszkodzenia mięśni.
Odpowiednie natężenie aktywnego i pasywnego rozgrzewania może skutecznie zwiększyć wydajność mięśni. Głównym celem rozciągania przed treningiem jest uzyskanie wzrostu temperatury ciała i siły mięśni, a także przygotowanie układu sercowo-naczyniowego i płucnego do aktywności i sprawności ruchowej.
Czytaj także: Dlaczego warto rozpoczynać dzień od imbiru?
Ogólna rozgrzewka powinna być aktywna, obejmująca głównie mięśnie, które zostaną wykorzystane podczas ćwiczenia. Dynamiczna rozgrzewka zwiększa przepływ krwi, ułatwia płynne poruszanie stawami i powinna naśladować ruchy, które zostaną wykonane podczas treningu, dzięki czemu odpowiednio przygotujemy nasz organizm do podjęcia wysiłku.
Elastyczność ciała
Trening elastyczności zależy od częstotliwości i regularności rozciągania.
Elastyczność i rozciąganie są bezpośrednio związane z ruchomością stawów, funkcją mięśni i zakresem ruchu. Elastyczność jest wynikiem pracy rozciągającej, co znajduje odzwierciedlenie w zakresie ruchu stawu. Im dłuższy jest mięsień, tym większy ruch stawu, a tym samym większa jego elastyczność.
Elastyczność jest niezbędna do wykonywania ćwiczeń fizycznych i konieczna do wykonywania różnych, codziennych czynności. Przykładowo, rozciąganie pleców poprawia zakres ruchomości i elastyczność kręgosłupa, co jest niezwykle przydatne w codziennym życiu np. podczas schylania się lub odwracania.
Uniknięcie kontuzji i urazów
Rozciąganie przed aktywnością fizyczną ma na celu rozgrzanie mięśni, zmniejszając w ten sposób ryzyko pojawienia się kontuzji mięśni, urazów i wystąpienia bólu.
Wykonywanie rozciągania dynamicznego przed ćwiczeniami jest ważne, aby uniknąć kontuzji spowodowanych rozgrzaniem i napięciem mięśni. Ćwiczenia rozciągające odgrywają bardzo ważną rolę zapobiegawczą. Przygotowują mięśnie do wysiłku, intensywnego skurczu i rozkurczu, a tym samym pozwalają uniknąć późniejszych problemów z mięśniami, stawami, ścięgnami i krążeniem, a także wspomagają regenerację mięśni i ich powrót do stanu sprzed treningu.
Warto, aby każdy z nas wykonywał rozciąganie z rana, co przygotuje organizm do podjęcia wysiłku w trakcie całego dnia.
Redukcja stresu i bólu
Stres zmniejsza przepływ krwi, powodując napięcie mięśni.
Tymczasem rozciąganie zwiększa przepływ krwi do mięśni, aby rozładować napięcie i pomóc w relaksacji. Ponadto, gdy krew napływa do mięśni, dociera również do mózgu, co może skutecznie go pobudzić, a nawet poprawić nastrój.
Czytaj także: 20 najzdrowszych potraw na świecie
Rozciąganie ma dodatkowy wpływ na redukcję bólu mięśni po wysiłku ze względu na zdolność do poprawienia krążenia i przepływu krwi do mięśni i tkanek łącznych. Podczas wykonywania rozciągania po aktywności następuje reakcja krążenia, co zmniejsza ilość kwasu mlekowego w mięśniach, odpowiedzialnego za odczucie bólu, tzw. zakwasów. Rozciąganie powoduje relaksację i odprężenie całego organizmu.
Rozciąganie odpowiednie dla młodszych i starszych
Mogą pojawić się wątpliwości, czy rozciąganie jest zdrowe dla osób w każdym wieku.
Rozciąganie jest korzystne zarówno w przypadku ludzi dorosłych, jak i dzieci, szczególnie w fazie wzrostu. Rozciąganie powinno być częścią regularnej aktywności dziecka, aby zapobiec ewentualnym napięciom i skręceniom, zapewniając pełen zakres ruchów. Jeżeli się nie rozciągamy, z wiekiem mięśnie stają się krótsze i tracą elastyczność, głównie zmniejszając zakres ruchu ramion, kręgosłupa i bioder.
Czytaj także: Jesz banany codziennie? Zobacz jaki ma to wpływ na Twoje ciało
Regularne rozciąganie pozwala zapobiegać skutkom naturalnego spadku elastyczności mięśni i stawów oraz pomaga w utrzymaniu aktywności i niezależności nawet w dojrzałym wieku.
Warto się rozciągać
Jak możemy się przekonać, rozciąganie ma naprawdę wiele zalet. Wzmacnia elastyczność ciała, przygotowuje mięśnie do wysiłku, zapobiega kontuzjom i bólowi, pozytywnie wpływa na nastrój, zapewnia lepszą sprawność fizyczną, co poprawia jakość życia. Ćwiczenia rozciągające są ważną częścią każdego planu treningowego lub rehabilitacji.
Korzyści płynące z rozciągania zostały udowodnione w wielu badaniach naukowych. Rozciąganie jest korzystne dla osób w każdym wieku. W przypadku dzieci kształtuje prawidłową postawę, rozwój mięśni i stawów, natomiast dla osób starszych jest niezbędne do zachowania sprawności ruchowej, aktywności i samodzielności.
Czytaj także: Czy jajka są zdrowe? Poznaj prawdę!