w

Drony sterują pogodą w Dubaju

Mężczyzna ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Interesting Engineering poinformował, że sterowanie pogodą w Dubaju stało się faktem. Zjednoczone Emiraty Arabskie zainwestowały w projekt, w którym wyspecjalizowane drony mają mieć wpływ na wywołanie deszczu.

Na ten cel zainwestowano 15 milionów dolarów. Deszcz wydaje się być niezwykle pożądany w mieście, które właściwie znajduje się na pustyni. Rosnący problem braku wody wydaje się być priorytetem.

Miasto rozwija się w zawrotnym tempie – zarówno ekonomicznie, jak i architektonicznie. Powstaje w nim pierwszy na świecie sąd kosmiczny. Wydaje się jednak, że bez wody to wszystko się zatrzyma, a miasto nie będzie tak atrakcyjne.

Opady deszczu.
unsplash.com

Zjednoczone Emiraty Arabskie – opady

Zjednoczone Emiraty Arabskie to bogaty kraj położony nad Zatoką Perską, w którym sterowanie pogodą jest konieczne do tego, by tamtejsza ludność mogła przetrwać.

Na tę chwilę roczne opady nie przekraczają około 10 centymetrów deszczu na każdy centymetr ziemi. Wody jest więc bardzo mało. Globalne ocieplenie, rosnąca temperatura i zmiany klimatyczne sprawiają, że prognozy na przyszłość również nie są najlepsze.

Zobacz także:  6 najpiękniejszych miast, które musisz odwiedzić

Będzie jeszcze gorzej, ponieważ wody będzie mniej, a temperatura będzie wyższa. Tragiczna sytuacja zmusza władze państwa, by inwestowały w nowoczesne technologie, które dadzą nadzieję na przyszłość. Ich skuteczność okazała się być zaskakująca.

Sterowanie pogodą za pomocą dronu.
unsplash.com

Sterowanie pogodą za pomocą dronów

Sterowanie pogodą umożliwiły specjalistyczne drony, które zostały skonstruowane na University of Reading. Urządzenia przy pomocy ładunku elektrycznego mogą tworzyć chmury.

Następnie ładują owym ładunkiem krople deszczu i sprawiają, że pojawiają się opady. Z testów przeprowadzonych w Narodowym Centrum Meteorologii ZEA wynika, że sposób jest ekologiczny i w pełni bezpieczny dla środowiska.

Sukces brytyjskich naukowców sprawił, że nad Dubajem pojawiły się chmury, z których spadł strumień deszczu. Był na tyle obfity, że chwilę później konieczne było wydanie ostrzeżenia dla kierowców o tym, że drogi są śliskie i należy zachować szczególną ostrożność.

Zobacz także:  Pakowanie na wakacje - o tym musisz pamiętać!
Chmury nad Dubajem.
unsplash.com

Dubaj już to zrobił

Co ciekawe, sterowanie pogodą w Dubaju to nic nowego. W mieście dotychczas stosowano specjalny aerozol, dzięki któremu poprzez kryształki soli tworzono chmury. Jednak zdania ekspertów, co do sterowania pogodą, są podzielone.

Niektórzy – jak Sufian Farrah, ekspert od zasiewów chmur – uważają, że nie ma w tym nic złego. Jest to naturalna kolej rzeczy. Tworzymy technologie, które pomagają nam rozwiązać problemy utrudniające życie.

Zobacz także:  Najdroższy obraz świata – historia i wartość dzieła Salvatora Mundi

Jednak inni mówią, że technologia nie jest w pełni przebadana i może sprowadzić na miasto, cały kraj czy region, katastrofę pogodową. Wydaje się, że tak mocna ingerencja człowieka w naturę nie może pozostać bez konsekwencji…

Widok na plażę w Dubaju.
unsplash.com

Pojawiają się problemy

Jeśli chodzi o sterowanie pogodą za pomocą dronów, to z pewnością będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat, by zobaczyć, jaki mają wpływ na nasz ekosystem. Wiemy już jednak, jak wpływa na niego specjalny aerozol.

Zdaniem badaczy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem substancje chemiczne, które są wykorzystywane do tworzenia chmur, powodują zwiększenie ryzyka zachorowania na raka.

Mimo rakotwórczych czynników kolejne kraje decydują się na przetestowanie tego rodzaju technologii we własnej przestrzeni. Niedawno taką decyzję podjęły Stany Zjednoczone. Wydaje się, że temat warto obserwować i zachować przy tym zdrowy rozsądek, nad którym chwilowy entuzjazm nie powinien brać góry.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.