w , ,

Deja vu – o co z nim chodzi

Stary pamiętnik, zdjęcia i kwiat.
unsplash.com

Przeniesienie poczucia znajomości

Zdaniem Marcina Małeckiego zjawisko jest zawiłe, ale możliwe jest ukazanie mechanizmu jego działania. Po przebadaniu około 200 osób naukowiec uznał, że deja vu jest pewnego rodzaju grą naszego umysłu, w której nie do końca świadomie uczestniczymy.

Chodzi o to, że gdy zauważymy w jakimś otoczeniu jeden przedmiot czy jedno zachowanie, które jest nam znane, to przenosimy wrażenie znajomości na całokształt sytuacji, w której właśnie uczestniczymy.

Zobacz także:  Jak zbudować trwały związek, oparty na solidnych filarach

Jeśli więc w danym pomieszczeniu zobaczyliśmy wazon, jaki miała nasza babcia, gdy jeździliśmy do niej na wakacje podczas szkolnych lat, to będziemy mieć nieuchronne wrażenie, że jej stół, krzesła i tapeta w salonie wyglądały tak, jak tu i teraz.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.