Historia, często nazywana nauczycielką życia, potrafi nie tylko edukować, ale także zadziwiać. Niektóre ciekawostki historyczne wydają się tak niezwykłe, że trudno uwierzyć, iż naprawdę miały miejsce. Gdy przeszłość zaczyna zaskakiwać, pojawia się moment zwątpienia – a takie odczucia mogą towarzyszyć ci wielokrotnie podczas lektury poniższych anegdot. Mimo ich nieprawdopodobności, każda z nich jest oparta na faktach!
Warto mieć wówczas w głowie słowa Williama Szekspira, poety o ponadczasowym dorobku literackim – Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło.
Choć mają one już ponad 400 lat, to trudno nie zauważyć, że wciąż są aktualne i mogą się odnosić do tego, co obecnie dzieje się na świecie, ale i tego, co działa się przed laty. Poniższe ciekawostki zabiorą nas w fascynującą podróż po zakamarkach historii, które są pełne niespodzianek.
1. Błąd w obliczeniach
Igrzyska Olimpijskie w 1908 roku odbywały się w Londynie. Jedną z reprezentacji narodowych, które miały brać w nich udział była reprezentacja rosyjska. Niestety, ze względu na pewne komplikacje reprezentanci naszych wschodnich sąsiadów dotarli na olimpiadę z ponad 12-sto godzinnym opóźnienie.
Skąd wynikał taki błąd?
Z obliczeń! Otóż w Rosji stosowany był wówczas kalendarz juliański a w Europie gregoriański. Sztab organizujący podróż Rosjan do Wielkiej Brytanii nie wziął pod uwagę tej różnicy i Rosjanie nie dotarli na rozpoczęcie olimpiady.
To się nazywa spóźnienie wszechczasów!
2. Ofiara liczona w dziesiątkach tysięcy… ludzi
Religia od tysięcy lat pełniła bardzo ważną rolę w budowaniu i funkcjonowaniu społeczeństw – nie inaczej było w Meksyku, który był zamieszkiwany przez Azteków. Z perspektywy czasu okazuje się jednak, ze ich wierzenia nie miałyby dzisiaj racji bytu, bo były wyjątkowo drastyczne!
Ciekawostki historyczne donoszą, że w 1487 roku Aztekowie poświęci życie ponad 20 tysięcy osób w ramach składanej bogom ofiary!
Jeszcze większe zaskoczenie budzi fakt, że nie doszło do tego na przestrzeni kilku miesięcy czy całego roku, a zaledwie… w 4 dni!
3. Prezydentura po meksykańsku
Wydaje się, że funkcja prezydenta państwa jest dość atrakcyjna, dlatego kandydaci chętnie się o nią ubiegają i stosunkowo rzadko słyszymy, by ktoś zrezygnował z takiej funkcji. Taki precedens miał jednak miejsce i to po godzinie od objęcia stanowiska!
Miał on miejsce w Meksyku, w 1913 roku. To właśnie wówczas Pedro Paredes przejął stanowisko prezydenta tego kraju. Odbyło się to dokładnie 19 lutego.
Już godzinę później mężczyzna zrezygnował z urzędu – dzięki temu przeszedł do historii, jako najkrócej urzędujący prezydent świata!
4. Twarde prawo, ale prawo
Prawo ma to do siebie, że trudno z nim dyskutować. Okazuje się jednak, że obecne regulacje nie są takie złe, jeśli porównamy je z tymi, które panowały w starożytnym Rzymie. Okazuje się, że ojciec rodziny, nazywany wówczas pater familias, miał w tych niezwykłych czasach uprawnienia, które sprawiały, że był Panem Życia i Śmierci.
O co dokładnie chodziło? Głowa rodziny mogła samodzielnie decydować o życiu członków swojej rodziny.
Mógł w każdej chwili zabić dowolnego członka rodziny. Z perspektywy dzisiejszego spojrzenia na kwestie więzów krwi wydaje się to być okrutne, ale wtedy było zupełnie na miejscu.
5. Celibat dla nauczycielek
Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to takie prawo w rzeczywistości obowiązywało i to… w Polsce! Nie działo się to również w odległej przeszłości, ponieważ prawo obowiązywało od 1926 do 1938 roku – zostało więc zniesione stosunkowo niedawno.
Stan wstrzemięźliwości małżeńskiej jest kojarzony głównie z osobami, pełniącymi funkcje duchownych. Jednak na Śląsku kobiety musiały decydować o tym czy chcą spełniać się w roli żon i matek czy też chcą pełnić funkcję edukacyjną wśród społeczeństwa.
Co ciekawe kobiety, które pełniły już rolę nauczycielek i miały mężów oraz dzieci mogły dalej sprawować funkcję nauczycielską.
6. Zajęcia praktyczne z medycyny w średniowieczu
Obecnie oczywiste wydaje się być to, jakie środki do nauki posiadają studenci medycyny. Zajęcia praktycznie nie wydają się obecnie budzić najmniejszych wątpliwości. Okazuje się jednak, że osoby, studiujące tę dziedzinę nauki musiały czerpać praktyczną wiedzę w czasach, kiedy o moralności i szacunku do ciał zmarłych nie mówiło się zbyt wiele…
Przyszli lekarze w średniowieczu studiowali anatomię poprzez pracę z poćwiartowanymi szczątkami!
Znajdowały się one na rynku i należały do osób, które zostały skazane za swoje występki na śmierć, której dokonywano przez poćwiartowanie.
7. Podwójna Pierwsza Dama
Graca Machel, to kobieta, która przeszła do historii w związku z tym, że udzielała się politycznie, ale i za sprawą tego, że była podwójną Pierwszą Damę. Oznacza to, że miała dwóch mężów, którzy pełnili funkcję głowy państwa – prezydenta. Nie jest to jednak koniec zaskakujących informacji o tej kobiecie!
Ciekawostki historyczne sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, jaką rolę w życiu ma przeznaczenie!
Okazuje się bowiem, że mężowie kobiety pełnili funkcję prezydentów w dwóch różnych krajach. W związku z tym była ona Pierwszą Damą Mozambiku w 1986 roku oraz Pierwszą Damą Republiki Południowej Afryki w 1989 roku!
8. Prezydentura otwiera wiele drzwi
George Washington, to postać, którą zapewne większość z nas kojarzy z lekcji historii. Był bowiem pierwszym prezydentem jednego z najpotężniejszych krajów świata, czyli Stanów Zjednoczonych. Jednak najpewniej niewiele osób wie, co stało się z jego życiem, kiedy zakończył sprawowanie funkcji prezydenckich.
Otóż mężczyzna postawił wykorzystać swój potencjał, jeśli chodzi o zarządzenia państwem w biznesie i założył koncern, który zajmował się produkcją whisky.
Jego potencjał był tak olbrzymi, że wkrótce stał się najpotężniejszym producentem tego trunku w kraju.
9. Karni Mata, czyli Świątynia Szczurów w Indiach
Nie, to nie jest żart – Świątynia Szczurów naprawdę istnieje. Dodatkowo ma wiele setek lat! Powstała już w 1400 roku. Została zbudowana na cześć bogini Karni, która twierdziła, iż jeden z członków jej rodziny przeszedł reinkarnację w tego właśnie gryzonia.
Obecnie świątynie zamieszkuje około 20 tysięcy szczurów. Są one karmione nasionami, mlekiem i kokosem. Uważa się, że są one potomkami bogini.
Woda, którą piją nazywana jest świętą a wielu mieszkańców Indii uważa, że pozostawione przez gryzonie resztki jedzenia przynoszą szczęście.
10. Starożytny proszek do prania
Mieszkańcy starożytnych krajów takich, jak Grecja czy Rzym mają naprawdę barwną historię, która jednak momentami przyprawia nas o dreszcze. Okazuje się, że stosowane przez nich rozwiązania dzisiaj budzą nie tylko zaskoczenie, ale i chwilami prawdziwą degustację!
Ciekawostki historyczne dotyczące prania, robionego Rzymian sprawiają, że nie jesteśmy w stanie patrzeć na nich tak, jak wcześniej!
Okazuje się bowiem, że prali swoje ubrania w… moczu! Ta forma używania naturalnych środków do prania zdecydowanie nie przypada nam do gustu i jej nie polecamy!
11. Różnice społeczne w Starożytności
Obecnie wydaje się, że na świecie występują olbrzymie różnice społeczne. Kiedy w jednych krajach konsumpcjonizm sprawia, że ludzie kupują rzeczy tylko po to, by je mieć w drugich ludzie głodują albo żyją w skrajnym ubóstwie. Okazuje się, że różnice społeczne nie są związane jedynie z teraźniejszością.
Mało tego, historia pokazuje, że owe różnice dotykały dzieci i to w bardzo skrajny sposób. Ateny w Starożytności słynęły ze stawiania na edukację podczas, gdy w Sparcie od najmłodszych lat szkoliło się wojowników.
Jaki był tego efekt? Siedmioletni chłopcy z Aten chodzili do szkoły a młodzi Spartanie w tym czasie przebywali w koszarach wojennych.
12. Biblijny Eden u Mormonów
Mormoni są wyznawcami wiary wokół których narosło wiele stereotypów i teorii spiskowych. O ile mogą one budzić pewne wątpliwości, to faktem jest to, że ich wiara jest częściowo zbliżona do wiary chrześcijańskiej. Okazuje się, że Mormoni również wierzą w Biblijny Eden!
Mało tego – znają jego lokalizację! Ciekawostki historyczne wskazują na to, że ich święte miejsce znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w Missouri.
Nie jest to informacja przekazywana z pokolenia na pokolenie a fakt w jaki wierzą, który został zamieszczony w ich świętej księdze.
13. Stany Zjednoczone i Rosja kontra kosmici
Choć brzmi to, jak tytuł filmu akcji, to jest to tak naprawdę forma swego rodzaju porozumienia. Miało do niego dojść pomiędzy prezydentem Stanów Zjednoczonych i rosyjskim politykiem. Okazuje się, iż myśli obu mężczyzn wybiegały tak daleko w przyszłości, że zawarli sojusz.
Miał on dotyczyć tego, że oba kraje podejmą pełną współpracę, jeśli którykolwiek z nich zostałby zaatakowany przez obcych.
Choć może się to wydawać śmieszne, to ciekawostki historyczne pokazują, czego przed laty mogli obawiać się ludzie na tak wysokich stanowiskach!
14. Zwierzęta polarne w rzymskim amfiteatrze
Obecnie kładziemy ogromny nacisk na edukację w zakresie dbania o zagrożone gatunki. Ciekawostki historyczne świadczą o tym, że nasi przodkowie mieli zupełnie inne zdanie na ten temat!
Okazuje się bowiem, że w ramach rozrywki wykorzystywali zwierzęta polarne i foki.
Niedźwiedzie polarne oraz foki były przez nich umieszczane w wodzie w amfiteatrze a widownie obserwowała, jak zwierzęta się wzajemnie atakowały i broniły.
Ta atrakcje wydaje się być szczególnie odrzucająca, jeśli weźmiemy pod uwagę bezbronność tych zwierząt i to, jak wiele z nich mogło zginąć ku uciesze gawiedzi.
15. Najstarsze wino na świecie
Wino, to wyjątkowo smaczny trunek, który ma wielu fanów. Lubimy jesienne wieczory z lampką wina w dłoni, kiedy możemy wygrzewać się pod kocem.
Wiadomo również, że im starsze wino tym lepszy i bardziej wyrazisty jest jego smak!
Najstarsze wino na świecie pochodzi z 350 roku naszej ery. Choć mało kto będzie miał szansę go spróbować, to z pewnością musi być ono niesamowicie wyrafinowane.
Warto samemu przygotować tego rodzaju trunek i sprawdzić, jak będzie smakował po latach!