w ,

Światełko w tunelu i wizje z przyszłości. Co dzieje się przed śmiercią?

Światełko w tunelu i wizje z przyszłości. Co dzieje się przed śmiercią?

Doświadczenia z pogranicza śmierci interesują ludzi od wieków, a badacze od wielu lat próbują je wyjaśnić. Często mówi się o światełku w tunelu, ale tego typu przeżyć jest więcej. Niektórzy widzą nawet swoją przyszłość. Sprawdź jak obawia się NDE.

Co się dzieje przed śmiercią?

Doświadczenia Tony’ego Kofi

Jedną z osób, która doświadczyła przedśmiertnych wizji jest brytyjski muzyk Tony Kofi. Kiedy był młodym chłopakiem spadł z trzeciego piętra. Twierdzi, że zobaczył on wtedy wydarzenia ze swojej przyszłości – swoje obecne dzieci, przyjaciół, a także pasję do gry na saksofonie. Tragedia ta spowodowała, że po wyjściu ze szpitala mężczyzna kupił saksofon i zaczął odnosić sukcesy. Niewykluczone, że w tym przypadku zadziałał mechanizm samospełniającej się przepowiedni, są jednak osoby, które wierzą, że to coś więcej.

Światełko w tunelu i wizje z przyszłości. Co dzieje się przed śmiercią?
Zobacz także:  Freeganizm - nowa moda czy niebezpieczny trend

Głos naukowców w tej sprawie

Steve Taylor, psycholog z Wielkiej Brytanii, uważa, że czas jest ludzkim konstruktem, który nasz mózg widzi w określony sposób oraz że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość współistnieją jednocześnie. Badacz pisał o tym w artykule na łamach „The Conversation”. Przekonanie o „blokowym Wszechświecie” nie jest tylko jego opinią. Podobnie myśleli już znani fizycy: Albert Einstein, Carlo Rovelli czy filozof Immanuel Kant. Teoria ta zgadzałaby się z wizjami i doświadczeniami Kofi.

Zobacz także:  Co oznaczają rekordowe temperatury w Kanadzie

Badania nad NDE

NDE, czyli doświadczenia z pogranicza śmierci są od lat badane naukowo. Badanie z 2014 r. wykazało, że NDE wystąpiło u 17 proc. osób, które prawie umarły. Wśród wrażeń, jakie doświadczyli było poczucie oderwania od ciała, wizja tunelu i światła, obejrzenie tak zwanego „filmu z życia”, spotkanie ze zmarłymi z rodziny, a także decyzja o powrocie. Innembadanie, z roku 2008 miało na celu określić, czy pacjenci są świadomi podczas reanimacji. 39 proc. tych osób mówiło o poczuciu świadomości, ale bez żadnych konkretów, dlatego nie wiadomo, jak dokładnie działał wtedy mózg. Tylko u 9 proc. potwierdzono wtedy NDE, a u jednej z osób odnotowano okres przytomnej świadomości, wtedy, kiedy nie powinno jej być. Badań tych jest wiele, jedno z nich wykazało, np., że doświadczenia z pogranicza zdają się być czasami bardziej realne od prawdziwej rzeczywistości.

Zobacz także:  Rozciąganie sposobem na zdrowie i sprawność fizyczną

Magiczne sposoby na pozbycie się zmarszczek. Możesz już nigdy ich nie mieć!

Magiczne sposoby na pozbycie się zmarszczek. Możesz już nigdy ich nie mieć!

Demencja dotyka wiele osób starszych. Jak się przed nią chronić?

Demencja dotyka wiele osób starszych. Jak się przed nią chronić?