in ,

Palisz papierosy? W ten sposób szkodzisz swoim dzieciom i wnukom

Palisz papierosy? W ten sposób szkodzisz swoim dzieciom i wnukom

Wszyscy dobrze wiemy, że palenie ma negatywny wpływ na zdrowie. Najnowsze badania dowiodły jak wielka jest skala problemu. Okazało się, że osoba paląca papierosy szkodzi też swoim przyszłym potomkom. I to aż do czterech pokoleń! Zobacz czym grozi ten nałóg.

Zobacz także:  Chcesz dbać o mózg, to zagraj w Tetris

Czy palenie papierosów wpływa na geny?

Z badań przeprowadzonych na myszach i opublikowanych 21 stycznia przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wynika, że niektóre związki chemiczne stosowane przed okresem dojrzałości płciowej mogą mieć wpływ na potomstwo. Wcześniejsze analizy mówią też, że synowie ojców, którzy zaczęli palić papierosy w wieku od 13. do 17. lat mają więcej tkanki tłuszczowej niż synowie ojców niepalących. Różnica ta wynosi od 5 do 10 kg. Nałóg odbija się negatywnie nie tylko na chłopcach, ale i dziewczętach, jednak dopiero w przyszłych pokoleniach.

Zobacz także:  Zdrowe tanie jedzenie, na które powinieneś stawiać na co dzień

Gdy pali dziadek

Jak już wspomnieliśmy, u dziewcząt skutki nałogu widoczne są w następnym pokoleniu. A więc, jeśli dziadek był palaczem, to u kobiet ilość tkanki tłuszczowej jest dużo większa. Dotyczy to jednak dziadków ze strony ojców, a nie ze strony matek. Siedemnastoletnie wnuczki palących dziadków ze strony ojca miały ponad 3,5 kg tkanki tłuszczowej więcej, a dwudziestoczteroletnie – prawie 5,5 kilograma. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, jeśli chodzi o palących pradziadków ze strony matki, gdyż wartości te to odpowiednio: 5,35 kg i 6,1 kg więcej tkanki tłuszczowej.

Zobacz także:  Podkręć wydajność swojej wątroby! 7 rzeczy, które musisz zacząć robić

Nasz styl życia ma wpływ na kolejne pokolenia

Z badań tych można wyciągnąć wniosek, że nie tylko dieta ma wpływ na coraz większy stopień nadwagi u przyszłych pokoleń. Znaczenie mają tutaj też nawyki ich przodków i długotrwały wpływ związanych z tym czynników. Relacje te powinny jeszcze zostać potwierdzone w przyszłości, ale z innych badań wiadomo, że doświadczenia z młodości, a także styl życia mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój fizyczny i intelektualny potomków. Odpowiedzialne są za to mechanizmy epigenetyczne – wyciszające działanie niektórych genów.

Zobacz także:  Ukrywała na strychu swoją córkę przez 25 lat, ludzie zaczęli coś podejrzewać

Written by Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.