Kosmos to nieskończona przestrzeń, której granicę umownie wyznacza odległość 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Charakteryzuje się niemal całkowitą próżnią, co sprawia, że fale dźwiękowe nie mają medium, przez które mogłyby się rozchodzić, czyniąc tę przestrzeń absolutnie cichą. Dodatkowo wymiana cieplna w takich warunkach jest praktycznie niemożliwa, co czyni kosmos miejscem równie fascynującym, co ekstremalnym.
Wynika to z tego, że w próżni nie ma cząsteczek, które biorą udział w tym procesie. Ciekawostki o kosmosie dostarczają nam wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje kosmos.
Jednak, aby je poznać, warto wiedzieć, czym jest sam kosmos. W rzeczywistości jest on synonimem wszechświata, czyli wszystkim, co nas otacza i fizycznie istnieje – czasem, materią, energią i prawami fizyki. Jego wiek datuje się na ponad 13 miliardów lat.
Co ciekawe, wiek Ziemi datuje się na nieco ponad 4,5 miliarda lat. Do powstania kosmosu doszło w wyniku Wielkiego Wybuchu, który był procesem, nie przypominającym naszego wyobrażenia samego wybuchu. Był nagłym rozprzestrzenianiem się energii oraz materii. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o kosmosie!
1. Kosmos ma swój specyficzny zapach
Zastanawiałeś się kiedyś, jak pachnie w kosmosie? Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie mamy planety w naszym układzie i jaka jest odległości Ziemi od nich. Ale niewiele osób myśli o tym, jaki zapach unosi się w przestrzeni kosmicznej!
Okazuje się, że wiedzą to astronauci, którzy mają już za sobą swoją podróż w kosmos. Według nich wszechświat pachnie, jak rozgrzany metal czy grill. Oczywiście nie mogli bezpośrednio poczuć tego zapachu, ponieważ przez większość czasu mieli na sobie skafandry, umożliwiające im oddychanie.
Odkrycie tej ciekawostki o kosmosie było możliwe, ponieważ zapach przedostawał się z zewnątrz do rakiety kosmicznej, w której mogli już oddychać bez specjalnych skafandrów.
2. Upał i niesamowicie szybkie wiatry, czyli Wenus i Neptun
Planety, znajdujące się w Układzie Słonecznym są niesamowicie ciekawe. Wielu wciąż czeka na przybyszów z odległych globów, którzy pokażą, że nie jesteśmy jedyną rozwiniętą cywilizacją we wszechświecie.
Jednak patrząc na to, jakie warunki panują na niektórych planetach, trudno doszukiwać się tam jakichś form życia. Przykładowo, Wenus, jako planeta, jest aż pięciokrotnie bardziej gorący niż wrząca woda! Ciekawostki o kosmosie zdecydowanie zniechęcają do kosmicznych podróży w tamte rejony!
Wakacje na Neptunie również nie należałyby do najprzyjemniejszych. To wyjątkowo wietrzna planeta. Dodatkowo, wiatr w tych rejonach ma prędkość, przekraczającą 2000 kilometrów na godzinę. Tak – dwa tysiące!
3. Złom kosmiczny
Mogłoby się wydawać, że zaśmiecenie, to typowo ziemski problem. Okazuje się, niestety, że pojawia się wszędzie tam, gdzie znajdą się ludzie! Pojęciem złomu kosmicznego nazywamy obiekty, wykonane przez człowieka, otaczające Ziemię i nie spełniające żadnego pożytecznego celu.
Ciekawostki o kosmosie donoszą, że może być ich aktualnie w przestrzeni nawet pół miliona! Znajdują się wśród nich fragmenty rakiet, satelitów, przedmiotów codziennego użytku czy narzędzi używanych podczas konstruowania Międzynarodowych Stacji Kosmicznych.
4. Księżyc jest 400 razy mniejszy niż Słońce
Mogłoby się wydawać, że Słońce oraz Księżyc mają podobny rozmiar. W końcu – zarówno nasz naturalny satelita, czyli Księżyc, jak i najjaśniejsza z gwiazd, czyli Słońce są widoczne z naszej perspektywy.
Mało tego, na pierwszy rzut oka wydaje się, że ich rozmiary są porównywalne! Otóż nie – jest to jedynie złudzenie optyczne, wynikające z tego, że Słońce znajduje się w o wiele większej odległości od naszej planety niż Księżyc.
Ciekawostki o kosmosie dostarczają nam również informacji o tym, że Słońce znajduje się od nas aż 400 razy dalej niż Księżyc. Co za zbieżność liczb!
5. Wieloletnie ślady na Księżycu
Księżyc stanowi wyjątkowe ciało w kosmosie – zwłaszcza z perspektywy mieszkańców Ziemi. Uwielbiamy go obserwować i tworzyć legendy o tym, jak doszło do jego powstania i kto aktualnie mieszka na Księżycu. Są to jednak tylko legendy czy domysły.
Faktem jest, że panujące na Księżycu warunki, czyli brak wiatru i innych zjawisk pogodowych, sprawiają, że pozostawione tam ślady zostają w nienaruszonym stanie przez około 100 milionów lat!
Ciekawostki o kosmosie dają nam więc pomysł, jak stworzyć pomnik, który na pewno uda się zachować dla potomnych! Oczywiście przy założeniu, że nikt fizycznie nie przyjdzie zniszczyć naszego śladu…
6. Najwyższy szczyt w kosmosie, czyli Góra Olimp
Mogłoby się wydawać, że takie góry, jak Mount Everest czy Kilimandżaro robią wrażenie we wszechświecie. Okazuje się jednak, że są nieporównywalnie drobne, jeśli weźmiemy pod uwagę Górę Olimp, nazywaną Olympus Mons.
Jest to najwyższy szczyt we wszechświecie. Znajduje się na Marsie i ma wysokość nieco ponad 21 000 metrów nad poziomem odniesienia. Dla porównania – Mount Everest ma niespełna 9 000 metrów nad poziomem morza!
7. Gigantyczny cyklon na Jowiszu
Wiemy już, że planety Układu Słonecznego są niezwykłe. Jakiś czas temu ogromne zainteresowanie wzbudził Jowisz, na którym znajduje się gigantyczna, czerwona plama.
Ciekawostki o kosmosie donoszą jednak, że jest to cyklon, który aktualnie znacznie zmniejsza swoje rozmiary. Według szacunków, początkowo zmieściłby aż trzy planety rozmiarów Ziemi. Wręcz trudno sobie wyobrazić, jak olbrzymi jest.
Natomiast po tym, jak uległ znacznemu zmniejszeniu, byłaby to zaledwie jedna. Warto jednak pamiętać o tym, że jest nadal na tyle olbrzymi, że zmieściłby cały nasz świat – ludzi, lasy, zwierzęta czy oceany. A to tylko cyklon na Jowiszu, nie cały Jowisz!
8. Nie wiemy nic o 95% kosmosu
Widzialna przez nas materia, do której możemy zaliczyć gwiazdy czy planety, to zaledwie 5% powierzchni całego kosmosu – i jest to jedyna część wszechświata, którą możemy określić, jako częściowo poznaną i zbadaną.
Ciekawostki o kosmosie donoszą, że pozostałe 95%, to obszar całkowicie niezbadany. Okazuje się więc, że jesteśmy częścią wszechświata, o którym tak naprawdę bardzo mało wiemy.
Według naukowców niepoznane 95% to niewidoczna dla nas Ciemna Energia (68%) oraz Ciemna Materia (około 27%). Wiedząc o tym naprawdę możemy obawiać się inwazji Obcych!
9. Ocean na Jowiszu
To czy w kosmosie znajduje się woda, to zupełnie inna kwestia niż oceany. Okazuje się bowiem, że Jowisz ma swój własny ocean, do tego potężny! Jednak zamiast wody w oceanie znajduje się… metaliczny wodór.
Ciekawostki o kosmosie donoszą, że ocean na Jowiszu ma głębokość około 40 000 kilometrów. To mniej więcej tyle, ile wynosi cały obwód Ziemi!
10. W kosmosie trzeba ćwiczyć
Ze względu na atmosferę, która panuje w kosmosie szacuje się, że przebywający tam astronauci mogą tracić około 1% masy mięśniowej miesięcznie! Aby temu zapobiec mają specjalnie opracowane procedury treningowe.
Ciekawostki o kosmosie donoszą, że muszą trenować co najmniej 2 godziny dziennie. To zdecydowanie dużo, biorąc pod uwagę, jak ciężko się zmotywować do 20-minutowego treningu w domu!