Na konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą eksperci stwierdzili, że cukrzyca typu 2 powinna być leczona za pomocą utraty wagi. Nie powinno to dotyczyć jedynie tych pacjentów, którzy zmagają się z widoczną otyłością czy nadwagą.
Problem cukrzycy nie dotyczy bowiem tylko tych, którzy mają problemy ze zbyt dużą wagą. Coraz częściej dotyka także osób, które mają prawidłowy indeks masy ciała, czyli BMI. Lekarze mówią, że istnieje pewne zjawisko, do którego powinniśmy się odnosić.
Chodzi o nasze ubrania! Jeśli nie mieścisz się w spodnie, w których chodziłeś, gdy miałeś 21 lat, to znaczy, że musisz schudnąć! Wówczas problem z cukrzycą się skończy. Tezy są naprawdę kontrowersyjne.

Nadmiar tkanki tłuszczowej a cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 nie powoduje otyłości, ale to właśnie cukrzyca jest powodowana przez zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej! Takie wnioski naukowcy propagują już od dłuższego czasu, ale dotychczas odnoszono je jedynie do osób, które mają nadwagę.
Zasada była taka, że jeśli nadprogramowe kilogramy znikały, to cukrzyca mogła się cofnąć. Teraz naukowcy mówią, że nie chodzi o sam nadmiar tkanki tłuszczowej, ale jej o redukcję.
Chodzi o to, że organizm każdego z nas potrafi sobie poradzić z określoną ilością tkanki tłuszczowej. Jeśli jest jej więcej, to może zacząć rozwijać się cukrzyca, z którą będziemy musieli sobie poradzić.

Choroba XXI wieku
Cukrzyca typu 2 dotyka coraz więcej z nas. Obecnie choruje na nią co dziesiąty dorosły. Powszechnie mówi się, że jest to choroba związana z nieprawidłową wagą. To fakt.
Prawdą jest jednak to, że co dziesiąty diabetyk ma wagę w normie. Problemem w cukrzycy jest to, że tkanki chorego nie reagują prawidłowo na insulinę i z czasem nasza trzustka zaczyna jej produkować coraz mniej.
To z kolei sprawia, że gospodarka glukozą w organizmie jest zaburzona. Insulina jest bowiem odpowiedzialna za transport glukozy do wnętrza komórek i wyposażenie ich w energię. Bez insuliny organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Cukrzyca typu 1 a cukrzyca typu 2
Warto też zdawać sobie sprawę z tego, czym różni się cukrzyca typu 2 od cukrzycy typu 1. Pierwsza ma nabyty charakter i wynika ze wspomnianych wcześniej problemów ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej.
Z kolei cukrzyca typu 1 jest związana z uszkodzeniem komórek trzustki, które odpowiadają za produkcję insuliny. Stanowi jedynie 10% wszystkich przypadków cukrzycy i jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem.
W obu przypadkach choroby objawiają się wzmożonym pragnieniem, osłabieniem, skłonnością do infekcji i dłuższym okresem gojenia się ran. Pojawia się także częste oddawanie moczu i problem z koncentracją podczas pracy czy nauki.

Efekty odchudzania
Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że faktycznie utrata masy ciała pomaga w leczeniu cukrzycy. Aż 8 z 12 pacjentów wyleczyło się z choroby po tym, gdy udało im się zredukować tkankę tłuszczową.
Takie wnioski lekarze wysnuli dzięki pomiarom poziomu hemoglobiny glikowanej, która wykazała, że bez leków udało im się osiągnąć wyniki, które są uznawane za prawidłowe. Wynosiły one poniżej 48 mmol/mol.
Lekarze zwrócili także uwagę na to, że należy zmienić spojrzenie na kwestię wagi i tkanki tłuszczowej. Niekiedy ktoś może mieć wyższą wagę niż standardowe, ale wciąż niski poziom tkanki tłuszczowej. Z kolei ktoś ze stosunkowo niską wagą może mieć wysoki poziom tkanki tłuszczowej.

Nie chodzi o obiektywne wskaźniki
Prof. Taylor mówi o tym, że choć badania na razie są prowadzone na wąskiej grupie, to możemy wysnuć już ogólne wnioski: obiektywne wskaźniki masy ciała mogą zawodzić i przedstawiać mylny obraz stanu naszego zdrowia.
Cukrzyca typu 2 występuje u osób z prawidłową masą ciała, ponieważ ich wątroba i insulina nie radzą sobie ze zbyt dużym poziomem tkanki tłuszczowej, o który wiele osób nie podejrzewa tych, którzy są szczupli!
Nadmiar tłuszczów w wątrobie ma uniemożliwiać prawidłowe działanie insuliny. Z kolei dla trzustki oznacza on problem z tym, że komórki beta przestają produkować samą insulinę! To z kolei upośledza pracę całego organizmu.

Limity naszego organizmu
Eksperci zauważają, że powinniśmy mieć świadomość tego, jak funkcjonuje nasz organizm. Wówczas więcej osób zrozumie, skąd bierze się cukrzyca typu 2 i będzie mogło podjąć kroki, by jej zapobiegać!
Nasz organizm magazynuje tłuszcz, który mu dostarczamy, w tkance tłuszczowej, która ma ograniczone miejsce. To oznacza, że do pewnego momentu magazynuje tłuszcz, ale gdy jest go za dużo, to z czasem przestaje sobie radzić z tą funkcją.
Wówczas z połączenia białek i tłuszczów powstają lipoproteiny. Krew transportuje je do innych organów. I właśnie to ma uszkadzać komórki beta trzustki i wywoływać u pacjentów konieczność przyjmowania insuliny.

Utrata wagi u szczupłych osób
Fakt, że u 2/3 pacjentów cukrzyca typu 2 może być leczona za pomocą redukcji masy ciała, nie dla wszystkich może brzmieć optymistycznie. Musimy mieć bowiem świadomość, że schudnięcie dla szczupłych osób może być niebezpieczne!
Niektóre z nich musiałyby bowiem spożywać mniejszą ilość kalorii, niż potrzebują, by prawidłowo funkcjonować. Lekarze zauważają istniejący problem i deklarują, że będą podejmować się szukania nowych metod leczenia, które nie będą opierały się na restrykcyjnych dietach.
Specjaliści mówią również o tym, w jaki sposób łatwo możemy ocenić, czy mamy za wysoki poziom tkanki tłuszczowej. Wystarczy przymierzyć spodnie, w których chodziliśmy mając 21 lat. Jeśli się w nie mieścimy, to wszystko w porządku. Jeśli nie, to możemy być narażeni na cukrzycę.