w , ,

Ludzie w ten sposób stracili ogon

Badania w laboratorium.
unsplash.com

Skaczące DNA

Choć wydaje się, że nasze DNA ma raczej stały, statyczny charakter, to już w latach 40-tych ubiegłego wieku Barbara McClintock odkryła, że jest inaczej. W naszym DNA znajdują się bowiem transpozony.

Są to nietypowe geny, które mogą zmieniać swoją pozycję DNA w obrębie danej komórki. Skaczące geny mogą nawet całkowicie wyłączać geny, jeśli ulokują się w sekwencji aminokwasów, które stanowią dany gen.

Zobacz także:  Największe drzewo na świcie owinięto folią

Kluczowe jest to, że skaczące geny mogą również zaburzać działanie danego genu i całkowicie zmieniać jego właściwości! Teoretycznie to właśnie to mogłoby mieć wpływ na nasz ogon, a raczej na jego brak w dzisiejszych czasach.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.