w , ,

Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak cukier wpływa na mózg? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony mózg kocha glukozę i potrzebuje jej do funkcjonowania i energii. Gdy będziemy jednak przesadzać z ilością cukru, to źle odbije się to na jego zdrowiu.

Zobacz także:  Islandczycy potwierdzają: czterodniowy tydzień pracy działa

Cukier to paliwo? Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Ludzki mózg potrzebuje sporej dawki energetycznej. Glukoza odpowiada za jego zdolność do przetwarzania i zapamiętywania danych. Mózg dba o to, by przejąć jak najwięcej glukozy i jako ostatni z organów odczuwa skutki odstawienia cukru. Zużywa on ok. 310 kcal na dobę, i to jedynie na bierne funkcjonowanie. Czy to oznacza, że powinniśmy jeść jak najwięcej węglowodanów?

Zobacz także:  Fakty i mity na temat naszej wątroby

Wpływ cukru na mózg

Odpowiedź na poprzednie pytanie jest oczywiście przecząca. Zgodnie z zaleceniami WHO tylko 5 proc. kalorii w codziennym jadłospisie powinno pochodzić z węglowodanów prostych. Mózg nie potrzebuje więcej cukru, ale w typowej zachodniej diecie cukier to ponad 10 proc. kalorii. Wahania stężenia glukozy we krwi powodują zaburzenia nastroju, a zbyt duża ilość fruktozy przyśpiesza starzenie się komórek. Cukry proste działają też bardzo niszcząco na układ nerwowy. Wpływają także na pamięć i zdolności poznawcze. Ponadto sprzyjają rozwojowi choroby Alzheimera.

Zobacz także:  Już wiemy gdzie powstanie ludzka kolonia w kosmosie

Jak ograniczyć cukier?

By uniknąć tych wszystkich negatywnych skutków nadmiernego spożycia cukru, wystarczy go ograniczyć. Nie jest to jednak takie proste. Cukier działa jak narkotyk, silnie uzależnia i od razu poprawia nastrój. Zjedzenie czegoś słodkiego wydaje się jedynie niewinną chwilą przyjemności, ale gdy jest zbyt częste, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Do zmian trzeba jednak podejść racjonalnie i słodycze ograniczać stopniowo. Chęć nagłej i całkowitej rezygnacji z nich często wywołuje zmęczenie, złe samopoczucie i bóle głowy. Na początek można zmniejszyć ilość cukru w kawie i herbacie, bo w ten sposób przyswajamy go bardzo dużo. Zamiast kupować słodzone jogurty, lepiej dodać owoce do jogurtu naturalnego. Takie małe zmiany nawyków, z pewnością okażą się być pożyteczne dla naszego ciała i mózgu.

Zobacz także:  Nawóz z bananów - naturalny ratunek dla roślin

Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Palisz papierosy? W ten sposób szkodzisz swoim dzieciom i wnukom

Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Rób to ćwiczenie codziennie. Efekty będą niesamowite