w , ,

Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak cukier wpływa na mózg? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony mózg kocha glukozę i potrzebuje jej do funkcjonowania i energii. Gdy będziemy jednak przesadzać z ilością cukru, to źle odbije się to na jego zdrowiu.

Zobacz także:  Top 10 ciekawostki o kosmosie - o ilu z nich wiedziałeś

Cukier to paliwo? Sprawdź jak cukier wpływa na Twój mózg

Ludzki mózg potrzebuje sporej dawki energetycznej. Glukoza odpowiada za jego zdolność do przetwarzania i zapamiętywania danych. Mózg dba o to, by przejąć jak najwięcej glukozy i jako ostatni z organów odczuwa skutki odstawienia cukru. Zużywa on ok. 310 kcal na dobę, i to jedynie na bierne funkcjonowanie. Czy to oznacza, że powinniśmy jeść jak najwięcej węglowodanów?

Zobacz także:  Najstraszniejsze miejsca na świecie

Wpływ cukru na mózg

Odpowiedź na poprzednie pytanie jest oczywiście przecząca. Zgodnie z zaleceniami WHO tylko 5 proc. kalorii w codziennym jadłospisie powinno pochodzić z węglowodanów prostych. Mózg nie potrzebuje więcej cukru, ale w typowej zachodniej diecie cukier to ponad 10 proc. kalorii. Wahania stężenia glukozy we krwi powodują zaburzenia nastroju, a zbyt duża ilość fruktozy przyśpiesza starzenie się komórek. Cukry proste działają też bardzo niszcząco na układ nerwowy. Wpływają także na pamięć i zdolności poznawcze. Ponadto sprzyjają rozwojowi choroby Alzheimera.

Zobacz także:  Rób to ćwiczenie codziennie. Efekty będą niesamowite

Jak ograniczyć cukier?

By uniknąć tych wszystkich negatywnych skutków nadmiernego spożycia cukru, wystarczy go ograniczyć. Nie jest to jednak takie proste. Cukier działa jak narkotyk, silnie uzależnia i od razu poprawia nastrój. Zjedzenie czegoś słodkiego wydaje się jedynie niewinną chwilą przyjemności, ale gdy jest zbyt częste, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Do zmian trzeba jednak podejść racjonalnie i słodycze ograniczać stopniowo. Chęć nagłej i całkowitej rezygnacji z nich często wywołuje zmęczenie, złe samopoczucie i bóle głowy. Na początek można zmniejszyć ilość cukru w kawie i herbacie, bo w ten sposób przyswajamy go bardzo dużo. Zamiast kupować słodzone jogurty, lepiej dodać owoce do jogurtu naturalnego. Takie małe zmiany nawyków, z pewnością okażą się być pożyteczne dla naszego ciała i mózgu.

Zobacz także:  Jogurt jako codzienny posiłek? Sprawdź, dlaczego warto jeść jogurty

Czy palenie papierosów wpływa na geny?

Palisz papierosy? W ten sposób szkodzisz swoim dzieciom i wnukom

Efekty deski - rób to ćwiczenie codziennie

Rób to ćwiczenie codziennie. Efekty będą niesamowite