Nierzadko ignorujemy objawy, które mogą pozwolić wykryć poważne schorzenia. Rzadko kiedy zwraca się uwagę na język. Mało kto ma w zwyczaju kontrolę jego stanu. Sprawdź, czy zmagasz się z podobnym problemem.
Co oznacza biały nalot na języku?
Nie zawsze oznacza to poważną chorobę. Z drugiej strony może świadczyć o takich zaburzeniach jak: grzybica, kiła, anemia, a nawet zmiany rakowe. Pozbycie się białego nalotu nie wymaga specjalnego nakładu finansowego. Niekiedy wystarczy wzmożona higiena jamy ustnej i zmiana nawyków żywieniowych. Białym nalotem określa się warstwę martwych komórek, resztek jedzenia oraz bakterii i grzybów, które naturalnie zasiedlają jamę ustną. Umiejscowienie może być różne. Dodatkowo, mogą towarzyszyć temu: nieprzyjemny smak, nieświeży oddech, zaczerwienienia i szczypanie powierzchni języka.
Zakażenie drożdżakami
Najczęściej występująca przyczyną pojawiania się białego nalotu jest zakażenie drożdżakami. Innymi przyczynami mogą być: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, picie zbyt małej ilości wody, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, gorączka, oddychanie przez usta, nieprawidłowa dieta, urazy języka, kiła, dur brzuszny, dolegliwości żołądkowe, problemy z sercem czy rak jamy ustnej. Przyczyn może być wiele. Warto zorientować się, czy któraś z nich może dotyczyć nas samych. Zaniedbanie któregoś z czynników może być powodem występowania białego nalotu. Jednak, gdy większa dbałość o stan zdrowia nie pomaga, a nalot nie ustępuje, warto zgłosić się do lekarza. W momencie, kiedy stan ten trwa więcej niż kilka tygodni, a dodatkowo pojawiają się objawy takie jak: ból, świąd języka, krwawienie należy udać się do specjalisty.