w ,

Dlaczego warto spożywać ziemniaki?

ziemniak

Ziemniak – król bez korony
Czy istnieje bardziej kontrowersyjne warzywo, aniżeli ziemniak? Zewsząd słychać głosy o jego niezwykle złej sławie; media, poradniki czy ciocia Wiesia wciąż trąbią o jego niesprzyjających zdrowiu właściwościach. Za to pani w warzywniaku i szereg doktorów zaleca częste spożywanie tychże. Stop! Pora na wyjaśnienie tej kwestii raz na zawsze!

1. Czym jest ziemniak?

Ziemniak, podobnie jak wiele innych warzyw, należy do gatunku roślin psiankowatych. Jego uprawa w Europie trwa już od XVI wieku, jednakże prawda jest taka, że w każdym umożliwiającym uprawę miejscu na globie, ziemniaki wiodą prym wśród rolników. Wynikiem wielu tysięcy lat mniej lub bardziej świadomego mieszania gatunków, jest to, że obecnie odmian ziemniaka może istnieć nawet dziesięć tysięcy! Ze względu na różnorodność ich smaku i właściwości, zostały one podzielone na kilka grup. Do najpopularniejszego należy podział na jadalne, chipsowe, frytkowe oraz te najbardziej cenne – skrobiowe. Grupuje się je także ze względu na okres dojrzewania.

Napisane przez Daniel

Student uczelni biznesowej, założyciel portalu Sztosowe.pl, pasjonat nauk przyrodniczych. Interesujący się zdrowym żywieniem, dbaniem o swoje ciało, sportem oraz psychologią. Autor licznych publikacji dotyczących zdrowia oraz urody.