Kobiety nie są uważane za szczególnie uzdolnione technicznie. Mimo upływu lat i pozornej równości, wciąż niewiele kobiet zajmuje się takimi dziedzinami, jak matematyka, fizyka czy programowanie. Margaret Hamilton udowodniła jednak, że wcale nie są w tym słabsze!
Już dziesiątki lat temu kobieta pokazała, że tkwi w niej siła, inteligencja i kreatywność, pomagająca łamać wszelkie przeciwności losu i sprawiać, że świat wykonuje potężny krok do przodu.
W końcu tak właśnie było. Margaret przyczyniła się bowiem do tego, że człowiek mógł postawić nogę na Księżycu i zgłębić wiedzę na jego temat. I choć dzisiaj niewielu o niej wie, to z pewnością wiele jej zawdzięczamy, jako ludzkość.
Ze względu na to, że to nie ona osobiście stanęła na Księżycu, słyszeliśmy nie o niej a o Armstrongu czy Aldrinie. Pora zgłębić wiedzę na jej temat i dowiedzieć się, na czym polegał jej fenomen!

Kim była Margaret Hamilton
Margaret Hamilton pracę, jako programistka otrzymała po zdobyciu dyplomu z matematyki. Planowała udać się na studia, jednak najpierw przeprowadziła się do Bostonu, by wspierać męża w trakcie studiowania prawa na Harvardzie.
W międzyczasie zatrudniła się w laboratorium MIT, w którym pracujące kobiety były niezwykłą rzadkością. Wkrótce okazało się jednak, że Margaret jest niezwykle zaangażowaną, pracowitą i nastawioną na osiągnięcie celu osobom.
Według jej współpracowników, kobieta przychodziła nocą do pracy ze swoją czteroletnią córką. Kładła dziewczynkę na podłodze, by ta mogła spać, a sama zajmowała się poprawą i zmianami w pisanym przez nią oprogramowaniu.
Tak ogromne zaangażowanie i zapał do pracy przerodził się w niesamowity sukces. Wkrótce Margaret stała się wzorem do naśladowania. To dzięki niej ludzkość wykonała tak ogromny skok, jakim była podróż na Księżyc.

Margaret, jako głównodowodząca zespołu
Niezwykła pasja do pracy oraz wiedza i umiejętności, którymi wyróżniała się kobieta sprawiły, że wkrótce stanęła na czele zespołu, zajmującego się tworzeniem programu Apollo, zainicjowanego przez Prezydenta Reagan’a.
Margaret Hamilton początkowo obawiała się, jak zareagują mężczyźni na to, że dowodzi nimi kobieta. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w latach 60-tych, kiedy tworzono oprogramowanie, rola kobiet w społeczeństwie była znacznie inna niż obecnie.
Kobiety miały o wiele mniej praw, swobód i stosunkowo niskie zaufanie społeczne, jeśli chodzi o kwestie inżynieryjne czy techniczno-matematyczne. Mimo to talent, osobowość i charyzma kobiety się opłaciły.
W trakcie ogromnej ilości pracy, jaką wykonywała, nikt nie miał odwagi ani podstaw do tego, by podważać jej kompetencje. Słusznie, bo dzięki nim wykonano pierwszy, bezpieczny lot na Księżyc.

Jak wyglądało oprogramowanie Margaret Hamilton
Przede wszystkim, stworzone przez kobietę oprogramowanie znacznie różniło się od tego, co my dzisiaj rozumiemy pod tym pojęciem. Było znacznie mniej skomplikowane, a mimo to zabrało ludzi na Księżyc!
Trudno je dzisiaj odczytać tak, jak zrobiono to wtedy, ale jedno jest pewne – tworzący je zespół, który składał się z około 400 osób, pokładał w tym projekcie ogromne nadzieje i wiele kwestii zawierzał losowi.
W oprogramowaniu czytamy, często podkreślane słowa, mam nadzieję, mam nadzieję. Pokazują, jak olbrzymie znaczenie miał projekt, z jak dużym ryzykiem się wiązał i jak bardzo skomplikowany był.
Dzisiaj wiemy, że Margaret Hamilton przyczyniła się do tego, że Stany Zjednoczone wyprzedziły Rosję w wyścigu kosmicznym. Czy to jej jedyna zasługa? Nie. Z pewnością zrobiła też wiele dla kobiet, ich pozycji społecznej i praw.

Oprogramowanie Margaret Hamilton vs współczesna technologia
Choć Margaret Hamilton przed laty była zdolna zabrać człowieka w kosmos, to dzisiaj jej oprogramowanie wydaje się być czymś prostym, w zestawieniu z dzisiejszą technologią.
Według współczesnych inżynierów komputer, stworzony przez ówczesnych naukowców, nie byłby w stanie kierować pralką automatyczną a smartfony są w stanie wykonywać kilkadziesiąt milionów poleceń na sekundę więcej.
Nie zmienia to jednak faktu, że Margaret była pionierką, jeśli chodzi o tworzenie oprogramowań. Zwłaszcza tych, które tak bardzo zmieniały losy ludzkości. Dodatkowo, tworzyła je za pomocą ręcznego pisma!