Nurty terapeutyczne znacząco się od siebie różnią. Jest ich bardzo wiele i wydaje się, że wciąż powstają nowe. Dlaczego ważna jest ich znajomość? Otóż każdy terapeuta najczęściej specjalizuje się w jednym bądź w dwóch rodzajach terapii.
Ma to ogromne znaczenie dla skuteczności całego procesu, ponieważ rodzaj terapii powinien być odpowiednio dobrany do problemu, z jakim zmaga się dana osoba. Pewnego rodzaje nurty charakteryzują się większą skutecznością w leczeniu danych problemów.
W związku z tym nim zdecydujesz, że chcesz uczestniczyć w terapii, powinieneś wiedzieć, z czego możesz wybierać. To ułatwi cały proces i sprawi, że będziesz wiedział, czego się spodziewać podczas kolejnych sesji terapeutycznych.

Nurty terapeutyczne – terapia psychodynamiczna
Terapia psychodynamiczna charakteryzuje się tym, że odkrywa przed uczestnikiem terapii to, czego ten dotychczas nie był świadomy. Nurty terapeutyczne takie jak ten zajmują się przede wszystkim uczuciami. Ich celem jest znalezienie źródła cierpienia, strachu oraz innych uczuć, występujących u pacjenta.
Terapia psychodynamiczna pozwala odkryć wewnętrzne mechanizmy, które w nieświadomy dla nas sposób sterują naszym życiem. Tego rodzaju terapia świetnie sprawdza się u osób z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami odżywiania czy z depresją.
W trakcie sesji terapeuta wspólnie z pacjentem określa i analizuje impulsy, odpowiedzialne za poszczególne zachowania, uczucia, schematy, po których się poruszamy w swojej codzienności. W tym nurcie terapia najczęściej ma charakter długotrwały.
Artykuł napisany przy współpracy z https://www.nowafarmacja.pl/leki-na-depresje

Nurt poznawczo-behawioralny
Nurt poznawczo-behawioralny polega na analizowaniu myśli, uczuć, zachowań, które mają miejsce w codziennych sytuacjach – w pracy, szkole, relacjach z partnerem czy ze znajomymi.
Nurty terapeutyczne o charakterze poznawczo-behawioralnym pozwalają zmienić błędne postrzeganie świata, nieodpowiednie wzorce myślowe czy błędne przekonania odnośnie własnej osoby bądź innych. W terapii bardzo często występują zadania domowe, podsumowania, precyzyjne wytyczanie celów wraz z terapeutą.
Najczęściej ten rodzaj terapii stosuje się, gdy występują problemy, związane z zaburzeniami afektywnymi – depresją bądź chorobą dwubiegunową. Zaleca się je także w przypadku zaburzeń lękowych oraz uzależnień. Terapia najczęściej ma charakter krótkotrwały i jest ukierunkowana na określony cel.

Psychoterapia analityczna
Psychoanaliza, to raj terapii, który polega na założeniu, że to, co obecnie stanowi dla danej osoby problem, jest wynikiem wewnętrznych lęków, traum, konfliktów z przeszłości. Nurty terapeutyczne takie jak ten opierają się na tym, że terapeuta staje się lustrem przeżyć pacjenta.
W związku z tym wspólnie określają oni struktury przeżywania poszczególnych emocji przez pacjenta oraz to, jak jego życiowe doświadczenia wpływają na to, jakim jest człowiekiem i co aktualnie dzieje się w jego życiu.
W tym nurcie terapia najczęściej trwa kilka lat. Jest ona zalecana osobom, które zmagają się z trudnymi, nawracającymi emocjami takimi, jak lęk, agresja, strach czy smutek.

Terapia w podejściu systemowym
Nurty terapeutyczne w podejściu systemowym odnoszą się do tego, że świat, w którym żyjemy, to wielopiętrowy system, który składa się z wielu podsystemów. W takim ujęciu rodzina również stanowi system.
Jej członkowie wchodzą między sobą w określone interakcje i wzajemnie na siebie wpływają. W trakcie terapii terapeuta przygląda się poszczególnym członkom rodziny, relacjom pomiędzy członkami oraz wpływem, jaki dana relacja wywiera na pozostałych członków.
Założenie tego nurtu jest takie, że za problemy w rodzinie nigdy nie jest w pełni odpowiedzialna tylko jedna osoba. Najczęściej terapię zaleca się w przypadku konfliktów małżeńskich, konfliktów pomiędzy rodzicami a dziećmi. Długość terapii uzależniona jest od złożoności problemu, jaki występuje w danym systemie.

Terapia humanistyczna
Terapia humanistyczna zakłada, że każdy z nas posiada ogromny potencjał, który powinien wykorzystać do samorozwoju. Nurty terapeutyczne takie, jak ten wyróżniają się szczególnie empatycznym i podmiotowym podejściem do pacjenta oraz jego problemu.
Terapia najczęściej stosowana jest w przypadku problemów w budowaniu satysfakcjonujących związków, które utrudnia stosowanie nieodpowiednich norm i wartości, które są sprzeczne z naszymi prawdziwymi potrzebami.
Ten rodzaj terapii stosuje się także w leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania czy depresji. Terapia humanistyczna może mieć charakter krótkotrwały bądź długotrwały – w zależności od złożoności problemu.

Logoterapia
Logoterapia polega na tym, że pacjent przy wsparciu swojego terapeuty próbuje odnaleźć sens własnego życia. Wspólnie szukają oni również odniesienia do tego sensu podczas analizowania postępowania pacjenta.
Ten nurt nastawiony jest na to, że każdy człowiek ma wolny wybór. W związku z tym może on świadomie decydować o tym, jakie przyjmuje postawy wobec tego, co go spotyka, może dowolnie kształtować swoje doświadczenia i stosunek, jaki wobec nich ma.
Logoterapia w centrum leczenie stawia nie tylko sferę psychofizyczną, ale także duchową. W związku z tym polecana jest pacjentom, którzy przechodzą przez kryzys egzystencjonalny, żałobę, stratę kogoś bliskiego bądź depresję. Długość terapii jest uzależniona od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Psychoterapia Gestalt
Psychoterapia Gestalt jest rodzajem psychoterapii humanistycznej, która funkcjonuje w przeświadczeniu o tym, że człowiek jest istotą złożoną. Sama terapia ma na celu wskazanie pacjentowi tego, że może czerpać radość z życia i rozwiązywać problemy, jakie go spotykają przy wykorzystaniu wewnętrznej siły.
Nurty terapeutyczne takie jak ten umożliwiają pacjentowi lepsze poznanie siebie, odkrywanie własnego potencjału i pozbywanie się stereotypów na własny temat. Terapia może być stosowana w przypadku większości problemów psychologicznych.
Najczęściej decydują się na nią osoby, które pragną lepiej zrozumieć, co nimi kieruje, dlaczego podejmują określone decyzje bądź zmagają się z kryzysami wewnętrznymi. Terapia może trwać od roku do kilku lat.

Psychoterapia narracyjna
Ten rodzaj terapii polega na przeświadczeniu, że każdy z nas jest narratorem swojego życia. W związku z tym to od nas uzależnione jest to, w jaki sposób kształtują się nasze doświadczenia, emocje, odczucia, sposób, w jaki postrzegamy siebie oraz osoby wokół nas.
W trakcie terapii terapeuta stara się przyjąć sposób narracji pacjenta, by lepiej zrozumieć jego postępowanie. Następnie nurty terapeutyczne w psychologii narracyjnej nastawione są na zbudowanie nowego sposobu narracji.
Celem takiego działania jest wyeliminowanie u pacjenta błędnych interpretacji. Terapia najczęściej jest sosowana u osób, które mają problemy z radzeniem sobie w życiu, chcą poprawić jego jakość bądź cierpią na depresję. Okres stosowania terapii jest uzależniony od złożoności problemów, z jakimi pacjent się zmaga.