Ósmy zmysł – Interocepcja. Kto nie marzył o byciu superbohaterem? Każdy choć raz myślał, co by zrobił gdyby posiadł super moc. Okazuje się, że wszyscy ją mamy. Co prawda, wykorzystujemy tę umiejętność do innych czynności i nie ratujemy świata jak Spiderman.
Ósmy zmysł – Interocepcja
Mowa o intercepcji. Jest to zmysł, który umożliwia odczuwanie. Dzięki temu wiesz, że Twoje serce bije szybciej, odczuwasz głód. Spróbuj wykonać bardzo proste ćwiczenie, zwane skanowaniem. Usiądź lub połóż się na plecach. Znajdź miejsce, w którym będziesz mógł wykonać to zadanie w spokoju. Oddychaj. Weź kilka spokojnych, głębokich oddechów. Pozwól sobie poczuć swoje ciało. Nie powinieneś się skupiać na Twoich myślach. Rozpocznij spacer po swoim ciele. Zacznij od lewej stopy. Następnie rób przystanki przy częściach jednej, a potem drugiej nogi. Kolejno biodra, brzuch, klatka piersiowa, ramiona, szyja i głowa. Obserwuj, to co czujesz.
Ćwiczenie
Ćwiczenie to wykonywane jest na sesjach, mających za zadanie zmniejszenie poziomu stresu. Podstawą jest kontrola uważności. Pozwala to zwrócić uwagę, wiemy, że w danym momencie napinamy łydkę. Jednak, skąd w nas ta wiedza, co pozwala to czuć? Wszystko sprowadza się do kwestii ilości posiadanych zmysłów. Wyróżniamy: wzrok, słuch, smak, dotyk, węch. Za szósty zmysł uznaje się intuicję. Kolejny, siódmy to odkrycie Charles’a Sherrington’a, który dokonał odkrycia. Zmysł, który zauważył to propriocepcja. Umożliwia określenie, w jakiej pozycji znajduje się nasze ciało.
Wykrywanie wewnętrznego stanu fizjologicznego
Interocepcja, czyli ósmy zmysł, daje możliwość wykrywania wewnętrznego stanu fizjologicznego. Naukowiec, Antonio Damasio, uważa że emocje i zmiany stanu ciała są ze sobą nierozerwalne. Automatyczna reakcja organizmu na dane zdarzenie ma pierwszeństwo przed zakodowaniem przez umysł emocji, jaka się z tym wiąże. To właśnie intercepcja. Pozwala ona kreować konkretne postawy, adekwatne do tego, co dzieje się wokół. Ważne jest, by dostrzegać powiązania między stanami emocjonalnymi i odczuciami w ciele, a następnie je interpretować. Lepsze zrozumienie samego siebie ułatwia codzienne funkcjonowanie.