Gdy zapadamy w sen, znikają maski dnia codziennego – ciało przejmuje stery, a my odsłaniamy… swoje prawdziwe „ja”. Chris Idzikowski, dyrektor brytyjskiego Sleep Assessment and Advisory Service, jako pierwszy postanowił sprawdzić, co może zdradzić o nas pozycja, w której śpimy. W jego badaniu udział wzięło 1000 ochotników, których nocne ułożenie ciała było uważnie obserwowane.
Wnioski są zaskakujące – to, jak śpimy, może wiele powiedzieć o naszej osobowości, emocjach, a nawet podejściu do życia. Bo skoro we śnie nie mamy żadnej kontroli nad gestami i ruchem, pokazujemy dokładnie to, kim jesteśmy… bez filtrów.
Sprawdź, w jakiej pozycji zasypiasz najczęściej i przekonaj się, co mówi ona o Tobie. Być może odkryjesz coś, czego jeszcze o sobie nie wiedziałeś!
Jak najczęściej śpimy

We wspomnianym badaniu sprawdzono również, jaka pozycja do spania jest najczęściej wybierana. Okazało się, że aż 41% badanych śpi w tak zwanej pozycji płodu, czyli ze zgiętymi kolanami, na boku, wtulonym w poduszkę.
15% badanych spało w pozycji kłody, czyli na boku, z wyciągniętymi nogami i rękami ułożonymi wzdłuż ciała. 13% badanych spało w tak zwanej pozycji zachłannej, czyli na boku, z wyprostowanymi nogami i rękami wysuniętymi prostopadle do reszty ciała.
8% badanych spało w pozycji żołnierza, czyli na plecach, z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciało. 7% osób spało w pozycji spadania, czyli na brzuchu, z rękami oplecionymi wokół poduszki, a 5% osób spało w pozycji rozgwiazdy, czyli na plecach, z rozsuniętymi rękami i nogami.
Pozycja embrionalna

Z obserwacji naukowców wynika, że ta pozycja do spania występuje najczęściej u osób, które kończą dzień refleksjami na temat zdarzeń, które ostatnio ich spotkały.
Ich pozycja sugeruje odcięcie się od tego, co już było, ale również zamknięcie się w swoim ciele wraz ze swoimi problemami. Tego rodzaju osoby niechętnie dzielą się z innymi swoimi przeżyciami i są raczej zamknięte w sobie.
Cechą osób, które śpią w pozycji embrionalnej jest to, że w ich przeszłości występują wspomnienia i zdarzenia, które raczej wolą zostawić za sobą. Choć często je analizują, to nie oznacza to, że chcą, by z nimi zostały.
Pozycja kłody

Z obserwacji naukowców wynika, że pozycja kłody nie jest zbyt często spotykana w społeczeństwie. Ta pozycja do spania dotyczy jedynie około 15% osób!
Może to i dobrze, ponieważ jeśli śpimy w takiej pozycji, to najprawdopodobniej jesteśmy podatni na kłamstwa, manipulacje i łatwo nami sterować. Takie sytuacje to przede wszystkim zasługa otwartości i ufności wobec ludzi, którzy nas otaczają.
Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mają dobre zamiary i część osób może po prostu chcieć nas wykorzystać, aby zrealizować swoje cele. Jeśli śpisz w takiej pozycji, to pamiętaj o tym i uważaj na siebie!

Pozycja zachłanna
Pozycja zachłanna nie świadczy zbyt dobrze o osobie, która śpi właśnie w taki sposób! Pozornie ktoś taki może wydawać się być bardzo miły, uprzejmy i pomocny.
Jednak prawda jest zupełnie inna! Ta pozycja do spania nie zwiastuje dobrej osobowości! Pod przykrywką dobroci najpewniej kryje się podejrzliwość i chciwość, które mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli druga osoba na pierwszy rzut oka wydaje się być miła i uprzejma.
Zdaniem badaczy, osoby śpiące w pozycji kłody bardzo często są również cyniczne, przez co mogą świadomie nas krzywdzić, podważać to, w co wierzymy i sugerować nam, że jako ludzie z góry jesteśmy nastawieni na bycie złymi.
Pozycja na żołnierza

O osobach śpiących w tej pozycji żartobliwie mówi się, że wciąż są w stanie żołnierskiej gotowości. Tak naprawdę to określenie ma nawet odzwierciedlenie w rzeczywistości!
Chodzi bowiem o to, że ich ciało wciąż jest w stanie napięcia. Może to być napięcie mięśniowe, które występuje po intensywnym treningu czy ciężkiej pracy fizycznej, ale również napięcie psychiczne związane z określonymi zdarzeniami.
Ta pozycja do spania sprawia, że mimo długiego wypoczynku, wcale nie czujemy się zregenerowani! Wszystko przez to, że nasze ciało czy umysł wciąż pozostawało w stanie gotowości, więc nie mogło w pełni oddać się relaksowi.
Pozycja spadania

Pozycja spadania najczęściej spotykana jest u osób, które są raczej towarzyskie – lubią otaczać się innymi ludzi, spędzać z nimi czas i generalnie ciężko znoszą samotność.
Jednak ich charakter często zachęca do zuchwałych zachowań. Tacy ludzie chcą przekraczać swoje granice, sprawdzać, do czego jest zdolne ludzkie ciało i umysł. Co ciekawe, mogą podobnych aktów brawury oczekiwać od swoich znajomych czy przyjaciół.
Ta pozycja do spania charakteryzuje również osoby, które mają poważny problem z przyjmowaniem krytyki! Może im towarzyszyć również ogólna nerwowość i wewnętrzny sprzeciw wobec wszystkich, którzy nie zgadzają się z ich trybem życia i sposobem myślenia.
Pozycja rozgwiazdy

Rozgwiazda to pozycja, która charakteryzuje tych wszystkich, którzy są naprawdę dobrymi przyjaciółmi! Potrafią słuchać, doradzać i zawsze starają się pomóc najbliższym w znalezieniu jak najlepszego wyjścia z danej sytuacji.
Ta pozycja do spania charakteryzuje osoby, które lubią, gdy w centrum uwagi znajduje się ktoś inny, niż oni sami. Nie lubią mówić o swoich problemach, sprawach miłosnych czy zagwozdkach – raczej zostawiają te myśli dla samych siebie.
Nie oznacza to jednak, że mają skłonności do życia w samotności i skupiania się na własnych problemach. Wręcz przeciwnie – śpiący w pozycji rozgwiazdy często po prostu zostawiają problemy za sobą i skupiają się na pozytywnej stronie swojego życia.
To tylko teoria

Powyższe pozycje mogą być z jednej strony pokrzepiające, z drugiej mogą jednak dosyć niepokoić, jeśli mamy wokół siebie kogoś, kogo pozycja do spania nie oznacza pozytywnych cech.
Pamiętaj jednak, że to badanie, któremu poddano jedynie 1000 osób – nie oznacza to zatem, że przedstawiona teoria ma zastosowanie do wszystkich z nas i znajduje odzwierciedlenie w życiu każdej osoby, która postępuje w określony sposób.
Jest to jednak bardzo ciekawe zjawisko, któremu warto się przyjrzeć, by lepiej poznać siebie czy swoich bliskich. Być może pomoże nam to zrozumieć pewne zjawiska, które dotychczas były dla nas nieznane.