Każdy, kto ma pupila lubi spędzać z nim czas. Spacery, zabawy, a niekiedy nawet wspólne dzielenie łóżka. Czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie? Czy pies powinien spać w łóżku z innymi domownikami?
Czy powinno się spać z psem?
Pies to zwierze społeczne. Nic więc dziwnego, że chce przebywać z innymi. Żeby dobrze się wyspać, pies musi wejść w fazę snu REM. Aby było to możliwe musi on leżeć wyciągnięty na boku, w wygodny sposób. Dlatego, gdy jest zimno, a psy zwijają się w kłębek, jest im znacznie trudniej się wyspać. Nie ma nic zaskakującego, że psy chcą spać w ludzkich łóżkach. Dzięki temu czują się spokojniejsze i odpoczywają lepiej.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy spanie z psem jest dobre. Wszystko zależy od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę oczekiwania jakie stawiamy wobec zwierzęcia.
Zalety spania z psem w łóżku.
Wspólne spanie nie tylko uspokaja psy. Wpływa pozytywnie również na ludzi. Zmniejsza poziom stresu i uspokaja. Dzięki temu czujemy się bezpieczni i poprawia się nasz nastrój. Czasami, obecność psa może wywołać u ludzi szybsze zasypianie. Czułości wobec psa tuż przed spaniem, takie jak głaskanie i przytulanie podnoszą poziom oksytocyny. To hormon regulujący poczucie bliskości i przywiązania. Pozwala obniżyć poziom agresji i wspomaga odczuwanie empatii. Przez to, więź z psem się zacieśnia. Pies może stanowić termofor dla człowieka. Temperatura ciał psów jest o około 1-2℃ wyższa od temperatury naszego ciała. Wspólne spanie z psem może stanowić dodatkowego źródło ciepła.
Wady spania z psem w łóżku
Niestety, pojawiając się również negatywne skutki spania z psem. Na przykład, nieprzespana noc. Psy potrafią się w nocy rozpychać. Duże psy albo małe łóżko mogą stanowić problem. Częste wybudzanie się psów w nocy może wpłynąć na niestabilność naszego snu. Ponadto psom zdarza się bardzo głośno chrapać. Warto wspomnieć również o higienie. Trzeba mieć na uwadze, że psy nie są najbardziej dbającymi o higienę zwierzętami. O ile nie kąpiemy psa codziennie, należy pamiętać, że na spacerach często obwąchują i zjadają one różne rzeczy. Często wracając niezbyt czyste. A i w przypadku bardzo młodych lub starszych piesków, kontrola potrzeb fizjologicznych może zawodzić. Ponadto psy gubią sierść. Gdy zdecydujemy się zaprosić psa do łóżka, mimo tego należy również zapewnić mu swoje miejsce poza tym terenem. Niektóre zwierzęta są zaborcze i chcą bronić swojego terytorium. Jeśli nie wydzielimy psu miejsca, może uznać łóżko za jego. Warto wprowadzić komendy, które będą jasnym przekazem, kiedy pies może, a kiedy nie wskakiwać na łóżko.
Zobacz także: Sprzęt i akcesoria medyczne – termofory.