Niemal każdy z nas ma swoje rytuały lub nawyki, które wykonuje przed zaśnięciem. Czasami trzymamy się nich nieświadomie. Okazuje się jednak, że część z nich może być naprawdę niezdrowa dla nas, a także niekorzystna dla naszego snu. Są rzeczy, które utrudniają zasypianie, uniemożliwiają spokojny sen, a nawet sprawiają, że budzimy się w nocy Zobacz, jak się dobrze wyspać i poznaj najważniejsze zasady zdrowego snu!
Jak się dobrze wyspać?
1. Odłóż telefon

Urządzenia elektroniczne emitują niebieskie światło. Wpływa ono niekorzystnie na wytwarzanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zdrowy sen. Większość z nas przegląda przed snem telefon czy ogląda serial, traktując to jako sposób na rozluźnienie. Niestety czynności te mogą zaburzyć nasz wypoczynek.
Znacznie lepiej, np. poczytać książkę lub wykonać ćwiczenia oddechowe, które pomogą w zasypianiu. Jeśli mamy problemy z bezsennością, to ostatnie, co powinniśmy zrobić, to chwycić za telefon. To nie ułatwi zaśnięcia, a wręcz pogorszy sprawę.

2. Zrezygnuj z jedzenia tuż przed snem
Kolacja ma duży wpływ na nasz sen. Wiadomo, że ciężkostrawna i tłusta kolacja przed położeniem się do łóżka to nie jest najlepszy pomysł. Wielu z nas lubi przekąsić przed snem coś niezdrowego. Starajmy się to ograniczyć.
Pogarsza to bowiem nasze trawienie, może też sprawić, że obudzimy się zmęczeni i ociężali. Unikajmy też produktów z kofeiną, np. coli czy czekolady. Bardziej sprawdzi się w tym wypadku melisa, która nie tylko rozluźni, ale też ułatwi nam zaśnięcie.

3. Przed zaśnięciem nie pij alkoholu
Wydaje się, że alkohol to przyjaciel dobrego snu. Niestety to błędne przekonanie. Owszem, alkohol czasami pomaga w zaśnięciu, jednak nie znaczy to, że nasz sen będzie dobrej jakości. Kieliszek wina wypity tuż przed położeniem się spać to niewiele, ale możemy po nim obudzić się bardziej zmęczeni.
Alkohol skraca fazę REM, czyli fazę marzeń sennych. By prawidłowo wypocząć, powinniśmy unikać zakłóceń w rytmie snu. A alkohol nam w tym nie pomoże.

4. Nie stosuj wspomagaczy snu
Jeśli nie dostaliśmy zaleceń od lekarza, nie powinniśmy zbyt wcześnie pomagać sobie różnego rodzaju wyrobami. Chcąc się dobrze wyspać, sięgamy po tabletki nasenne, jednak ich ciągłe stosowanie tworzy błędne koło.
Nie można zapominać, że wiele tego typu leków uzależnia. Tabletki sprawiają też, że organizm się rozleniwia i nie potrafi już zasypiać sam. O ile to możliwe, pomagajmy sobie naturalnymi i domowymi metodami. Spróbujmy się rozluźnić, zamiast od razu sięgać po leki nasenne.

5. Wieczorem unikaj kawy
Niektórzy twierdzą, że kawa na nich „nie działa”. To znaczy – nie sprawia ona, że czują się zbyt pobudzeni, by później zasnąć. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że nawet małe ilości kawy wypitej do sześciu godzin przed położeniem się do łóżka mogą zaburzyć nasz sen.
Najlepiej nie pić kawy później niż o godzinie 17.00. Wiele osób pije kilka kaw dziennie. Jeśli jednak zdarzy się, że z jakiegoś powodu, nie wypijemy naparu o swojej zwyczajowej porze, wcale nie musimy nadrabiać tego późnym popołudniem.

6. Zamiast pracy, wybierz relaks
Starajmy się nie zapominać, jaka jest główna funkcja łóżka. Służy ono głównie do wypoczynku, a nie pracy. Nadmiar pracy często skutkuje stresem i napięciem. Nasz organizm powinien kojarzyć czas przed zaśnięciem z czymś przyjemnym, a nie męczącym.
Wszystkie sprawy na kolejny dzień lepiej przemyśleć wcześniej, zamiast tuż przed zaśnięciem myśleć o planach i zadaniach, z którymi przyjdzie się nam mierzyć. Nie skupiajmy się na pracy, a poświęćmy ten czas na relaks i odpoczynek od wysiłku psychicznego oraz fizycznego.