w ,

11 pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu

11 pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu

Niekorzystna pogoda sprawia, że musimy znaleźć zabawy z dzieckiem w domu, które będą dla niego rozwijające oraz interesujące.

W przeciwnym razie nasz maluch nie będzie wiedział, co zrobić z nadmiarem energii i najprawdopodobniej będzie marudny i trudno będzie się z nim współpracowało. 

Wartościowy czas

zabawy z dzieckiem w domu

Zabawy z dzieckiem na deszczowe dni pomogą zagospodarować czas i będą rozwijały naszą więź. Można zaangażować do udziału w nich całą rodzinę tak, by dziecko wiedziało, że jest ciekawa, interesująca i warto jej spróbować.

Poniższe propozycje zabaw idealnie sprawdzą się nie tylko podczas deszczowej pogody, ale również zimą czy wczesną jesienią, kiedy jest jeszcze za zimno na zabawy na dworze. 

Czym jest zabawa dla dziecka? 

dziewczynka puszczająca bańki

Z perspektywy dorosłych osób może się wydawać, że zabawa dla dziecka, to jedynie rozrywka. Jednak w rzeczywistości dziecko podczas zabawy uczy się najwięcej.

Stanowi ona dla niego wzorzec postępowania, ponieważ dzieci w zabawie najczęściej naśladują dorosłych, uczą się jednocześnie zdolności manualnych, empatii czy nazywania poszczególnych przedmiotów. 

Dlaczego zabawy z dzieckiem w domu są ważne?

ręce dzieci

Zabawa stanowi dla dziecka okno na świat, które uczy go, jak się zachowywać, jak bezpiecznie poznawać otoczenia i jak odnaleźć się w nim razem ze swoimi emocjami, oczekiwaniami i nadziejami.

Nie warto więc lekceważyć wagę rozrywki u dzieci i poświęcić nieco czasu na zabawy z dzieckiem w domu podczas deszczowych dni, by również wtedy dostarczyć mu tego, czego potrzebuje. 

Oglądanie bajek

dwójka dzieci z laptopem

Niektórzy rodzice uznają, że kiedy pogoda na zewnątrz jest pochmurna, to warto włączyć dziecku bajkę.

Nie ma w tym nic złego, jednak warto pamiętać o tym, że sama telewizja nie stymuluje wystarczająco umysłu naszego dziecka i w dalszej perspektywie może hamować jego rozwój, nie angażując wystarczająco wszystkich zmysłów malca. 

Zimno, ciepło, gorąco

dwie dziewczynki o jasnych włosach

To zabawa, która jest dobrze znana większości osób, które urodziły się w latach 90-tych. Polega na tym, że wylosowana osoba chowa dany przedmiot – może to być maskotka, samochodzik czy lalka.

Najlepiej, aby były niewielkich rozmiarów. Następnie pozostali uczestnicy bądź uczestnik zabawy ma za zadanie znaleźć dany przedmiot. 

zabawy z dzieckiem w domu

Osoba chowająca jest od tej chwili odpowiedzialna za naprowadzanie poszukiwacza za pomocą stopniowania przymiotników zimno i ciepło.

Podczas takiej zabawy dziecko uczy się nie tylko stopniowalności, ale również pracują jego zmysły, które wyostrzają się po to, aby znaleźć przedmiot. Osoba, która odnajdzie schowany skarb staje się chowającym i zaczyna pełnić rolę naprowadzającego. 

Domowy teatrzyk

zabawy z dzieckiem w domu

Ten pomysł na zabawy z dzieckiem w domu angażuje nas na wiele godzin, ponieważ składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest omówienie spektaklu i jego tematyki.

Ważne jest to, że możemy dostosować ją do wieku dziecka – młodsze dzieci, które jeszcze nie mówią mogą naśladować odgłosy zwierząt, z kolei starsze mogą już budować rozbudowane kwestie. 

Przygotowanie

zabawy z dzieckiem w domu

Następnym etapem jest przygotowanie scenerii oraz kukiełek. Możemy je wykonać ze wszystkiego – z plasteliny, papieru, drewnianych łyżek, których używamy w kuchni, tekturowych pudełek czy plastikowych butelek. Każde rozwiązanie jest dobre i będzie pobudzać kreatywność naszej pociechy.

Jeśli chodzi o scenerię, to warto do jej stworzenia wykorzystać jakiś materiał – pościel czy zasłony. Stworzą świetny klimat i dodadzą przedsięwzięciu autentyczności

Mini spektakl jako ważne wydarzenie

Zabawy z dzieckiem na deszczowe dni

Kolejny etap to próby i przygotowanie pociech do spektaklu. Warto faktycznie zaplanować jakąś premierę, która odbędzie się np. podczas wizyty babci, odwiedzin koleżanki czy powrotu rodzica z pracy.

Dzięki temu dziecko będzie czuło, że robi coś ważnego i wartościowego. Oczywiście finalnie premiera musi się odbyć! 

Jak postępować podczas zabawy?

dzieci bawiące się na dworze z wodą

Zabawa w domowy teatrzyk rozwija u dziecka wyobraźnię, kreatywność i zdolności manualne. W żadnym wypadku nie należy narzucać dziecku wszystkiego – od tematyki, kukiełek, po scenerię, ponieważ wówczas nauczymy go tego, że jego pomysły nie są ciekawe i nie warto się starać. 

Jeśli jednak bawimy się z młodszymi dziećmi, to możemy zaproponować im tematykę teatrzyku, ponieważ mogą jeszcze nie mieć na tyle rozwiniętej wyobraźni, świadomości i słownictwa, by być w stanie samodzielnie sterować takim przedsięwzięciem. 

Tworzenie obrazu za pomocą różnego rodzaju materiałów

kolorowe kredki w pojemniku

To doskonały sensoryczny pomysł na zabawy z dzieckiem w domu. Jego wykonanie zajmie trochę czasu i prawdopodobnie będzie po nim nieco sprzątania. Jednak dzięki niej nasze dziecko rozwinie swoje zdolności manualne, będzie rozwijało w sobie poczucie estetyki i poznawało różne kształty. 

Do zabawy będzie potrzebna kartka papieru – im starsze dziecko tym większa – i różnego rodzaju materiały. Plastelina, farbki plakatowe, pastele, naklejki, makaron, ryż, różnego rodzaju kasze. Wszystkie przedmioty różnią się teksturą, więc zmysł dotyku dziecka będzie dodatkowo stymulowany. 

Czytaj także: Pomysły na przetwory, które warto mieć w swojej spiżarni

Aby było bezpiecznie..

zabawy z dzieckiem w domu

Możemy użyć także mąki, cukru, soli czy bułki tartej. Najlepiej tego rodzaju prace wykonywać na rozwiniętej folii do malowania w ubrankach, które są już nieco starsze czy zniszczone – nie będzie nam wówczas szkoda, kiedy okaże się, że są na tyle brudne, że najlepiej je wyrzucić. 

Namalowany przez dziecko obraz, bez względu na to, jak nam się podoba, warto gdzieś zawiesić – na lodówce, w przedpokoju czy postawić obok telewizora. Wówczas dziecko będzie czuło, że jego starania są doceniane. 

Wspólne pieczenie ciasteczek

zabawy z dzieckiem w domu

To nie tylko zabawa, ale również nauka – dziecko uczy się tego, że pewne obowiązki można wykonywać wspólnie. Dodatkowo poznaje, w jaki sposób może pomagać w kuchni, mając tyle lat, ile ma. 

Wiadomo, że dziecko nie powinno samo przebywać w kuchni, ponieważ znajduje się w niej wiele niebezpiecznych dla niego przedmiotów. Jednak pod okiem rodziców może pomagać i uczyć się konsystencji danych produktów, tego, jak je tworzyć, łączyć itp. 

Czytaj także: Zdrowe jedzenie, po którym poczujesz się świetnie!

Ozdabianie

zabawy z dzieckiem w domu

Po upieczeniu ciasteczek możemy przystąpić do ich wspólnego zdobienia za pomocą lukru czy specjalnych pisaków do ciasteczek.

Dziecko ponownie będzie rozwijało umiejętności manualne i cieszyło się tym, że ktoś może zjeść coś, w czego przygotowaniu uczestniczyło.

Wspólne ćwiczenia

zabawy z dzieckiem w domu

Coraz więcej mówi się o tym, że zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych rośnie poziom otyłości. Jest związany nie tylko z tym, co jemy, ale również z tym, że coraz mniej się ruszamy. Zatem doskonałym pomysłem na zabawy z dzieckiem w domu będzie wspólny trening! 

Oczywiście jego poziom powinien być dostosowany do dziecka – nie wykonujemy ćwiczeń z obciążeniami czy tych, które są niebezpieczne dla dzieci. Ale na pewno możemy razem potańczyć, trochę pobiegać w salonie czy zrobić nieco przysiadów. 

Czytaj także: 10 Pomysłów na zdrowe desery od, których nie przytyjesz!

Obopólne korzyści

zabawy z dzieckiem w domu

Taka dawka ruchu przysłuży się również nam – wiele mam chciałoby zacząć ćwiczyć, ale nie wiem, co w tym czasie może robić jej dziecko.

Odpowiedź jest prosta – ćwiczyć razem z nią! Dzięki temu mama będzie mogła mieć dziecko cały czas na oku a jednocześnie zadba o odpowiednią dawkę ruchu i dla niego, i dla siebie. 

Malowanie podobizn na balonach

różowe balony

To także zabawa, która angażuje wiele zmysłów u dziecko. Po pierwsze jest to zabawa sensoryczna, ponieważ dziecko uczy się struktury balona, która jest dość rzadko spotykana w środowisku.

Dodatkowo uczy się odwzorowywania – patrząc na postać z bajki czy zdjęcie danej osoby bądź na daną osobę ma ją narysować. 

Wiele możliwości

zabawy z dzieckiem w domu

Rysowanie możemy także zastąpić wyklejaniem i doklejaniem zarówno za pomocą papierów, jak i materiałów o różnej teksturze – makaronu, sznurka, guzików i wielu innych rzeczy, które znajdują się w pobliżu. 

Świetną zabawą jest odwzorowywanie postaci z bajek, które dziecko kiedyś czytało bądź oglądało. Możemy sprawdzić jego pamięć odnośnie cech danej postaci bądź to jak ją sobie wyobraziło i skonfrontować to z własnymi spostrzeżeniami. 

Czytaj także: Ile zarabia psychiatra i czym się zajmuje?

Zabawa w lekarza 

zabawy z dzieckiem w domu

Te zabawy z dzieckiem w domu polegają na tym, że naprzemiennie rodzic i dziecko wcielają się w rolę pacjenta i lekarza. Pobudzamy tutaj wyobraźnie dziecka, mogąc dowolnie wymyślać dolegliwości, z którymi udaliśmy się do specjalisty. 

Dziecko wówczas oswaja się przede wszystkim z tym, że chodzenie do lekarza jest czymś naturalnym i ważnym. To doskonały sposób dla oswojenia dziecka, które boi się wizyt u lekarza i niechętnie na nie chodzi. Uczymy również dziecka systematycznych badań i dbania o zdrowie. 

Zabawa i nauka

zabawy z dzieckiem w domu

Dodatkowo podczas takiej zabawy dziecko może poznawać poszczególne części ciała.

To ważne chociażby z tego względu, że dzięki temu dziecko będzie mogło nam powiedzieć na wypadek bólu, jaka część ciała go boli. Z kolei my wówczas będziemy w staniej dużo szybciej i sprawniej zareagować na daną dolegliwość. 

Wspólne czytanie bajek 

zabawy z dzieckiem w domu

To nie tylko pomysł na zabawy z dzieckiem w domu podczas deszczowych dni, ale również coś, co powinno stać się naszą codzienną rutyną.

Czytanie, to zabawa, na którą właściwie każdy może sobie pozwolić. Obecnie istnieje ogromna ilość, zupełnie darmowych, bibliotek, które są doskonale wyposażone w książki dla najmłodszych. 

Wiele korzyści

zabawy z dzieckiem w domu

Każda książka jest dla dziecka osobną przygodą, która sprawia, że się rozwija. Malec poznaje słowa, które ułatwiają mu opisywanie odczuwanych emocji, jego odczuć w trakcie danych sytuacji. Uczy się również tego, jakie zachowania są dobre, społecznie pożądane a jakie niemoralne i krzywdzące. 

Książeczki dla najmłodszych w sprawny i intuicyjny sposób uczą dzieci moralności – rozróżniania dobra i zła, które tak przydadzą się w kolejnych latach życia. Do tego książki dają niepowtarzalną możliwość poznawania nowych bohaterów, przygód i cieszenia się dzieciństwem, pełnym magii. 

Budowanie z klocków

kolorowe klocki lego

To kolejna zabawa z dzieckiem w domu, która rozwija wyobraźnie i kreatywność u niego. Możliwość samodzielnego konstruowania poszczególnych budowli sprawia, że dziecko poznaje tajniki wyobraźni przestrzennej.

Uczy się tego, jak powstają niewielkie konstrukcją, próbując tym samym budować większe i bardziej skomplikowane elementy. 

Czytaj także: Książki dla kobiet – 10 obowiązkowych pozycji

Niepozorna lekcja matematyki

zabawy z dzieckiem w domu

Co ważne, budowanie z klocków może być także nauką matematyki. Za ich pomocą możemy dodawać, odejmować, dzielić i mnożyć tak, by dziecko miało z tym pozytywne skojarzenia i nie obawiało się poziomu trudności nauki.

Budowanie pozytywnych skojarzeń u dzieci ma naprawdę duże znaczenie, ponieważ pozwala im na większą otwartość i chęć w poznawaniu świata. 

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.