Dbanie o siebie opiera się na wielu różnych filarach. Jednym z nich jest jest dbanie o swoją skórę. Wiele osób uważa, że wiąże się ono z dużymi nakładami finansowymi. Jednak w rzeczywistości wcale nie musi tak być.
Owszem, popularne drogerie kosmetyczne narzucają dość wysokie ceny produktów, ale nie oznacza to, że aby dbać o swoją skórę musimy z nich korzystać. Kobiety w Polsce od wielu pokoleń stawiały na kosmetyki, które wykonywały z tego, co znajduje się w większości kuchni i spiżarni. Być może w tym tkwi sekret urody, tak podziwianej na świecie. Poznaj przepisy na skuteczne domowe maseczki..
Skóra a natura
Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to nasza skóra najbardziej lubi i najlepiej toleruje kosmetyki naturalnego pochodzenia. Wiele marek, uważanych często za ekskluzywne, stawia na kosmetyki w składzie których znajduje się wiele związków chemicznych, których na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie rozszyfrować.
Czy na pewno chcemy karmić nimi naszą skórę? Może zamiast tego lepiej postawić na całkowicie naturalne, ekologiczne maseczki, które możemy wykonać w kilka minut we własnym domu.
5 zalet korzystania z domowych maseczek
Domowe maseczki mają wiele zalet, które sprawiają, że są nie tylko bardziej atrakcyjne dla naszego portfela, ale również dla skóry.
Korzystanie z nich sprawia, że nasza skóra przyzwyczaja się do naturalnych składników i może czerpać z nich wartości odżywcze. Warto poznać zalety domowych maseczek i zdecydować czy chcemy zacząć z nich korzystać w swojej pielęgnacji.
Oszczędność, która w skali roku może sięgać kilkuset złotych
Obecnie cena topowych maseczek do twarzy na rynku kosmetycznym sięga nawet kilkudziesięciu złotych. Jeśli przeliczymy koszt maseczki, wykonanej w domu, to wynosi on maksymalnie 5 złotych. Różnica jest znacząca.
Biorąc pod uwagę, że dla zdrowia skóry warto wykonywać 2 maseczki w tygodniu, to nasza oszczędność może sięgać nawet 600 złotych rocznie, dzięki korzystaniu z domowych maseczek zamiast gotowych produktów z drogeryjnych półek możemy naprawdę sporo oszczędzić. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na wyjazd do SPA, weekend w górach czy nad morzem.
Skład, który nie budzi wątpliwości
Przyglądając się temu, co znajduje się na etykiecie kosmetyków, które są reklamowane i polecane w sieci, można odnieść wrażenie, że coś nas ominęło. Okazuje się, że znajdują się w nich związki chemiczne, który wydają się być zupełnie zbędna dla naszej skóry.
Producenci dodają do nich substancje konserwujące, zapachowe i barwiące po to, aby kosmetyki, jak najatrakcyjniej się prezentowały. Nie przekłada się to jednak na ich skuteczność i pozytywny wpływ na naszą skórę. Nadmiar tych substancji może powodować podrażnienie naszej skóry, zaczerwienienia oraz zapychanie porów a w konsekwencji prowadzić do problemów, które będą wymagały leczenia dermatologicznego.
Etyczny i wegański skład
Choć w Unii Europejskiej testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zakazane od 2013 roku, to wciąż na naszym rynku są obecne kosmetyki, których produkcja jest związana z cierpieniem niewinnych zwierząt. Wszystko to z powodu sprowadzania na europejski rynek kosmetyków spoza granic organizacji.
W wyniku takiego działania na drogeryjnych półkach znajduje się mnóstwo kosmetyków, których produkcja jest okupiona bólem i cierpieniem. Stawiając na domowe maseczki możemy jednocześnie wyrazić swój bunt i sprzeciw wobec koncernów kosmetycznych, które za nic mają prawa zwierząt i ich godne traktowanie.
Możliwość stworzenia takiej kompozycji, która odpowiada naszym problemom
Choć na rynku znajdują się tysiące maseczek o różnych składach i właściwościach, to niekiedy trudno znaleźć taką, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb naszej skóry i jej struktury.
Bywa tak, że mamy jednocześnie naczynkową i przesuszającą się skórę – na rynku znajdują się maseczki, z których każda odpowiada na jeden z problemów. Komponując własną maseczkę w domu możemy użyć takich produktów, które będą pomagały w rozwiązaniu zarówno pierwszego, jak i drugiego problemu.
Domowe maseczki – idealne rozwiązanie dla alergików i osób o cerze wrażliwej
Nasza cera, zwłaszcza z upływem czasu, zaczyna jawnie manifestować co lubi a czego woli unikać. Podrażnienia, zaczerwienienia czy przesuszona skóra, to problem wielu Polek. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jaka może być przyczyna takiego stanu skóry. Być może jest nim alergia na składniki, znajdujące się w wielu kosmetykach.
Najczęściej objawia się ona właśnie pieczeniem, podrażnieniem skóry i jej wysuszeniem. Być może chodzi także o to, że nasza cera jest szczególnie wrażliwa. Wówczas tym bardziej warto postawić na domowe maseczki, które są odpowiednie dla większości alergików i pełne składników odżywczych.
10 pomysłów na domowe maseczki – postaw na siebie i na naturę!
Maseczki, które możesz z łatwością wykonać w domu dadzą nam znacznie więcej satysfakcji i korzyści dla skóry niż te, które znajdują się na półkach drogerii.
Dzięki nim możemy regularnie urządzać sobie domowe SPA i poczuć się kobieco, elegancko oraz ekskluzywnie, wydając przy tym jedynie niewielkie sumy.
1. Maseczka z drożdży – łagodzi stany zapalne, zapobiega przebarwieniom i przesuszaniu skóry.
Do jej wykonania potrzebujemy około 25 gramów drożdży i łyżki ciepłego mleka. Drożdże należy rozpuścić w mleku, dokładnie rozmieszać. Możemy dodać także łyżkę oliwy bądź oleju kokosowego oraz kilka kropli soku z cytryny.
Maseczka idealnie sprawdzi się, jako wsparcie w walce z trądzikiem – łagodzi bowiem zmiany skórne i zapobiega powstawaniu nowych. Z kolei dodatek oliwy bądź oleju kokosowego zapewnia skórze nawilżenie oraz odżywienie. Sok z cytryny ma w tej maseczce za zadania rozjaśniać przebarwienia. Maskę należy nałożyć na całą twarz i spłukać ciepłą wodą po około 20 minutach. Najlepiej stosować ją raz w tygodniu.
2. Maseczka z miodu i cytryny, jako lek na zmarszczki oraz powstałe przebarwienia
Połączenie miodu i cytryny ma zbawienny wpływ na naszą skórę. Miód ją odżywia, sprawiając, że zmarszczki stają się znacznie płytsze a powstawanie nowych jest opóźnione. Cytryna działa rozjaśniająco na skórę, dzięki temu wyrównuje jej koloryt.
Łyżkę stołową miodu należy połączyć z kilkoma kroplami cytryny. Dla odpowiedniej konsystencji i zwiększenia właściwości nawilżających możemy dodać do maseczki pół łyżki stołowej oliwy z oliwek. Po połączeniu składników nakładamy je na twarz i po kwadransie zmywamy ciepłą wodą.
3. Maseczka z jajka – kompleksowa regeneracja
To jednocześnie najprostsza i najskuteczniejsza maseczka ze wszystkich. Należy rozmieszać dokładnie żółtko i nałożyć je na twarz na około 20 minut a następnie zmyć, oczywiście ciepłą wodą.
Maseczka z jajka zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy A, E i D. Dzięki temu łagodzi trądzik, egzemę oraz wszechstronnie regeneruje naskórek.
4. Maseczka z siemienia lnianego, która łagodzi przesuszenia
Maseczka z siemienia lnianego idealnie sprawdzi się u osób, które mają problem z przesuszającymi się skórkami wokół nosa czy ust. Wszystko dzięki dużej zawartości witaminy E.
Do jej wykonania potrzebujemy 2 łyżek zmielonego siemienia lnianego i pół szklanki wrzątku. Zalewamy siemię wrzątkiem i czekamy aż ostygnie. Nakładamy na twarz na 15 minut powstały kisiel i zmywamy ciepłą wodą.
Czytaj także: Wpływ diety na wygląd, czyli jak zadbać o skórę od wewnątrz
5. Maseczka typu peel-off
Maseczki peel-off są popularne ze względu na to, że oczyszczają twarz i pomagają się pozbyć zaskórników czy wągrów. Mogą być stosowane miejscowo, np. na nosie bądź na całej twarzy.
Do wykonania maseczki peel-off potrzebujemy 2 łyżek żelatyny, 2 łyżek wody i pół łyżki sproszkowanego węgla aktywnego – składniki należy połączyć. Po uzyskaniu wygodnej w rozprowadzaniu konsystencji nakładamy maseczkę na twarz. Po 20 minutach powinna zastygnąć i z łatwością dać się oderwać ze skóry.
6. Maseczka z kurkumy, którą kochają Hinduski
Domowa maseczka z kurkumy sprawia, że nasza skóra jest odżywiona, ma wyrównany koloryt a nasza twarz wygląda na wypoczętą. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym maseczka z kurkumy regeneruje naszą skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Do jej powstania należy połączyć łyżkę kurkumy z 3 łyżkami jogurtu naturalnego. Powstałą mieszankę nałożyć na twarz i zmyć po 20 minutach.
7. Maseczka z płatków owsianych, która zmiękcza i łagodzi naszą skórę
Płatki owsiane i ich właściwości odżywcze sprawiają, że naskórek się zmiękcza. Dzięki temu nasza skóra jest przyjemna w dotyku, nawilżona i zregenerowana.
Do jej wykonania potrzebujemy 2 łyżek zmielonych płatków owsianych, kilku kropli dowolnego olejku bądź oliwy z oliwek oraz dwóch łyżek wody. Powstałą mieszankę należy nałożyć na twarz i zmyć ciepłą wodą po 20 minutach.
8. Maseczka z awokado, która nawilża skórę i dodaje jej blasku
Tłuszcze zawarte w awokado idealnie sprawdzą się w domowej maseczce. Mają odżywczy i regeneracyjny wpływ na funkcjonowanie naszej skóry.
Do wykonania maseczki potrzebujemy ¼ średniej wielkości awokado i kilku kropli soku z cytryny. Połączone składniki nakładamy na twarz na kwadrans i spłukujemy ciepłą wodą.
Czytaj także: Największa wygrana w Lotto – top10
9. Maseczka z aloesu
Aloes, to roślina, którą większość z nas ma w swoim domu. Doskonale sprawdza się na poparzenia czy przesuszoną skórę. Jego właściwości sprawiają również, że doskonale nadaje się on na domową maseczkę.
Należy wziąć liść aloesu, rozciąć go i przesuwać nim po twarzy, nakładając sok z aloesu. Po kilkunastu minutach powinien się całkowicie wchłonąć, nawilżając i odżywiając jednocześnie naszą skórę.
10. Maseczka z ogórka i jogurtu naturalnego
Choć to połączenie może wydawać się sprawdzać przede wszystkim w kuchni, to jest równie dobre dla naszej cery. Właściwości nawilżające ogórka i jogurtu naturalnego sprawią, że nasza skóra będzie świeża, odżywiona i pełna blasku.
Kilka plasterków ogórka należy zatrzeć na tarce i połączyć z łyżką jogurtu. Mieszankę nakładamy na 20 minut na twarz i spłukujemy. Efekt glow gwarantowany.
Domowe maseczki są coraz częściej cenione przez kobiety, które stawiają na naturę i dbanie o siebie. Nie kosztują wiele a dają naszej skórze wiele możliwości.
Tak naprawdę wspomniane składniki można ze sobą łączyć w dowolnej kombinacji, aby uzyskać domową maseczkę, idealnie odpowiadającą na nasze problemy skórne.
Czytaj także: 10 pomysłów na zdrowe desery, które są smaczne i nie powodują dodatkowych kilogramów