Zdrada, to jeden z najczęstszych powodów, dla których związki się rozpadają, dlatego tak ważne jest, by znać objawy zdrady. Dzięki temu będziemy mogli w porę zauważyć, że w naszym związku dzieje się coś niedobrego i zareagować.
Niewierność partnera czy partnerki często łatwo przeoczyć. Coś może nam umknąć. Może nam się wydawać, że druga osoba po prostu się zmienia czy przechodzi ciężki okres w życiu zawodowym. Czasem jednak jest to coś znacznie gorszego.
Zdrada emocjonalna i fizyczna mogą doprowadzić do rozstania lub do ogromnego kryzysu w związku. Im wcześniej ją wykryjemy, tym lepiej – zarówno dla nas, jak i dla potencjalnej relacji ze zdradzającym partnerem, który być w może w porę zorientuje się, że nas rani.

Zwiększona ostrożność
Dotychczas nie obawialiście się ze swoim partnerem o to, kto do Was dzwoni, pisze i wysyła maila. Dzisiaj partner czy partnerka chowa telefon, dba o to, byś nie znał jego hasła i pod żadnym pozorem nie czytał wiadomości, które przychodzą?
To klasyczne objawy zdrady! Partner zwiększa swoją ostrożność, ponieważ ma coś do ukrycia! Warto być na to wyczulonym, ale nie przesadzać. Pamiętajmy, że każdy w związku ma prawo do prywatności, swoich koleżeńskich czy przyjacielskich relacji.
Jeśli jednak widzimy, że w ostatnim czasie druga osoba zaczęła je przed nami ukrywać, okazywać nam złość, gdy próbujemy sięgnąć po telefon, to znak dla nas, że powinniśmy rozpocząć poważną rozmowę lub wnikliwiej przyjrzeć się drugiej osobie.

Całkowita zmiana osobowości
Twój partner był troskliwy, ciepły, romantyczny i zaangażowany, a nagle stał się oziębły i wycofany? Takie sytuacje mogą być spowodowane jego wewnętrznymi konfliktami, ale zdarza się również, że mają podłoże właśnie w zdradzie!
Objawy zdrady mogą jednak działać również w drugą stronę. Poczucie winy może sprawić, że nasz partner będzie zachowywał się wobec nas bardziej troskliwie i będzie starał się nam wynagrodzić to, że nie jest wobec nas szczery i uczciwy.
Jeśli ktoś z dnia na dzień, bez wyraźnego powodu diametralnie się zmienia, to warto przyjrzeć się temu czy nie wykazuje także innych objawów zdrady.

Unikanie bliskości
W większości związków normalne jest okazywanie sobie czułości. Spontaniczne przytulenie drugiej osoby, chwila zapomnienia i namiętności. W każdym związku intensywność takich przeżyć jest inna.
U jednych może do nich dochodzić każdego dnia, u innych kilka razy w miesiącu. Jeśli jednak takich chwil nagle staje się znacznie mniej, nasz partner unika jakiegokolwiek zbliżenia, to są to potencjalnie objawy zdrady.
W takich sytuacjach nie powinniśmy jednak od razu zarzucać partnerowi, że nie jest wobec nas uczciwy. Powinniśmy z nim przede wszystkim porozmawiać i sprawdzić, jaka może być ewentualna przyczyna takiego stanu rzeczy.

Nadmierna dbałość o swój wygląd
W związku powinno się dbać o to, jak się wygląda. Nie chodzi jedynie o to, by podobać się partnerowi. Nasz wygląd ma także wpływ na nasze poczucie własnej wartości i na to, jak czujemy się w danej relacji.
Jeśli jednak druga osoba zaczyna nagle zwracać uwagę jedynie na swój wygląd, spędza więcej czasu na zakupach czy dobieraniu stroju, to mogą to być objawy zdrady.
Taka sytuacja powinna nas szczególnie zaniepokoić wtedy, gdy nie widzimy innej przyczyny takiego zachowania, czyli nowej pracy, zmiany wagi czy garderoby.

Rozdrażnienie u partnera
Ukrywanie tajemnic przed kimś, z kim się jest od wielu lat budzi poważny niepokój. Nasz partner powinien nas dość dobrze znać, dlatego ukrycie przed nim czegokolwiek nie należy do najłatwiejszych.
Z tego powodu objawy zdrady mogą być widoczne także w samopoczuciu i zachowaniu naszego partnera. Jeśli ewidentnie próbuje coś przed nami ukryć, to będzie to budziło jego frustrację, złość, rozdrażnienie.
Oczywiście w takiej sytuacji warto uważać z osądem, ponieważ takie zachowanie może wzbudzać każda trudna życiowo sytuacja taka, jak kłopoty ze zdrowiem, problemy w pracy czy kłótnia z przyjacielem.

Niespodziewane wydatki
Podwójne życie kosztuje – to fakt. Objawy zdrady to z pewnością zwiększone wydatki. Jeśli nagle zauważasz, że partner czy partnerka wydaje kilkaset lub kilka tysięcy złotych więcej, to warto zastanowić się, na co może wykorzystywać pieniądze.
Oczywiście nie chodzi tutaj o jakąkolwiek kontrolę nad naszym partnerem – takie zachowanie byłoby toksyczne i powinniśmy go unikać. Jeśli czujemy nadmierną chęć kontrolowania drugiej osoby, to powinniśmy poszukać pomocy u specjalisty.
W racjonalnym i zdrowym związku chodzi jednak o to, że partnerzy raczej znają swoją sytuację finansową, zarobki i wiedzą mniej więcej, ile pieniędzy ma druga osoba. Gdy to się nagle zmienia, to może budzić niepokój.

Konflikty bez porozumienia
Związki, w których ludzie zawsze się ze sobą zgadzają, zdarzają się raczej rzadko lub są wynikiem wielu lat współpracy nad relacją. Jeśli jednak do kłótni dochodzi częściej niż zwykle, a partner ewidentnie nie szuka w nich kompromisu, to powinno nas to zaniepokoić.
Objawy zdrady to bardzo często porzucenie chęci jakiejkolwiek pracy nad relacją i zakładanie z góry, że nie ma to sensu. Partner, który znalazł szczęście u boku innej osoby wychodzi po prostu z założenia, że taka praca to strata czasu.
W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy sami chcemy pracować nad relacją z osobą, która nie wykazuje żadnego zaangażowania i nie dąży do poprawy tego, co nie wygląda tak, jak powinno.

Częsty brak czasu
Istnieją osoby, które nie mają nigdy na nic czasu i takie, które swój wolny czas potrafią dzielić pomiędzy pracę, rodzinę i przyjaciół. Zdarza się jednak, że nagle wszystko się zmienia. Ktoś, kto miał czas dla partnera nagle nie ma chwili, by mu ją poświęcić.
Taka sytuacja powinna nas nieco zaniepokoić – zwłaszcza, jeśli nie widzimy uzasadnionej przyczyny takiego zachowania. Jeśli nasz partner zasłania się nową pasją czy znajomymi, to warto podjąć próbę ich poznania.
Jeśli jednak partner będzie stanowczo odmawiał zabrania nas na nową siłownię czy poznania z nowymi znajomymi, to możemy poczuć się nieco oszukiwani.

Objawy zdrady – czego nie robić
Jeśli rozpoznajemy u swojego partnera objawy zdrady, to z pewnością nie powinniśmy od razu go o nią oskarżać. Być może po prostu coś zmienia się w drugiej osobie i potrzebuje ona nieco czasu, by się z tym oswoić.
Nie powinniśmy także podchodzić do drugiej osoby agresywnie, natarczywie. Tak naprawdę jeszcze nie wiemy czy faktycznie nas zdradza, czy też dzieje się coś innego.
Nie warto także popadać w obsesję i starać się przejmować kontrolę nad każdą dziedziną życia drugiej osoby. To nic nie da. Jeśli ktoś chce od nas odejść, to i tak to zrobi.

Objawy zdrady – i co dlaej
Są jednak rzeczy, które warto zrobić, jeśli zauważymy u swojego partnera objawy zdrady – przede wszystkim należy do nich szczera rozmowa. Nie chodzi o to, by zarzucać partnerowi niewierność.
Warto jednak powiedzieć mu o tym, że widzimy, że coś się zmieniło, że jest inny i że czujemy się w związku z tym nieco zagubieni. Taka forma komunikacji jest znacznie lepsza niż kłótnia, z której może nic nie wyniknąć.
Jeśli jednak po rozmowie nie czujemy się uspokojeni, to warto po prostu być bardziej uważnym. W skrajnym przypadkach warto skorzystać także z pomocy detektywa czy specjalnych narzędzi, które ułatwią ewentualne zdemaskowanie zdrady.