w ,

Poranne zwyczaje, zwiększające Twoją produktywność

Poranne zwyczaje, zwiększające Twoją produktywność

Pierwsze chwile po przebudzeniu mają kluczowe znaczenie dla tego, jak produktywny będzie nasz dzień. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, to drobne rytuały, do których przyzwyczajamy nasze ciało po 21 dniach zmieniają się w nawyki – warto zapoznać się z tym, jak budować nawyki, by pozytywnie wpłynęły na nasze życie. 

Aby czuć prawdziwą satysfakcję i zadowolenie z danego dnia należy od pierwszych chwil postawić na produktywność.

Aby to zrobić warto wcielić w życie 15 porannych zwyczajów, zwiększających produktywność, które pobudzą nasz mózg do działania i sprawią, że zdecydowanie łatwiej będzie nam się koncentrować i maksymalnie skupiać na danej czynności. 

Dlaczego poranek ma kluczowe znaczenie? 

budzik na szklanym stoliku w sypialni

Poranek ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego mózgu przez resztę dnia ze względu na tak zwaną zasadę pierwszej godziny  Zgodnie z nią godzinę po przebudzeniu nasz mózg jest najbardziej twórczy i kreatywny. Dodatkowo pierwsze godzina determinuje to, jaki będzie nasz dzień.

Jeśli poranek będzie chaotyczny, nerwowy i pozbawiony organizacji, to z dużą dozą prawdopodobieństwa, cały nasz dzień będzie pozbawiony organizacji i rzetelnego planu działania, na którym będziemy mogli oprzeć swoje postępowanie. 

Czego unikać o poranku? 

pokój ze stolikiem i krzesłami

O poranku powinniśmy unikać wszelkiego rodzaju czynności, które wykluczają bądź zmniejszają naszą produktywność.

Chodzi bowiem o to, żeby już w pierwszych godzinach po przebudzeniu wprowadzić nasz organizm na jak najwyższe obroty. Narzucić mu wysokie tempo tak, by odpowiednio nastawić się na cały dzień pracy. 

15 rytuałów, które zwiększą naszą produktywność 

produktywność

Poniżej znajdziemy listę porannych zwyczajów, zwiększających produktywność, które przyczynią się do poprawy koncentracji i osiągnięcia sukcesu w życiu.

Często mówi się, że ludzie sukcesu wstają wcześnie rano i ich siła tkwi w tym, że kiedy inni śpią oni już pracują na to, by być jak najlepszą wersją siebie. Spróbuj zastosować poranne rytuały w swoim życiu i obserwuj, jak je zmieniają. 

1. Zimny prysznic 

produktywność

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to dość drastyczne, to zimny prysznic ma pobudzić nasz układ nerwowy do szybszych reakcji i zwiększyć naszą koncentrację.

Dzięki temu podczas wykonywania porannych obowiązków będziemy maksymalnie skoncentrowani na osiągnięciu celu. 

Jak przekonać się do zimnego prysznica o poranku? 

srebrny prysznic

Najlepiej w tym celu zapoznać się z zaletami, jakie niesie zimny prysznic.

Wśród nich znajdziemy nie tylko pobudzenie organizmu do działania, ale również złagodzenie skutków stresu, poprawienie ukrwienia naszego organizmu i znacznie lepszy przepływ tlenu do poszczególnych tkanek. Mnogość zalet sprawia, że warto! 

2. O poranku nie należy korzystać z social mediów 

produktywność

Wiele osób, kiedy się przebudzi sięga po telefon. Odpisuje na wiadomości, sprawdza powiadomienia i przegląda zdjęcia znajomych.

To błąd. Aby zwiększyć naszą produktywność poranek należy rozpocząć od realizowania zadań, które są przeznaczone na dany dzień. Social media, dla większości ludzi, nie są pracą a jedynie przyjemnością, która wymaga poświęcenia czasu i energii. 

Czym zastąpić poranne przeglądanie telefonu? 

aplikacje na telefonie

Przeglądanie telefonu należy zastąpić porannym zwyczajem, zwiększającym produktywność.

Może to być przygotowanie posiłków na dany dzień bądź odpowiedzenie na maile, jeśli wymaga tego nasza praca. Możemy także wykonać jakieś domowe obowiązki, na które później zabraknie nam czasu. 

3. Poranny trening 

ludzie w parku nad jeziorem

To rytuał, który do swojego życia wprowadza wiele osób, odnoszących zawodowe sukcesy. To nic dziwnego, biorąc pod uwagę ilość zalet, płynących z porannej aktywności.

Wpłynie to na zwiększenie naszej koncentracji, poprawę metabolizmu oraz świadomość, że od początku dnia byliśmy zaangażowani w realizację jakiegoś planu i samospełnienie. 

Jaki trening najlepiej wykonywać rano? 

produktywność

Ze względu na to, że poranne treningi najczęściej wykonuje się na czczo warto wybrać różnego rodzaju cardio – bieganie, jazdę na rowerze czy spacer z psem.

Możemy również wybrać trening siłowy, ale lepiej unikać treningów interwałowych (o zmiennym tempie), ponieważ możemy doprowadzić do rozpadu tkanek mięśniowych. 

4. Nie włączamy drzemki

biały budzik i kubek z kawą

Nikt nie lubi dźwięku budzika. W badaniach naukowych wiele razy wykazano, że dźwięk budzika jest jednym z najgorzej kojarzonych dźwięków przez nasz mózg.

Zobacz także:  Szczepionka na Alzheimera! Przełomowe odkrycie

Jednak najgorsze, co możemy zrobić dla swojego ciała o poranku, to przebudzenie się i włączenie drzemki.

Zamiast tego zdecydowanie lepiej wprowadzić poranny zwyczaj, zwiększający produktywność, który będzie polegał na automatycznym wstawaniu w chwili, gdy usłyszymy budzik. 

Jak nauczyć się wstawać wraz z budzikiem? 

budzik na drewnianym stoliku w sypialni

To, wbrew pozorom, nic trudnego. Tutaj również ma znaczenie budowanie nawyku.

Jeśli przez kilka tygodni będziemy zmuszać się do wstania wraz z budzikiem, to nasze ciało przyzwyczai się do tego, że właśnie tego oczekujemy i takie są nasze potrzeby. Najlepiej całkowicie wyłączyć możliwość ustawiania drzemki na telefonie. 

5. Poranna lista obowiązków na dany dzień

produktywność

Każdy ranek warto zaczynać od stworzenia listy, na której zapiszemy wszystkie rzeczy, jakie mamy zamiar zrobić danego dnia. Warto podzielić je na kilka kategorii zgodnie z zasadą GTD.

Główną dewizą tego systemu organizacyjnego jest to, że nasz mózg jest stworzony do wymyślania nowych pomysłów a nie ich archiwizacji, więc każdy pomysł czy każdy plan działania należy zapisać. 

W czym prowadzić swój dziennik/kalendarz?

planer na stole

Istnieje wiele programów czy narzędzi, służących do przechowywania planów i organizacji. Dla jednych lepszy będzie system cyfrowy a dla drugich analogiczny.

Najlepiej sprawdzić oba i wybrać idealny. Planów nie należy zapisywać na samoprzylepnych karteczkach, bo z łatwością można je wtedy zgubić. 

Czytaj także: 8 pomysłów na hobby, które rozwija nasze zmysły

6. Pełnowartościowe śniadanie

kanapki  jajkiem i szparagami

To jeden z najważniejszych porannych rytuałów, zwiększających produktywność. Wpływa na poziom naszej energii i dodaje nam siły do działania, dlatego w żadnym wypadku nie należy go pomijać. 

Pełnowartościowe śniadanie to takie, które dostarczy nam odpowiednich ilości wszystkich makroskładników: białka, tłuszczów i węglowodanów. Świetnie sprawdzi się jajecznica z dodatkami, omlety czy kanapka, pełna warzyw i wysokiej jakości dodatków. Należy unikać śniadań typu słodka drożdżówka z colą czy batonik zbożowy, bo zawierają przede wszystkim węglowodany i mogą powodować spadek energii. 

7. Poranne nawodnienie organizmu

szklanka z wodą

To kolejny poranny rytuał, zwiększający produktywność. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody do naszego ciała sprawia, że zwiększa się nasza koncentracja, przyspiesza metabolizm. Dodatkowo picie wody sprawia, że łagodzimy bóle głowy oraz migrenę. 

Dla zachowania odpowiedniej sylwetki i zdrowia należy spożywać od 1,5-3 litrów wody. Jest to uzależnione od naszego trybu życia, wagi i wzrostu. Im bardziej jesteśmy aktywni i im więksi jesteśmy, tym więcej wody należy spożywać, aby zaspokoić potrzeby organizmu. O poranku warto wypić małymi łykami ok 300 ml wody. 

9. Danie sobie czasu na medytację, modlitwę lub zebranie myśli 

kolorowe okulary na książce

To ważny element każdego poranka. Warto poświęcić chociaż 5 minut na to, by móc zebrać swoje myśli, poukładać emocje i pozytywnie nastawić się na kolejny dzień. Tego rodzaju działanie może przybrać dowolną, dogodną dla nas formę refleksji. Ważne jednak, aby przeprowadzać je w spokoju i regularnie. 

Poranny rytuał, zwiększający produktywność najlepiej przeprowadzić na świeżym powietrzu: w ogrodzie, na tarasie, w lesie czy w pobliskim parku. Ważne jest to, żeby w danym miejscu panowała względna cisza, atmosfera spokoju i bliskości z naturą. 

10. O poranku należy unikać osób, określanych mianem wampirów energetycznych

mężczyzna patrzący przez okno

Z pewnością nie raz i nie dwa zdarzyło nam się, że wstaliśmy pełni energii, nasz dzień zapowiadał się wspaniale, ale chwilę później… spotkaliśmy wciąż narzekającą koleżankę czy sąsiada.

Zobacz także:  Prawie nikt nie zna ukrytych tajemnic używania tych przedmiotów

Wówczas czar całego dnia prysł. Tego rodzaju osoby, to tzw. wampiry energetyczne. Potrafią w mgnieniu oka zepsuć nasze dobre samopoczucie i sprawić, że poczujemy się znacznie gorzej. 

Najlepiej wcale nie utrzymywać z takimi osobami kontaktu. Jeśli jednak jesteśmy do tego zmuszeni, to warto ich unikać bądź przywitać się i grzecznie pożegnać, jeśli już ich spotkamy. 

11. Założenie dziennych ubrań 

produktywność

To kolejny poranny zwyczaj, zwiększający produktywność. Kiedy cały dzień mamy na sobie piżamę czujemy się leniwie, ospale i wciąż mamy chęć, i powód, aby wrócić do łóżka.

Kiedy jednak założymy nasz dzienny strój, zrobimy makijaż i założymy zegarek, to czujemy, że dzień zaczął się na dobre i nie ma już powrotu do miękkiego łóżka. 

Jak przyspieszyć poranne ubieranie się?

koszula w kratę na drewnianej podłodze

Aby to zrobić najlepiej przygotowywać ubrania dzień wcześniej – sprawdzamy pogodę, jaka będzie w kolejnym dniu i wybieramy ubrania.

Zobacz także:  Negatywne skutki korzystania z mediów społecznościowych. Są gorsze niż Ci się wydaje

Dzięki temu rano możemy przystąpić już krok po kroku do realizacji zadań, wyznaczonych na ten dzień. 12. Uprzątnięcie przestrzeni wokół siebie. 

Niektóre osoby uważają, że ścielenie łóżka, wietrzenie pokoju czy rozpakowanie zmywarki warto zostawić na wieczór lub na popołudnie.

Być może ten system u niektórych się sprawdzi, jednak, aby zwiększyć produktywność warto robić tego rodzaju rzeczy o poranku. Będziemy mieli wówczas poczucie harmonii wokół siebie i przełożymy ją na cały nasz dzień. 

Co uprzątnąć rano? 

drewniane łóżko z białą pościelą

Przede wszystkim należy pościelić łóżko – ten poranny rytuał, zwiększy produktywność, ponieważ da nam jasny sygnał, że nie należy już wracać do łóżka.

Oprócz tego warto, bez względu na porę roku, otworzyć okna i przewietrzyć dom, aby jak najbardziej dotlenić nasz mózg. 

13. Przygotowanie posiłków na dany dzień 

deser z truskawkami i jogurtem

Jedzenie ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy danego dnia. Jeśli jemy zdrowo i pożywnie, to znacznie zwiększa się nasza produktywność i poziom energii. Jeśli o poranku przygotujemy posiłki na cały dzień, to będziemy mogli zapomnieć o tym w trakcie pracy i skoncentrować się na realizowaniu swoich obowiązków. 

Jeśli chodzi o jedzenie do pracy, to warto postawić na rzeczy, które uda nam się przygotować szybko. Nie chcemy poświęcać kilku godzin o poranku na gotowanie, więc warto postawić na zdrowe i szybkie obiady. 

14. Chwila na rozmowę z bliską osobą 

dwie kobiety w kawiarni

To poranny rytuał, który zwiększy produktywność, jeśli jednak będziemy pamiętać o tym, że ma to być krótka rozmowa na dobry początek dnia a nie wielogodzinne plotki. W przeciwnym razie zamiast pobudzić nas do działania taka rozmowa nas zdemotywuje i rozleniwi. 

Zobacz także:  Polakom grożą epidemie cholery i czerwonki? Lekarze nie mają wątpliwości

Dzięki takiej rozmowie dodamy sobie otuchy w danym dniu – zwłaszcza, jeśli czekają nas spore wyzwania. Dodatkowo możemy także zwiększyć naszą produktywność, zaznaczając, że już rano zadbaliśmy o dobre relacje z bliskimi. 

15. Myślenie o sobie dobrze 

produktywność

Ten poranny rytuał zdecydowanie zwiększa naszą produktywność a mimo to, wiele osób o nim zapomina.

Zobacz także:  Ciekawostki o brytyjskiej Rodzinie Królewskiej - okazuje się, że są naprawdę ciekawą rodziną

Nasze ciało, zdrowie, umysł i osobowość są tym, co towarzyszy nam na wszystkich płaszczyznach w życiu.

Warto mieć do siebie szacunek i być sobie wdzięcznym o poranku za wszystko, co dla siebie robimy. 

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.